Barbar Ronal (festivalový název)

• Dánsko

Ronal Barbaren

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy

Dánsko, 2011, 90 min

Niečo medzi Ako vycvičiť draka, Pán prsteňov a Warcraft vsadené do toho istého sveta ako Princ a Pruďas. Len neviem ako by si americkí cenzori poradili s týmto filmom, ak im vadili Natalkyne tangá, tu ich majú pre istotu skoro všetci a aj to väčšinou chlapi. Dosť veľký problém filmu je kadencia vtipov, nie je ich tu tak nahusto ako v traileroch. Veď niktoša, ktorý aby si získal rešpekt a srdce svojej dámy musí všetkých zachrániť sme videli už v inom animáči. No ale aby som len nekritizoval, niektoré dosť uchýlné vtipy sa fakt podarili. Ako im mohlo napríklad napadnúť neviditeľný hrdina s viditeľným "nádobíčkom"? Rodičia, čo stiahnu tento film deťom budú mať zo scény určite radosť. :-D(17.2.2012)

• Raztubyl

Slabota, čekal jsem že dánský animák inspirovaný zábavně kýčovitým glam metalem bude jakkoliv nekorektní, originální a buransky vtipný. Místo toho ale tvůrci vytáhli základní příběhové schéma použité v 99% jiných dětských animáků a naroubovali svůj film na něj. Takže Ronal je slaboch který někam jde s rádobyvtipným týpkem, drsnou ženskou a aspoň trochu originálním teplým elfem aby vysvobodil svojí vesnici, pomstil smrt kohosi na vozíčku a zabil strašlivou příšeru, vše předvídatelné do nejmenších detailů a povětšinou zoufale nudné. Díky tomu vznikl film, který se tváří jako že je určený pro dospělé, zároveň je však humorem i čímkoliv jiným očividně zaměřený na malé smrady. Přitom prvních pár minut, do útoku temných zrůd odkudsi z daleka, stejně jako trailery vypadalo nadějně. Asi jsem si měl dříve všimnout podtitulu Babes, balls and muscles in 3D for the whole family!(15.7.2012)

Kdyby byla pohádka po grafické stránce lepší, neváhala bych dát za pět hvězd. Je originální, vtipná a kdo pozorně sleduje, najde na pozadí spoustu skrytých vtípku navíc, které nás provázejí nenápadně celým filmem. Pohádka se nebojí jít z dobou a nebere si servítky, ale pro vaše malé princezny to nejspíš nebude. Často se v ní setkáme se sexuálním podtextem a užijou si jí spíš pubescenti a dospěláci. Viděno v rámci Zahraniční výzva 2015 / Dánsko(24.1.2016)

Pravděpodobně už jsem se z toho účetnictví musela zbláznit, když jsem schopná bez mučení říct, jak se mi tenhle šílený příběh líbil. Nenudila jsem ani na chvilku. Pořád se tu něco dělo. Jednoduchost a předvídatelnost příběhu považuju za jeho plus, protože tu nehrozí překombinovanost. Jen bych tenhle film nepouštěla dětem. Sprostá slova tu létají vzduchem velmi často a oblečky barbarů nejsou zrovna jako od Chanela.(29.2.2012)

Mix Pána prstenů, Rudé Sonji, Barbara Conana a kdo ví čeho ještě. O to nic, já jsem pro každou srandu. Nemám nejmenší problém zasmát se humorným parodiím. Tady se tvůrci sice snažili, ale evidentně se jim to vymklo z rukou. Neustálé narážky na koule či prsa nutně hned neznamená třeskutě vtipnou legraci, u mě to mělo spíše efekt opačný. Proto mě, vesměs celou dobu, provázel občasný úšklebek a u velmi častých lascivních "fórků" zvednuté obočí. Celý animák se nese v duchu obscénnosti. Teplý, elfský hopsalín k smíchu ale byl. Na druhou stranu hudba byla třeba dost dobrá! Závěrečné titulky spojené s metalovou písní mě konečně trochu rozesmály. A abych jen nekritizovala ... nebylo to zas úplně out. Ke zhlédnutí to je, ale doporučovala bych po desáté až děti zapadnou do postele nebo před desátou, ale děti poslat k babičce.(29.2.2016)