Miloš Forman byl u filmu a televize „mužem desíti řemesel“, než dostal možnost natočit svůj první polodokumentární film Konkurs složený ze dvou částí – stejnojmenného Konkursu o výběru nové zpěvačky divadla Semafor a Kdyby ty muziky nebyly o Kmochově kolínské dechovce. S Kolínem zůstal Forman spjat i ve svém následujícím hraném debutu Černý Petr. Nejen, že se příběh odehrává v onom svérázně krásném polabském městě, ale jednu z hlavních rolí v něm vytvořil neherec, kapelník Kmochovy muziky Jan Vostrčil. Film byl natočen v roce 1963 podle nepublikované povídky Jaroslava Papouška o prvních dnech učedníka v samoobsluze. Neobvyklá autentičnost příběhu je dána i obsazením hlavních rolí – šlo většinou o neherce (vedle Jana Vostrčila to byl především Ladislav Jakim v titulní roli, zpěvák Pavel Sedláček a Pavla Martínková). Nezapomenutelný je však i Vladimír Pucholt v roli zednického učně, jehož nenapodobitelné „ahój“ mezi mládeží tehdy takřka zlidovělo. Do té doby nezvyklá pravdivost právem přitahovala pozornost domácího i zahraničního publika a svému tvůrci přinesla řadu uznání a poct. (Česká televize)

blekekeke

Forman neforman, z pocitu mého, je to nudný kousek, byť z pohledu pubertálního pučení a střetu generačního, to něco do sebe má ... ()

pierre9

V podstate sa za celý čas nič prevratného neudeje, no napriek tomu je to výborne natočené a dobre obsadené - bez Jakima by to zrejme nebolo ono. ()

graduate16

Černého Petra považuji za jeden z Formanových nejlepších filmů. Je v něm skvěle vyjádřena těžkost dospívání. Svojí civilností ztvárněnou neherci zůstává snímek stále aktuální s naprosto přesně ztvárněnou hořkostí puberty na kontrastu komedie a dramatu. ()

james_cole

Tohle je lidová komedie a film ze života, ne ty vaše Babovřesky. Kdo dokázal lépe zachytit obyčejný život, než Miloš Forman ve svých filmech? Duo Forman, Papoušek je zkrátka záruka filmového umu - čehož je Černý Petr důkazem. ()

Grázl83

Uff. Dalsi film, v nemz ma prsty Papousek a ja musim jit proti proudu. Dej: absolutni nula. Par vtipnych dialogu celkovy dojem nezachranilo. Mladi neherci mi docela vadili, ale Pucholt byl vybornej. ()

r007

Zlatý Forman - neuvěřitelné, jak některé scény jsou aktuální i dnes ( Petře pozdrav ! ) . Jak jiný je svět rodičů a jejich dětí... Film se táhne pomalu ale jistě , stejně tak jako čas dospívajících, kteří by už chtěli být dospělí , ()

Andrrew

Černý Petr si mě našel v tu nejvhodnější dobu, kdy jsem byl už dost „vyspělým divákem“ na to, abych si začal konečně uvědomovat, jak výborné filmy u nás v šedesátých letech vznikaly a zároveň v ideálním věku na to, abych se dokázal ztotožnit s hlavní postavou a vžít se do její situace. Forman dokázal onu propast mezi světem dospělých a dospívajících zachytit s obdivuhodným nadhledem a trefností, vzhledem k tomu, že se jedná o jeho hraný debut. Celý film se nese v uvolněné, bezstarostné náladě letního bezčasí, obsahuje spoustu brilantních scén (plovárna, tančírna, důvěrné rozhovory mezi otcem a synem) a spoustu rysů, které byly pro Formana a jeho souputníky, Papouška a Passera, v šedesátých letech tak typické – poetika trapnosti, nestrojené dialogy a absurdní situace. Kromě toho se Formanovi podařilo už do tohoto debutu propašovat pár podprahových, sociálně-kritických narážek na tehdejší režim (např. Petrovo „fízlování“ v samoobsluze, všudypřítomné donášení informací nadřízeným, rodičům apod.), které se v obdobné míře, ale odlišné podobě objevují i v Láskách jedné plavovlásky a vrcholí v tragikomedickém, sžíravě satirickém vrcholu mistrovi československé novovlné tvorby – Hoří, má panenko. Byl to pro mě zlomový film, kvůli kterému jsem začal skoro až systematicky nakoukávat veškerou tehdejší filmovou tvorbu, která mě baví a zajímá dodnes. ()

Emperor1

Asi mám raději filmy s mistrem lidovosti Šebánkem. Chápu snahu zobrazit banalitu prostředí, děje, postav i jejich dialogů, má to jistou autentičnost a výraznou poetiku, ale na Hoří, má panenko nebo Homolky to nemá. ()

Igy007

Vzpomínám si, jak se mi kdysi dávno tento film strašně nelíbil .... byla jsem malá a blbá ... Je to bomba a nejvíc ten konec : "To je..." ... Vostrčile, byls prostě ďábel ! ()

KritikRik

V tomto filmu můžeme vidět vzácný exemplář nyní již vyhynulého druhu, bájného neandrtálce. No a ten se snaží přežít v moderním světě, bohužel má IQ vysoké asi jako pokojová teplota, a tak je to celkem těžké. Film má vlastně prvky absurdního dramatu, postavy spolu mluví, klidně i 10 minut, a úplně o ničem, ale v tom je to kouzlo, člověk se tomu nemůže nezasmát. V roce 1964 to byl mega hit, jenže já mladá garda tento snímek nemohu úplně docenit. Každopádně doporučuji. ()

cashplouch

Celovečerní debut Miloše Formana. Základ - pár dní, pár epizod ze života mladého učně. Celek - skvěle natočený film, vystihující atmosféru bezstarostného mládí, první lásky a mezigenerační neshody, to vše podané s humornou nadsázkou. Režijní bravura vyniká ve scéně taneční zábavy, kde se potkávají postavy filmu v různých situacích a do nich jsou zakomponovány dokumentární záběry, aby umocnily divákův dojem z celkové atmosféry onoho večera. Dialogy výstižné (a některé nezapomenutelné), neherci výborní. Mimořádná hodnota českého filmu. ()

elplastico

Tenhle film že je o ničem? Blbá práce, s holkama na levačku, fotr na zabití ... Tohle že už není dnes aktuální? Nemyslím si. ()

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018