Trans

Trailer 2

Historik umění Simon (James McAvoy) pracuje v aukční síni, kde se draží umělecká díla. Spolčí se zločineckým gangem a dohromady ukradnou Goyův obraz v ceně milionů dolarů. Po ráně do hlavy, kterou během loupeže utrží, však zjistí, že si nevzpomíná, kam cenné dílo ukryl. Když k nalezení odpovědi nepomůžou fyzické výhrůžky ani mučení, rozhodne se vůdce gangu (Vincent Cassel) k netradičnímu řešení. Najme hypnoterapeutku (Rosario Dawson), která se ponoří do nejtemnějších koutů Simonova podvědomí. Čím hlouběji postupuje do jeho narušené mysli, tím více je v sázce. Hranice mezi touhou, skutečností a hypnotickou sugescí se smazávají a mizí... (oficiální text distributora)

Trailer 2

liborek_

Doufám, že móda tohoto typu filmu už pomalu odchází, protože tyto filmy jsou čím dál trapnější, hloupější, překombinovanější, prázdnější.... Z čeho se kritici mohli podělat slastí u Inception, je zde dovedeno k naprosté absurdnosti, a vlastně to vypadá, že divák už je úplně vedlejší. Podle tohoto mustru totiž nevznikají filmy, které by překrývaly různé významové roviny, různé zdánlivě neprůsečné látky a náměty k přemýšlení... Podle tohoto mustru vznikají jen narační guláše, pouhé hádanky či hlavolamy (!) - Primární otázkou zde je: "jak je to asi doopravdy?" (přičemž to "doopravdy" je zase jen umělcova fikce bez hlubšího smyslu; zkrátka jde o honbu za pointou). V Transu se vyprávění tolikrát otočí, tolikrát změní směr, že už vlastně nemá smysl ptát se, jaká je pointa (neřkuli "proč" je to tak, jak to je). Nula procent smyslu, sto procent efektů. Nevynucuju si tímto film jako od Dreyera nebo Tarkovského, ale balit tuctovou šestákovou zápletku do X protichůdných výsvětlení bez jasně daného příběhového rámce (a třebas i s otevřeným koncem) a tvářit se u toho jako tajemný hrad v Karpatech, je už opravdu jen pro odvážné. Takhle si film jako zábavu nepředstavuju. Závěrečná scéna s váhajícím Vincentem Casselem, zda zmáčknout nebo ne, je vyvrcholením trapnosti hlavolamových filmů a nabízí možné řešení "syndromu točící se káči": tj. bude se točit, dokud divák bude ochoten za tento balast platit. Neskutečná nuda. ()

dO_od

// No, tomu teda říkám bordel. Ale zábavnej bordel! První cca půlka filmu relativně klasický heist thriller, jenom s maličko pozměněným konceptem, pak přišla jedna celkem cool písnička a při ní zásadní "AAAAWWW YEAAAAH!" moment a od té chvíle se to zvrhlo do absolutního nečekanýho finále, kde se to jen hemžilo twistama. Možná jich tam bylo až příliš, také to možná nemuselo být ke konci až tolik ukecané, Boyle si pohlídal kameru a obrazově se jedná o jeden z nejhezčích filmů roku, takže klidně mohl závěr nechat vyprávět jen pomocí obrázků ale nevadí, i tak zbývá celkem solidní film - jako obvykle platí pravidlo: kdo chce příliš, nedostane nic a kdo nic nečeká, bude bohatě odměněn. A teď mě omluvte, jdu si to přetočit zpátky k "AAAAWWW YEAAAAH!" ()

Davies182

Za žádných okolností nikdy nenuťte své partnerky k tomu, aby se kvůli vám zbavovaly svých bobrů. A o tom to celý je - naprosto dokonale jsem totiž ten film pochopil, a vy ne, heč... Ale teď vážně. Boylea mám rád právě proto, že mě baví jeho psychedelická režie i když sem tam nechápu, která zrovna v ději bije. Co je mi na druhou stranu úplně jasný, je, že musela Danníka strašně naštvat chvíle, kdy jej Nolan předběhnul s Inception. ()

EvilPhoEniX

Danny Boyle opět exceluje ! O filmu Trans jsem si dopředu nic nezjištoval, takže jsem nevěděl do čeho jdu. Zpočátku se mi zápletka jevila zcela jasná - muž udeřen do hlavy,ztratí pamět a nepamatuje si něco důležitého. Nicméně, příběh začíná být postupem času čím dál divnější,že se sami dostaváte do pozice hlavního hrdiny ( Jamese Mcavoye), protože sami nevíte o co vlastně jde! Na konci vše do sebe začne krásně zapadat v neuvěřitelném, briliantním a bizárním stylu. Druhá projekce nutná ! 75% ()

emma53

Ano, trans je ten správný výraz pro tenhle typ filmů, protože jsem v něm byla asi po celou dobu. Když už tam byla řeč o umění, tak mně celé zpracování připomínalo obrazy Salvadora Dalího (a to ho dost urážím) a ať přemýšlím jak chci, tak nemůžu přijít téměř na nic, co by se mně líbilo, nebo z čeho bych byla alespoň chvíli nadšená. Tak já to snad nebudu ani moc rozvádět, protože to je po dlouhé době jedno z mých nejnižších hodnocení a jestliže se stačí jen dotknout displeye a stane se to, co slibuje Bětuška na konci, tak já to právě činím navzdory všem, kteří to z nejrůznějších důvodů neudělali. ()

• Danny Boyle film natáčel i během příprav zahajovacího ceremoniálu Letních olympijských her v Londýně. První hrubý sestřih nechal poté šest měsíců ležet, aby dokončil svou práci na hrách, a následně se k filmu vrátil. (Brousitch)
  • Danny Boyle se velmi zajímal o režii, protože nikdy netočil film, ve kterém hrála hlavní roli žena. (Dr Lizal)

Související novinky

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Zima dlouhá, léto krátké, Vánoce bez sněhu a v sedmi stupních. Ale uznejme, že na výborné filmy byl rok 2013 štědrý. Rivalové, Gravitace, Star Trek: Do temnoty, V zajetí démonů, Zmizení, druzí Thor a… (více)

Danny Boyle: Pro hrst „růžových panterů“?

Danny Boyle: Pro hrst „růžových panterů“?

08.10.2013

Žádný strach, neplánuje se další stupidní remake komediální klasiky s Peterem Sellersem. Jak si ale jistě vzpomenete, Růžový panter bylo původně jméno vzácného drahokamu. A o třpytivé a zatraceně… (více)