poster

Ikoku meiro no Croisee The Animation (TV seriál)

 • japonský

  La croisée dans un labyrinthe étranger

 • japonský

  異国迷路のクロワーゼ The Animation

 • anglický

  Croisée in a Foreign Labyrinth - The Animation

Animovaný / Drama / Historický / Komedie

Japonsko, 2011, 12x24 min

 • Larky
  ****

  Je sice poněkud diskutabilní jestli je vůbec možné, aby se na začátku 19.století mohla dostat vzhledem tak 8-letá japonka do Francie a pracovat tam jako služka, ale akceptujme tento fakt. Ikoku meiro no Croisee je seriálem s perfektním vizuálem, příjmenými postavami a dějem a kouzlem staré Paříže. Navrch přidává občas i nějaký ten vtip, poukazuje na rozdílnost kultur, dobře dávkuje i emoce, prostě seriál, který tu chyběl...lepší 4* = vynikající serie, jestliže pro vás není přílišná poklidnost anime překážkou, nemáte co řešit.(26.9.2011)

 • Subjektiv
  ***

  Včera jsem si otíral ústa a klávesnici do Kagy Rin ze seriálu Usagi Drop, abych zjistil, že ona nebožačka má jako štěněcí lolitka v této anime sezóně velmi vážnou konkurenci: drobounkou Yune. Přičinlivá japonka Yune zavítala do Paříže devatenáctého století zřejmě jen proto, aby ukázala, jak může mladá žena nalézt důstojnost v submisivní servilitě. Mladá Yune totiž předpokládá, že jen fatalistické přijetí role společností přisouzené může zachovat její čest. Musí mít ráda totéž jídlo, co pán, pít strašlivě hořkou kávu, poněvadž on ji tak miluje, mít stejné názory, důvěřovat jeho dobrotě, neustále pracovat a když je hotovo, obdivovat pána Clauda při práci, která ji nepochybně přesahuje. +++++ Inu, v japonské společnosti 19. století tento druh chování dost možná zajišťoval jedinci z nižších vrstev přežití, ovšem pochybuji, že to vypadalo kdovíjak roztomile. Jenomže Yune, s ní je to jiné. Kdyby jste ji měli popsat, začali byste slovem kawaii, pokračovali slovem sladká a skončili slovem roztomilounká. Ano, ano, je i pracovitá, poctivá, atd. ale to už jsme probrali. V Ikoku Meiro no Croiseé nepůjde o tragický úděl člověka s myšlením otroka, ani epický boj za svobodu, ale je možné mladý pan Claude přeci jen jako egalitářský Francouz skrze něžná slůvka plná přátelství a darovaných jistot nějak tu cukrovou uklízečku k sebeuvědomění dotlačí. +++++ Než se tak stane, pokud ovšem, může být Yune ohromována, šokována a překvapována kulturními a jinšími rozdíly mezi zemí galského kohouta a zemí vycházejícího slunce. V Japonsku totiž nemají sýr, nejí bagety, chybí tam Notre Dame a modrá očka. Yune, řekni se slatným výdechem: "Aaaaaaaaa." "Aaaaaaaaaaaa." Roztomilé, Yune. Ale nejsou to jen samá pozitiva. Yune se také stane terčem zájmu hyperaktivní nóbl japanofilní lolitky. Možná přijde i láska. Paris, Ž tém. +++++ Komu by snad nestačilo neustálé cukrování mezi Claudem a Yune, má tu Paříž. Exotická města spojená s romantikou jdou ve sladkých seriálech na odbyt. Opět nezbývá než šáhnout po příkladu Arie a Neo Benátek. Benátky nebo Paříž, všechno jedno, že? Kdepak, nejedno. Neo Benátky měly neopakovatelná zákoutí, vodu, tisíce neznámých krásných míst s tajemstvím. Sice také spěly ke kýči, ale ty čáry tam byly. Tahle Paříž není ani kouzelně tajemná, ani reálná a nakonec, s výjimkou malého okolí Seiny, ani příliš romantická. +++++ Jeden by se až divil, proč vlastně s takovým jedovatým komentářem dávám ***. Snad pro absenci těch mně nejodpornějších anime klišé, pro dílčí atmosféru jak minulosti, tak pařížskosti, pro poměrně sympatickou postavu zcestovalého strýčka. Viděny díly 1-5.(15.8.2011)

 • Kontractor
  ****

  Celý příběh se odehrává koncem 19 století v Paříži. Setkáváme se zde s několika postavmi pan Oscar, bývalí kovář, nyní cestoval a proutník se vrácí z obchodní cesty z Japonska a přiváží sebou maličkou dívku Yune, která přišla pracovat do jejich rodinné kovárny na vývěsní štíty v pomalu krachující pasáži Du Roy jako poutačka, nebo-li hlasatelka, co před krámem láká klienty, aby obchod navštívili. Další ústřední postava je pan Claude, vnuk Oscara a aktuální majitel kovárny snažící se podnik zachránit jak může. Tato působivá trojce, plná kontrastů a jiných národních tradic se spolu musí naučit žít...Kresbá je oslňující a připoutá vás a plně vtáhne do roztomilého dějě, až si jen bude opakovat jak sladká je Yune, zatímco Vás naladí dojemný hudební doprovod z něhož si jistě opatřím OST. Opět skvělá série letní sezóny, jenž je tento rok nabitá několika dech beroucími anime. Na závěr přidávám opening: http://www.youtube.com/watch?v=o9sgDkleyBM(25.7.2011)

 • Teelus
  *****

  Normálně mi extrémně submisivní hlavní hrdinky lezou na nervy, ale kdovíproč mi to u malé Yune vůbec nevadilo, ba dokonce tam, kde bych běžně v duchu prskala, tak se konečně vzchop!, jsem se tetelila nad její sladkou snahou zalíbit se všem. No prostě v podstatě platí to, co tu zaznělo v komentářích, ale nemyslím si, že by seriál byl na slabé hodnocení, právě naopak. Dle mého je to krásný příběh, taková pohádka na dobrou noc, kterou jsem měla zvládnutou na jeden večerní zátah. Seriál je poklidný, občas trochu zahraje na emotivní strunku a přitom laská oko vizuálem. Do úplné stovky tomu pro mne něco chybí, možná trošinku toho rýpnutí hloubš, ten potenciál na silnější moralizování v rámci kontrastu dvou kultur by tam byl, ale zas na druhou stranu tak asi nebyl seriál od počátku zamýšlen, tudíž beru-li to jako slice of life a ne jako drama, tak si to těch 5 zaslouží. (A protože miluju rozkošné lolitky v kombinaci s bručounskými bishíky, tak tomu těch 5 i dopřeji).(18.11.2014)

 • JohnyTrava
  *****

  Bolo to pekné ale dobre, že to malo len 12+1 dielov, pretože už tak tak stopážou vychádzalo. Nečakajte žiadnu akciu a okrem záveru asi ani žiadne napätie. Jednoducho vypnúť a nechať sa unášať. Po príbehovej stránke to tiež miestami ide do prázdna a v podstate sa toho veľa nestane, ale zato také tie flashbacky sú spravené veľmi dobre. Celkom dobre je spravený aj charakter postáv, ktoré miestami boli naozaj kawai a vlastne ta takej tej roztomilej jednoduchosti je stavaný aj humor v celom anime. Čo veľmi potešilo je kresba (dobový Paríž nebol krajší) a najmä hudobný doprovod (nestáva sa aby malo anime celé OST dobré, vždy sa nájde nejaký ten trhač uší - tu som ho nenašiel). Za 8 a teda zvažujem medzi 4-5, ale že som dobrá duša tak za 5. Ostatní kľudne menej.(21.6.2012)