Miloš Forman byl u filmu a televize „mužem desíti řemesel“, než dostal možnost natočit svůj první polodokumentární film Konkurs složený ze dvou částí – stejnojmenného Konkursu o výběru nové zpěvačky divadla Semafor a Kdyby ty muziky nebyly o Kmochově kolínské dechovce. S Kolínem zůstal Forman spjat i ve svém následujícím hraném debutu Černý Petr. Nejen, že se příběh odehrává v onom svérázně krásném polabském městě, ale jednu z hlavních rolí v něm vytvořil neherec, kapelník Kmochovy muziky Jan Vostrčil. Film byl natočen v roce 1963 podle nepublikované povídky Jaroslava Papouška o prvních dnech učedníka v samoobsluze. Neobvyklá autentičnost příběhu je dána i obsazením hlavních rolí – šlo většinou o neherce (vedle Jana Vostrčila to byl především Ladislav Jakim v titulní roli, zpěvák Pavel Sedláček a Pavla Martínková). Nezapomenutelný je však i Vladimír Pucholt v roli zednického učně, jehož nenapodobitelné „ahój“ mezi mládeží tehdy takřka zlidovělo. Do té doby nezvyklá pravdivost právem přitahovala pozornost domácího i zahraničního publika a svému tvůrci přinesla řadu uznání a poct. (Česká televize)

Audrey.H

Krásná ukázka odmítnutí sociálního realismu. Výborná Formanova komedie, na kterou se můžete dívat znovu a znovu... ()

LuckyK

Tohle ale muselo zestárnout. Možná to oslovilo generaci let šedesátých, pokud to vystihuje duch té doby, tak potěš. Děj o ničem, prostě jeden den ze života. Beru to jako další dokumentární film od Formana. Jediné pozitivum výkon Pucholta a dobové hity. ()

Dolores Haze

Jedna z mých srdcovek. Talent Miloše Formana se ukázal již na začátku jeho kariéry. Skvělý humor, výborně obsazený Jan Vostrčil. Film podle mě přesně vystihuje dospívání, dohady s rodiči, první lásky... Pucholtova hláška: "Slyšíš ten rozdíl, jo? Ahóóój! ... Hoj. Slyšíš to, jo?" je prostě nesmrtelná. Vždycky si tenhle film ráda pustím, když si chci zlepšit náladu. ()

blanic

Asi nejpomalejší tempo u filmu, jaké jsem zatím viděl..... přesto brilantní psychologický kus. Pedantský otec v podobě Jana Vostrčila nemá chybu, machrující zedník - učeň Vladimír Pucholt už vůbec ne. Škoda, že v televizi to budou vysílat zase až na Formanovy další kulatiny. ()

cunicekb

Naprosto dokonalý film. Strašně lidský, uchvacující. Miluju ty herecké i neherecké výkony, film je prostě poklad! I přes to, že v dané době jsem dokonce nemohla být ani na houbách, dokážu se najednou ocitnou do oné doby. Dokonalost! ()

senecek

Super film,který oslovuje všechny generace,dnešní dvaceti i padesátileté! Pan Miloš Forman - prostě kdo umí,ten umí!!!! ()

Kokutek

Vynikající dílo. Miluju scénu, jak Petr pronásleduje domnělýho zloděje a pak tu, kde Pucholt vypadne v loďky. ()

only_serials

Neskutečně nadčasové... pravděpodobně jeden z mých TOP 3 nejoblíbenějších CZ filmů... Postavu Petrova otce musí milovat naprosto každej bez rozdílu pohlaví, náboženskýho vyznání, nebo sexuální orientace.. Pokaždý když to dokoukám tak se nemůžu zbavit představy, s jakým zhrozením by se asi Petrův otec díval na morálku dnešního světa a konkrétně teda přímo na ČR.. ()

harycek

Tento film hodnotím spíš z nostalgie protože se natáčel v mém rodném Kolíně a po letech když ho shlédnu vidím dávno již zmizelý Kolín!! V době vzniku mi bylo 5 let , ale do té samoobsluhy(u Mainlů) jsem chodil s maminkou ještě mnoho let po té!!!!! ()

Labrio

Každej chce bejt astronautem, kosmonautem, radio mechanikem a když ňákyho kluka dostanem, tak je to určitě ňákej kripl. ()

Maxa123

Na to že to je film ze 60. let jsem velmi mile překvapen. Téma není vyloženě příběh, ale přetrvávající dialogy, které budou i za 50 let aktuální. Na to že hráli pouze "neherci", tak herecké výkony byly úžasné. Velmi vtipný film, který si zaslouží 5 hvězd. ()

Luswani

Poměrně bizarní film, ale v pozitivním slova smylu. Hlavně jsem byl unešen hereckýmí výkony. I když ono to herectví úplně nebylo. V mnoha momentech dialogy působily tak civilně, až dokumentárně, že jsem všechny zúčastněné obdivoval, s jakou přirozeností před kamerou vystupují. A i když se v tomto filmu mnoho věcí nestane a chybí zde i nějaká výraznější dějová linka, tak mě tento film zaujal. I vykreslením oné doby. 80% ()

Marv

Jediné co mě na tomto filmu hrozně štve, je to že ho nemůžu sehnat. Ahóóój, slyšíš ten rozdíl, ahóóój. ()

david666

Proslovy otce k synovi jsou na ránu:-) K tomu legendární scéna s pozdravem "Ahooooj" - a nic víc už tady být nemusí aby se Černý petr zapsal do zlatého fondu č.kinematografie. Jak to Forman dělal, že si s nulovou záplekou vystačil na celovečerní film a nenudil. ()

Verve

Nemilovat tenhle film by byl hřích. Historky o maloměšťácích se povídaly vždycky, ale Forman to hodil na plátno. "Ahoj, smím prosit?"..."Vždyť nehrajou" ...."Ajo, tak já přídu potom". Reálné situace stydlivého dospívání, je to tak normální, že by nikoho nenapadlo to natočit. Jeden se našel. ()

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018