Trans

Historik umění Simon (James McAvoy) pracuje v aukční síni, kde se draží umělecká díla. Spolčí se zločineckým gangem a dohromady ukradnou Goyův obraz v ceně milionů dolarů. Po ráně do hlavy, kterou během loupeže utrží, však zjistí, že si nevzpomíná, kam cenné dílo ukryl. Když k nalezení odpovědi nepomůžou fyzické výhrůžky ani mučení, rozhodne se vůdce gangu (Vincent Cassel) k netradičnímu řešení. Najme hypnoterapeutku (Rosario Dawson), která se ponoří do nejtemnějších koutů Simonova podvědomí. Čím hlouběji postupuje do jeho narušené mysli, tím více je v sázce. Hranice mezi touhou, skutečností a hypnotickou sugescí se smazávají a mizí... (oficiální text distributora)

Acrobat

Zrátal by som si ten pocit na jednej ruke, koľkokrát sa objavil do roka. Trance ma vystrelil z polovice záverečných titulkov a prinútil prehodnocovať. No nie život. Ale poriadok v izbe, stav mojej skrine s oblečením, ihneď som sa obliekol a vyniesol kôš. Ja som to jednoducho potreboval, niečo zvnútra sa dralo von a ak by som si neohmatal hneď a zaraz externý svet, nočné Košice, povracal by som sa. Niečo urobiť, vyjsť von si zrejme zapamätám navždy, no vysvetliť to racionálne neviem. Ten pocit to urobiť bol úžasne úprimný, a keď budem v ďalekej budúcnosti čítať tieto riadky, budú len úsmevné no už neprecítené. Či to súvisí s filmom, neviem, pretože film nie je o kultovosti, ale o jasnom fantastickom a nami obľúbenom rukopise Dannyho Boylea, ktorý presne vie čo robí aj v halucinogénnom a striktne sugestívnom svete. Čokoľvek by sa dalo vypočítavať a riešiť, ale nech je to radšej predmetom vnútorných diskusií, alebo nočného mesta. Možnože by som sa mal zlákať surreálnymi stavmi, ktoré vám dokážu samé načarbať riadky, ale práve po Trance mám pocit, že vládne rozum. Pre mňa jednoznačne istý Boyle a prvotriedne kino. http://www.youtube.com/watch?v=wh7X4egRd_8 (videné 30.12.2013, BD) ()

arkie

Slubny zaciatok, ale cim dalej tym komplikovanejsie a menej uveritelne dejove obraty. Tazko uverit, ze hypnoza naozaj takto funguje ale co uz. Nakoniec najlepsim zazitkom je nakoniec full frontal nudity Rosario Dawson. Na jedno pozretie. ()

E lan

Docela zajímavý ponurý film s příliš komplikovaným dějem a ne zrovna brilantní pointou. Na fruhou stranu děj zaujme a hrrci také dostávají svým kvalitám. ()

LordMysti

Překvapivě zajímavé, dynamické a doslova hypnotické :). Není to můj žánr, i přes to spokojenost. Člověk se při sledování nenudil a to bylo hlavní. ()

bakeero

Celou dobu jsem se nemohl zbavit pocitu, že si to snad z diváka musí dělat p*del. Zloději, co se chtěj dostat k ztraceýmu lupu přes hypnózu? Proč ne, ale tenhle film mi zkrátka nedokázal vnuknout, že tajemství se skrývá na dně mysli Jamese McAvoye. ()

vincchuppo

4.7* Výborná "detektivka"! Celá ta trojice hlavních herců fungovala bravurně jako dokonalý trojúhelník. A ten, kdo Boyla zná, tak tuší, jakým směrem se bude děj ubírat, ale přesto si s námi hraje a tahá nás za nos až do konce. Mě se Trance velice líbil a nemohu jinak, než jej doporučit. Pro diváky, co si rádi zapřemýšlí... nebo snad pro ty, co se nechají rádi uvést do transu. ;) ()

markotter

Celou dobu jsem byl napjatý jak struna, i když jsem se každých 15 minut ztratil v ději a ani závěrečné vysvětlení mi k pochopení na 100 % nestačilo. Asi budu muset shlédnout znovu. Na rozdíl od některých zde se mi James McAvoy líbil, Casel byl standardně charismatický a Rosario je moc pěkná. Minimálně o 10 % k celkovému dojmu přidala i výborná hudba. ()

ecis

Mensi mindf*ck s holym McAvoy zadkom a rozstrelenou Casselovou hlavou. Boyle sa mal ale drzal zlateho pravidla: Less is more! ()

neo93

Skvělý film. Po dalším zhlédnutí musím uznat, že to bylo parádní. Ta celá hra kterou s vámi hraje D. Boyle je výborná. Ze začátku to vypadá na celkem jasnou záležitost, ale to se dokonale změní, když postupem času odhalujete veškerou pravdu, ikdyž ani s tou si nejste jistí, co se v dalším okamžiku stane. Občas je to možná až moc překombinované a složité, ale pokud se více do toho ponořité, získáte svižnou a někdy až brutální podívanou. Znamenité obsazení v podání Vincent Cassel, Rosario Dawson a James McAvoy, který je snad čím dál lepší. A úžasný soundtrack, který tomuto thrilleru rozhodně přidává na kvalitě. ()

alonsanfan

Bezesporu největším přínosem světové kinematografii tohoto filmu je odhalená a vyholená *** R.D.,sličné představitelky jedné z hlavních rolí, manipulativní psychoterapeutky a hypnotičky. V hlavní dějové linii se díky několika úrovním hypnózy a různým manipulacím s hlavním hrdinou, celkem pěkně ztvárněným hercem J.MA. úředníčkem v aukční síni, na kterém vlastně celá loupež stojí, lehce ztratíte případně musíte úporně přemýšlet v jaké úrovni zhypnotizování se zrovna nachází a co mu bylo vsugerováno, či která část paměti a jaké vzpomínky mu byly vymazány. Na konci se Vám poskládá trošku krkolomná hlavní linie příběhu, která by vlastně bez těch hypnotických kejklí byla poměrně fádní. Určité momenty působí zajímavě, ale u těch zvratů jsem se občas neubránil pocitům jisté násilnosti. ()

spacylemon

Prolog: Roky jsem si říkal, jestli to se mnou není ňáký moc jednoduchý, když sežeru i s navijákem každý film, který míchá časovými linkami a nejasností reality (Memento, Eternal Sunshine, 12 opic a pod.)... Ha! Tak konečně se ukázalo, že na vše přece jen nenalítnu.................Stať chybí.................. Epilog: Ještě během závěrečných titulků jsem byl přinucen příchozí osobě převyprávět děj. No popravdě, moc těžších úkolů jsem v životě nedostal. A z mých úst zazněly mimo jiné tyto věty: "Né, já vím, že to zní jako blbost, ale tohle se tam vážně stalo!" ... "A pak ji poznal podle vyholené frndy"... "Checheche, no moc na mě nekoukej, já si to nevymyslel"... "Jo, máš recht, zní to, jako by si z nás dělali prdel"... A taky, že jo. ()

Hashirama

Hravé scénáristické cvičení, které tak tak balancuje na hraně překombinovanosti, zato se může pochlubit Boylovou jedinečnou vizualitou, kterou mu může závidět kdejaká režisérská elita, a netradičním soundtrackem, který jsem si jako fanoušek netradičních soundtracků užil dvojnásob. Herecká first class v rukou režisérské first class a film, který by mohl být údernější a utaženější co do práce s vývojem příběhu, ovšem kdyby chtěl...ale jsem přesvědčený, že Boyle to chtěl přesně takhle. ()

Demonic189

Už len kvôli úplne nahej bohyni Rosario Dawson sa to zcela určite oplatí pustiť! Avšak film má aj mnohé iné prednosti ako tie jej. ()

vozralec

Nakonec to nebyl film o transexuálech. Ale stejně to moje mozkovna moc nepobírala. Za zmínku stojí hudba, odhalená a vyholená blekvumn, mluvící rozpůlená hlava a mrtvolka v autě. ()

sWONDER

Strhujúci úlet Dannyho Boyla, ktorý tuším, ešte nenatočil zlý film. Trans, je parádny kúsok. Zaujímavý námet, výborná atmosféra, tempo držiace diváka v napätí a našlapana mužíčka tomu výdatne napomáha. Nechýba ani štipka brutality a nahá Rosario tiež stoji za vzhliadnutie. Potešil ma Vincent Cassel, ale ostatný sú tiež výborne obsadený. Môj problém je, že príliš rozpitvávam takéto filmy. Tvária sa ako sú premyslene a neodhaliteľné a ja mam nutkanie to rozoberať do morku kosti (samozrejme, že to nerobím). Toto nie je nejako extra prekombinovane, takže OK. Celková pointa ma však prekvapila trochu nemilo a záver(nie úplný koniec) pritiahnutý za vlasy tomu príliš nepomohol. Nechcem, aby to vyzeralo, že tomu moc nakladám, takže : jedná sa o kvalitný originálny misteriozny triller, ktorý fanúšikov žánru určíte poteší. U mňa lepšie tri. ()

snek888

Líbí se mi loupeže, líbí se mi hypnóza a do jisté míry se mi na filmu líbí i překombinovanost děje. A právě proto je pro mě "Trans" zážitkem, který jsem si opravdu vychutnal. Vychválit musím i hudbu dokreslující náladu scén. A jelikož je film plný hypno/psycho-frází, neodpustím si sem jednu z nich napsat: "Zlobit se, znamená, být obětí. Už jsem jinde. To je jediné skutečné vítězství." ()

minee

Komentář od Civala je asi nejlépe vystihující komentář k filmu co lze napsat. Dovolím si jej odcitovat: "Po pi*i dobrej film. Doslova. Rafinovaný, hypnotický, živelný a hladce vyholený." ()

john.h

Boyle si hraje na Lynche a celkem se mu podařilo vybudovat atmosféru podobnou jako ve filmech mistra. Kdyby to ale režíroval Lynch, to by byla jiná kávička. ()

Hisnuklusi

Tady dominovala výborná kamera a naprosto vyladěný vizual. Nějaké ty scény třeba např s odrazem v oknech, byly fakt žrádlo. Příběh tady byl ale docela zmatečný a já se v polovině filmu začal trošičku ztrácet, abych řekl pravdu. Ale všechno nakonec hodilo svůj smysl, nebo se to aspon minimálně tak snažilo tvářit. Myslím si, že režijně byl ten film zvládnutý na jedničku. Ale se scénářem bych měl asi malinko problém. Samozřejmě, že už jen ten název Trans by vás měl připravit na to, že to prostě bude trans. Ale nevím, už mi to pak najednou všechno přišlo prostě moc překombený, místo vyladěný a zároven, jako by se v tom filmu něco zásadního prostě ztratilo. Nicméně, špatný to určitě nebylo. Přes to jsem čekal víc. ()

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Danny Boyle: Pro hrst „růžových panterů“?

Danny Boyle: Pro hrst „růžových panterů“?

08.10.2013

Žádný strach, neplánuje se další stupidní remake komediální klasiky s Peterem Sellersem. Jak si ale jistě vzpomenete, Růžový panter bylo původně jméno vzácného drahokamu. A o třpytivé a zatraceně… (více)