Miloš Forman byl u filmu a televize „mužem desíti řemesel“, než dostal možnost natočit svůj první polodokumentární film Konkurs složený ze dvou částí – stejnojmenného Konkursu o výběru nové zpěvačky divadla Semafor a Kdyby ty muziky nebyly o Kmochově kolínské dechovce. S Kolínem zůstal Forman spjat i ve svém následujícím hraném debutu Černý Petr. Nejen, že se příběh odehrává v onom svérázně krásném polabském městě, ale jednu z hlavních rolí v něm vytvořil neherec, kapelník Kmochovy muziky Jan Vostrčil. Film byl natočen v roce 1963 podle nepublikované povídky Jaroslava Papouška o prvních dnech učedníka v samoobsluze. Neobvyklá autentičnost příběhu je dána i obsazením hlavních rolí – šlo většinou o neherce (vedle Jana Vostrčila to byl především Ladislav Jakim v titulní roli, zpěvák Pavel Sedláček a Pavla Martínková). Nezapomenutelný je však i Vladimír Pucholt v roli zednického učně, jehož nenapodobitelné „ahój“ mezi mládeží tehdy takřka zlidovělo. Do té doby nezvyklá pravdivost právem přitahovala pozornost domácího i zahraničního publika a svému tvůrci přinesla řadu uznání a poct. (Česká televize)

ivishka

Film doslova z "venkovského" prostředí. Nejenže působí realisticky a člověk v tom vidí dobu vesnických filmů a v tom se také zrcadlí doba kdysi ještě soudržného a udržovaného českého státu. Miloš Forman svými snímky pokaždé dokáže zachytit ducha doby i když v té době třeba je děj filmu dávno minulostí a různé dialogy, které nedávají smysl jsou pro člověka o to více zábavné. A člověk to tak necítí jen proto, že tento film režíroval zrovna Forman ale i kdybych to nevěděla tak se královsky pobavím :-D. Tatínek Petra je typickým rodičem (u nás tedy spíše babičkou :-D) a jeho maminka zase udržuje fakt, že ženy byly prostě "u plotny". Samozřejmě tu nechyběli ani bobři pod paží(to je taková moje všeobecná výtka ale budiž). Velký dík zaslouží již zesnulý Ladislav Jakim za roli Petra - krásný styl hraní, nenucený, někdy s úsměvem někdy ne ale ten jeho kukuč a skvělý projev člověka z lidu to je skvělé! ()

MikO_NR_1909

Ďalší z predstaviteľov novej vlny v československom filme 60.rokov je v celku komplexnou štúdiou nesúladu generácie rodičov a generácie detí. Miloš Forman svoj debut využil na už použité trendy v Európe a prispôsobil ich domácemu publiku. Naratívnosť vystriedal motiváciou postáv, snaží sa vyobraziť večne sa opakujúce strasti a nepochopenia, ktoré som aj ja v mierne inej forme v tínedžerskom veku prežíval. Čiže mi šiel pod kožu. Kamera je nezainteresovaní, ale parádne sníma tváre a pohyb, odosobňuje sa od klasických komédii. Vo vopred stanovenej dôležitosti sa venuje miestu a priestore. Scenáristické vákuum striedajú nikam nevedúce pohľady a najsilnejšie na tomto filme je teda zamyslenie sa nad životnými situáciami, nie riešiť gagy a zápletku. ()

Pierre

Někdy je nejlepší když komické situace napíše sám život. Považuji taky za úžasný nápad natočit takovouhle komedii s neherci. Já se nasmál narámně. Pět hvězd  už jenom za Ahóooj. ()

Orlau32

Výborný film 60 tých let. Tak se žilo, taková byla výchova našich děti. Jenom ten konec filmu se mi zdál takový nedokončený, jakoby tam něco vystřihli. Nebo mám vadné DVD ? Tak třeba Josefa Abrháma jsem ve filmu vůbec nezahlédla. ()

kaylin

První celovečerní snímek Miloše Formana, na kterém je vidět, jak dokonale dokázal zachytit postavičky toho našeho malého světa. Některé scény jsou téměř absurdní a vyznívají kouzelně hlavně v tom smyslu, že podobně nesmyslné rozhovory stejně vedeme i mezi sebou. V tomhle filmu se tak úžasně zrcadlí doba... Jenže je celkem zábavné, že ani po 50 letech neztratil nic na své aktuálnosti. Podobné lidi pořád vídáme, k podobným kouskům jsme pořád nuceni. ()

Mkqp

Nejlepší komedie co jsem za posledních pár let viděl. Tak skvěle jsem se vážně dlouho nezasmál. Bože ten humor je tak dokonalý a Čeněk to je největší zabiják :D. ()

slunicko2

Laskavě ironická sonda do dospívání v 60. letech. 1) Doba je jiná, jiní jsou rodiče, jiní jsou teenageři, jiný je jejich jazyk, zájmy i životní zkušenosti. Ale dospívání a mezigenerační vymezování jiné není. Formanovi se podařilo s použitím dobových rekvizit zobrazit nadčasovost generačních střetů a zmatků dospívání. Film nepotřebuje příběh, k dokonalosti postačí jeho atmosféra, autentické vykreslení prostředí, v němž se, jak vidět z komentářů, poznávají i lidé o dvacet či třicet let mladší._____ 2) Ani ne osmnáctiletý Jakim je špičkovou volbou. Nehraná autentická směs nejistoty a dravosti je přesně tím, co film potřebuje. A jeho taneční figury jsou fakt k sežrání. Ale všichni herci - neherci jsou výborní jak typově tak svým projevem._____ 3) Jistě je těžké diváka rozplakat. Ještě těžší je ho rozesmát. Ale úplně nejtěžší mi připadá předvést trapárny tak, jak je předvádí Forman (a to nejen v tomto filmu). Je vidět, že Forman byl Pan režisér už ve svém prvním celovečerním filmu._____ 4) Přes všechny superlativy, které si film nesporně zaslouží, mu dám jenom čtyři hvězdičky. Pět hvězdiček si totiž nechávám pro filmy, které se mě emocionálně dotknou, které chci vidět znovu a znovu, o kterých se mi zdá. A to tento film přes všechny své klady není. ()

rykardo

Jedinečně, dementně hláškující V.Pucholt, extrémně nudnej, unylej a pomalej L.Jakim - mimochodem i tato role skvěle (ne)zahraná - i tady jsem se hodně bavil, rádoby přísnej a pedantickej tatík J.Vostrčil, mlaďoučká P.Martínková, která chudák neví, kam a s kým se vrtnout, banální a současně notně trapné dialogy, u kterejch by jeden buď zabrečel nebo zaplesal ( u mě kombinace obojího ) + jedno hodně utahaný letní odpoledne... Czech new wave ve svý nejlepší formě a jedna z mojich nejoblíbenějších formanovek vůbec... ()

reqiuem

fyzicky to bolelo..herecký výkony jsou tak skvělý, že jsem měl chuť dát hercům pěstí..to bylo ale krutě málo, páč to co tu jiní vnímají jako komedii nebo parodii, tak já se klanim spíš k tragédii..ale doopravdy mi nefunguje ani jedno..(možná ale v transeptu obou pozic je to geniální- jenom jsem ho zatim nenašel) ()

*Elfík*

Slavnostně prohlašuji, že tento film je o....... ničem! Zasmála jsem se jen třikrát (což je na hodinu a půl sakra málo!) a zjistila, že Formanovi na chuť nikdy nepřijdu. Ahóóój! ()

Aleee89

Musím říct, že od Formana mám nakoukáno dost, ale z té prvotní tvorby mi ještě filmy nakoukat chybí. Toto je jeden z nich, takže jsem nepohrdla tím, se na něj podívat. Například otcovo kázání bylo úžasné a opravdu mě bavilo, ale ne všechny události Petrova života mě oslovily. Film pro mě neplynul úplně ideálním tempem, ač ho oceňuju, že chtěl udělat sondu do života mladého kluka, což se více méně podařilo, docela mě nudil a není to pro mě to pravé Formanovo ořechové. ()

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018