Miloš Forman byl u filmu a televize „mužem desíti řemesel“, než dostal možnost natočit svůj první polodokumentární film Konkurs složený ze dvou částí – stejnojmenného Konkursu o výběru nové zpěvačky divadla Semafor a Kdyby ty muziky nebyly o Kmochově kolínské dechovce. S Kolínem zůstal Forman spjat i ve svém následujícím hraném debutu Černý Petr. Nejen, že se příběh odehrává v onom svérázně krásném polabském městě, ale jednu z hlavních rolí v něm vytvořil neherec, kapelník Kmochovy muziky Jan Vostrčil. Film byl natočen v roce 1963 podle nepublikované povídky Jaroslava Papouška o prvních dnech učedníka v samoobsluze. Neobvyklá autentičnost příběhu je dána i obsazením hlavních rolí – šlo většinou o neherce (vedle Jana Vostrčila to byl především Ladislav Jakim v titulní roli, zpěvák Pavel Sedláček a Pavla Martínková). Nezapomenutelný je však i Vladimír Pucholt v roli zednického učně, jehož nenapodobitelné „ahój“ mezi mládeží tehdy takřka zlidovělo. Do té doby nezvyklá pravdivost právem přitahovala pozornost domácího i zahraničního publika a svému tvůrci přinesla řadu uznání a poct. (Česká televize)

kraval

Černý Petr je komedií zcela srovnatelnou s pozdějšími Formanovými filmy Lásky jedné plavovlásky nebo asi nejznámějším Hoří má panenko. Již zde se setkáváme s až absurdním rozdílem generací, s maloměšťáctvím a s podivně vznikající láskou. ()

Inozuka

Tímto filmem Forman pro český film objevil dvě výrazné postavy: Jana Vostrčila a Vladimíra Pucholta. Oba dva tady válí a svým neotřelým způsobem zesměšňují sami sebe. Což samozřejmě chce trochu té odvahy. Film je trochu nesourodý, ale obsahuje pár nezapomenutelných scén, vedle všech, kde účinkují oba zmínění kabrňáci, ještě třeba pronásledování zloděje... Skvěle odpozorovaný život. Myslím, že každý, kdo se dokáže vrátit do své puberty, musí alespoň na chvilku poznat sám sebe. ()

junxi91

Nějak mi ta původní čs. Formanova tvorba nepřirůstá k srdci. Ani film Černý Petr mě nepřesvědčil, stejně jako Hoří, má panenko. V podstatě se jedná o pubertální socialistickou komedii, jejímž hlavním hrdinou je puberťák Petr Vaněk, který se stal učedníkem v místní samoobsluze, plné ženských. Hned první den přistihne jednoho chlápka při krádeži, oznámí to pokladní a pak jej začne "nenápadně" sledovat, nic nevyřeší a do práce se už nevrátí. Doma mu to vyčítá jeho přísný otec, dirigent, který jej také poučuje o tom, jak být "správný dospělý chlap". S Petrem a s jeho kamarády také cloumá puberta a zajímají se o ženské. S Petrem se sejde jeho kamarád zvaný Sako a baví se o studentce Pavle, po které Petr jede, nicméně ta chodí s spolužákem Frantou. Následuje scéna z plovárny, kde Petr okukuje Pavlu v převlékárně. Pak s ní leží na dece a objeví se spolužáci Čenda a Zdeněk, kteří se snaží vyvolat konflikt, ale odejdou s nepořízenou a prasklými trenkami. Následuje taneční zábava, kde se přiopilý Čeněk snaží sbalit osamělou tlustou holku. Pavla tančí s Petrem, kterému to moc nejde. Čeněk usne u stolu se svým zednickým mistrem... atd. atd., nebylo to příliš záživné, ale nakonec jsem se přece jen trochu zasmál. Nejzábavnější byly části, ve kterých otec poučoval svého syna o tom, že Petra nic nebaví, nic se mu nechce dělat a neví, co chce v životě dělat. Rodiče se prostě nikdy nezmění, ačkoliv v mládí nebyli o moc lepší, než jejich děti. ()

Tanner

Dospíval jsem o čtyřicet let později a bylo to dost podobné :-). Generační konflikt, který je stále stejného ražení, je zde opravdu zobrazen perfektně. Takto inteligentní nahořklý humor aby však dnes člověk pohledal. Je to možná trochu rouhačské, ale pro mě zatím vůbec nejlepší Forman. ()

lenzi

Formanova skica, prototyp neskorších jeho diel ako Lásky jedné plavovlásky a Hoří má panenko, k ich dokonalosti však trochu málo ešte chýba. Pucholt, ako polodementný Čenda nemá chybu, Vostrčil je tiež klasicky výborný. ()

Uhura

Jedna z nejpřesnějších a nejzajímavěji podaných alegorií na komunismus, ale i na společnost jako takovou, podaná způsobem naivních dialogů a dětinských hádek. Mladý nezkušený kluk, který chtěl pracovat v obchodě jako prodavač, a skončil dohlížením na zákazníky – co může být přesnějším obrazem společnosti než motiv člověka dohlížejícího na člověka? ()

Ronee

Tak pri tomto filme som si spomenula na svoje vlastné brigádovanie v podobnom obchodíku (až na to, že náš vedúci nemal toľko trpezlivosti). Skutočne veľmi dobre chápem Petra. ()

Lobotommy

Ovšem to bylo výborné :). Ta lidskost, přirozenost a opravdovost mě od začátku dostala. Asi za to můžou ti neherci a ta částečně dokumentární kamera. Porád jsem se něčemu chlámal. Je to skvělej film. ()

Godhaj

,,Smim prosit?" ,,Vždyť nehrajou?!" ,,No jo, tak já přijdu eště." Černý Petr je taková chudší verze Lásek jedné plavovlásky. Příběh není tak silný a většina scén vyzní do neurčita. Ale scénář i herci jsou vynikající, dialogy působní nenuceně a vypadají, jako z reálného života. Celý film pro své stáří tak vyznívá trochu i jako dokument vypovídající o jedné generaci z 60. let a jejich strastech a slastech, a to je na tomto filmu to nejkrásnější. ()

fantomas19

Československá komédia z roku 1963 je oficiálnym prvým celovečerným debutom Miloša Formana. Mladík Petr (Ladislav Jakim) prichádza za učňa do samoobsluhy, kde stráži zákazníkov. Okrem svojej neskúsenosti v obchode rieši Petr svoje city k priateľke Pavle (Pavla Martínková), kamarátske vzťahy a najmä generačné problémy v rodine. Vystatovačnosť dobráckeho učňa Čendu (Vladimír Pucholt) ešte Petr ako tak odignoruje, avšak nesmelosť a ľahostajnosť mladosti je tŕňom v oku jeho rodičov, najmä starostlivého otca (Jan Vostrčil). Černý Petr je príjemný úsmevný film s vážnymi témami, realistickou kamerou, ironickým nadhľadom, swingovými hitmi a skvelými dialógmi. ()

Jakub

Tak Čendo pojd už slyšíš,počkej je to tady zajímaví-zajímavý víš ty co vůbec povídáš.Jak psal radyo dialogy o ničem ale člověk se stejně pobaví. ()

AshT

Černý Petr je jeden z prvních Formanových filmů o klukovi, který se hledá a nemůže se najít. Drama s komediálními prvky a především s výborným Vladimírem Pucholtem. Řekl jsi "Ahój". Ne, řekl jsem "Ahoj". ()

Don82

Formanova nadčasová klasika. Na tomto filmu je fascinující především to, že prezentované sociální mechanizmy a jevy jsou i mnoho desítek let poté platné a běžně se vyskytující, např. mezilidské vztahy, nerozhodnost a nestálost mladé generace vůči tradicionalistickým rodičům. Forman z mála vytěžil opravdu hodně a na svoji dobu film rozhodně přinesl zajímavý pohled dovnitř uvolňující se socialistické společnosti. Neméně zajímavá je komediální hladina filmu, kdy jsou postavy (ne)chtěně přivedeny do absurdních, "amatérsky" improvizovaných scén ve kterých se projevuje humor, téměř až Cimrmanovského typu. ()

1mArc0

Čierny Peter bola aj výborná kartová hra, na ktorú sa zabudlo.. ranný Miloš Forman, plný kreativity a surovej energie... a to najlepšie ešte len pred ním... prečo nedať klasike plné hodnotenie ... keď by som mal porovňať (aj keď niet rovnakého talentu a iná doba)... dneska scenáre potrebujú renesanciu... klasika, na ktorou človek nepohrdne nosom a preto si to zaslúži plný kotol. Sláva Milošovi Formanovi. /95 %/ ()

brectule

Musím formanskému dílku dát plný počet už jen z důvodu, že se natáčel v Kolíně. Je opravdu vtipné pozorovat herecké umění "naturštiků"... . Je těžké říct, zda je v tomto filmu nějaký skrytý význam "čehosi". Myslím, že se na to můžeme kouknout, když se chceme odreagovat - nebo se v tom klidně "patlejte" a hledejte jinotaj. ()

Plastík

Dialogy na výbornou. A film, který je o ničem? Ani náhodou. Vskutkau se musím zastat, protože film vypovídá o mnohém. Dokáže se natočit v dnešní době film s takovým poselstvím? Komunikace je základ života. ()

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018