Miloš Forman byl u filmu a televize „mužem desíti řemesel“, než dostal možnost natočit svůj první polodokumentární film Konkurs složený ze dvou částí – stejnojmenného Konkursu o výběru nové zpěvačky divadla Semafor a Kdyby ty muziky nebyly o Kmochově kolínské dechovce. S Kolínem zůstal Forman spjat i ve svém následujícím hraném debutu Černý Petr. Nejen, že se příběh odehrává v onom svérázně krásném polabském městě, ale jednu z hlavních rolí v něm vytvořil neherec, kapelník Kmochovy muziky Jan Vostrčil. Film byl natočen v roce 1963 podle nepublikované povídky Jaroslava Papouška o prvních dnech učedníka v samoobsluze. Neobvyklá autentičnost příběhu je dána i obsazením hlavních rolí – šlo většinou o neherce (vedle Jana Vostrčila to byl především Ladislav Jakim v titulní roli, zpěvák Pavel Sedláček a Pavla Martínková). Nezapomenutelný je však i Vladimír Pucholt v roli zednického učně, jehož nenapodobitelné „ahój“ mezi mládeží tehdy takřka zlidovělo. Do té doby nezvyklá pravdivost právem přitahovala pozornost domácího i zahraničního publika a svému tvůrci přinesla řadu uznání a poct. (Česká televize)

Lenykov

Už dlouho jsem se tak nenasmála-jasně, děj je o ničem, ale ty geniální dialogy a herecké výkony... obyčejný,ale roztomilý zároveň.. ()

Fixa

Chceš do držky ?! / Sledovals mě? / Ahoooj! , atd. Scény, ve kterých jednoznačně dominuje Vladimír Pucholt. On je tak přirozeně trapnej, až se mi nechce věřit, že to jenom hrál :-) ()

Lockeroom

To je zajímavý , nadčasový a geniální, vole............ Výborný byl i twistující Zdeněk Kulhánek, o jehož další kariéře nevím nic ........ ()

stoffard

"Na prstech bychom spočítali kolik chlapců chce do kšeftu, jsou to samý děvčata. Každej chce bejt austronautem, kosmonautem, radiomechanikem - a když nějakýho kluka dostanem, tak je to určitě nějakej kripl." viz Exkvizitor. U toho jsem se smála vyloženě nahlas, jinak celou dobu mě film bavil, od začátku do konce. Nevím, proč by musel film mít složitý příběh, aby byl podle některých o něčem. Like comments od rykardo a endyis. Sleduju teď chronologicky Formanovo dílo a tento film jsem viděla poprvé, nedala bych nic za to, že až ho uvidím podruhé, hvězdiček už dám 5. ()

borboleta

U Černého Petra jsem dost bavila. Postavy mi nápadně připomínají někoho, koho opravdu znám, navíc řada hlášek je naprosto likvidační (snad ani nemusím připomínat legendární "Ahóóóój!"). Pubertálně trapná atmosféra je tu naprosto přesně vystižená. ()

StaryMech

Forman si ve svých začátcích s podporou Papouška a Passera vedl film od filmu lépe : mezi spíš nehezkým a nudným "Konkursem" a vrcholnými "Láskami jedné plavovlásky" stojí "Černý Petr", nezralé, ale sympatické album momentek dospívání v Kolíně, předvádějící poezii všedního dne bez poetické síly Truffauta nebo i (o rok staršího !) Uherova "Slnka v sieti" a ve zdůrazňované bezprostřednosti a humoru občas křečovité. Mezi neherci vyniká Vostrčil, studenta DAMU Pucholta Forman režíruje tak, že ho místy nelze vystát. Kousíčků Kolína mohlo být víc. ()

louislumiere

Vynikající celovečerní debut Miloše Formana sledující strasti dospívání nepříliš ambiciozního učně Petra lavírující na pomezí trapnosti a poetiky,ale i na mezigeneračním sporu otce a syna,by patrně zapadl,nebýt nadčasovosti a zároveň určité nepřenositelnosti doby,ve které se děj snímku odehrává. Proces kdy mladá generace odmítá vše čím byla generace jejich otců je zde vykreslena ne pomocí vzpoury,ale pomocí rezignace. Kdo z nás neslyšel od rodičů větu typu - co chceš dělat? - nepochopí čím je tento film tak uhrančivý a zábavný. Pomocí neherců a naprosto banálních situací dokázal Forman vykreslit vytvářející se generační propast,jejíž dopady se projevují dodnes rozmělňujícími se mezilidskýmy vztahy a povrchním přístupem k sobě samotným. ()

ragnar1

Poprvé jsem viděl uceleně Černého Petra na premiéře digitalizované verze v Kolíně dne 14. září 2017. Mezi čestnými hosty se objevila také herečka Pavla Martínková-Novotná. Ne mnoho filmů je místně tolik spjato s místem natáčení jako je tomu v Černém Petrovi zrealizovaném v Kolíně. Jako rodilý Kolínák nemůžu dát méně jak pět hvězd. ()

MATTcz

Tak jsem se konečně k tomuto filmu dostal. Musím říct že na tu dobu je to velmi poučný, ale zároveň průlomový film, který svou dobou poukazuje na odlišnosti té doby. Stylem jak Miloš Forman natočil tento film se mi líbí, že polovina herců nejsou vlastně herci, ale naprosto obyčejní lidé, kteří si nás získali díky svému humoru a nadsázkou. Já jakožto mladý kluk se opravdu divím jak se ta doba hrozně změnila. Za sebe můžu film vřele doporučit, a to díky hereckým výkonům, humoru a šedesátých let, na které se koukám z úctou, jen díky tomu, že měli kdysi mladí úctu k dospělým, dneska je to právě naopak. Co se dá dělat. Miloš Forman byl odjakživa průlomovým režisérem a tento snímek je toho důkazem. Doporučuji všem mladým, hlavně díky monologům Jana Vostrčila. ()

Chung

Festival trapnosti. Přehlídka marnosti. Oslava banality. Film, u kterého nepříjemné ticho a rozpačité dialogy musíte prožít s postavami, aby vám ukázal krásu běžného. Vostrčilovy nikam nevedoucí otcovské promluvy bych mohl na plátně sledovat snad pořád. A pokud jde o závěr – film, který tak zarputile přešlapuje na místě, snad ani výstižněji skončit nemohl. Černý Petr disponuje onou genialitou trapné poznámky vyřčené hrozně nahlas během té jedné vteřiny, kdy jinak hlučné okolí naprosto ztichne. Všichni to slyší, všichni se stydí. A všichni se smějí. ()

milos.bradik

Narodil jsem se až v roce 1956, takže jsem pubertu prožíval trochu později a jinak, nechápal jsem ty šestnáctileté kluky, kteří nejsou schopní po holkách pořádně vystartovat. Já jsem s tímto neměl nikdy žádný problém, ale jinak ten film krásně ukazuje dobu. Z filmů MF mám však raději třeba Hoří, má panenko. ()

jirikzaboj

‘Oni říkali, abych za nim šel, tak jsem za ním šel. Tak jsem za ním chodil celej den.’ Mezigenerační boj říznutý tragikomedií, groteskní trapností a každodenními dialogy na maloměstě své doby. ‘Smím prosit? Vždyť nehrajou. No jooo, tak já přijdu ještě.’ Nenechte se ale zmást, tohle je i chléb dnešních dnů a důkaz toho, že je tento film nestárnoucí klasikou zlaté knihovny českých filmů a mělo by se to rozhodně častěji připomínat, přece jen jde o debutový filmový klenot samotného Miloše Formana. ´Ahóój, hóój. ()

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018