Trans

• slovenský

Tranz

Krimi / Thriller / Mysteriózní / Drama

Velká Británie / Francie, 2013, 101 min

Chce-li se mi někdo mrknout do hlavy, tak ať raději zkusí otvírák na konzervy než hypnózu. Považuji totiž za pravděpodobnější, že mi tykev někdo odborně sešije než to, že mi někdo rozuzluje mozek do původního stavu. Já se zkrátka skvěle bavil při úvodní akci, ale jakmile se začalo hypnotizovat, tak mne hodně rychle přestalo bavit sledovat, kde je obraz, kde jsem já, co tam dělám, proč mám v kufru mrtvolu a nakonec i to, proč mám po líbání v puse tři náboje.(12.1.2014)

Zhlédnuto v kině. Na tento film jsem se dost těšil, posledním třem snímkům od Dannyho jsem dal plný počet a podle traileru to vypadalo, že mě Trance nemůže zklamat. A taky že nezklamal. Film má tempo nadopovaného cyklisty na Tour De France, nebojí se ukázat krev či nahotu (Rosario!!!) a jede si po svém. Trochu mi to připomnělo snímek The Game od Finchera, protože až do poslední chvíle nevíte, na čem jste a pořád uvažujete, kdo koho a jak přechčije. A pro takovéhle filmy jsem měl, a patrně vždycky budu mít, velkou slabost. K tomu si připočtěte opravdu povedený casting, (McAvoy jako vždy parádní, Casselův záporák je doslova lahůdkový) skvělý soundtrack (Mobyho song The Day opravdu potěšil, do té scény se tahle písnička opravdu hodila) a dokonalou atmosféru a dostanete film, který vám dá prakticky vše a vy z kina budete odcházet s dojmem spokojenosti a otázkou "Jak to ten Boyle dělá, že mě už počtvrté za sebou dostal?!" 100 %.(15.4.2013)

Dovolím si nesouhlasit se zdejším názorem, že děj je překombinovaný, viděl jsem mnoho jiných daleko víc překombinovanějších filmů, některý byly tak překombinovaný, až se mě z toho udělal uzel mezi nohama, ale tenhle biják mezi ně fakt nepatří. Trans je prostě vyprávěn tak aby měl divákovi co nabídnout i ve stý minutě filmu a to se mu podařilo. Ano tvůrci si mohli lecos odpustit, například několikeré bouchnoutí do Jamesovi hlavy v záakulisí aukční síně a jeho útěk. Pravda našli se tam i zcela nečekané záběry, jako třeba zaostřenej detailní záběr na vyholenou kundičku hlavní představitelky nebo její náhradnice. To bylo hodně podstatný a velmi významně to posunolo celý děj. Nepochybuju o tom, že kameraman filmu si půjde pro Oscara, za celoživotní přínos světové kinematografii. Pokud jde o hrecký výkony, tak Jamese ja moc nemusím u Rosario ukázala na celý plátno svoji čárku, ale herecký talent moc vidět nebyl, já jí prostě tu roli nevěřil. Za to Vincent ten jede jako vždy vyšší ligu. Hudební stránky nebyla marná, hlavně když se vždy vyvsětlovalo jak se věci mají a že se to vysvětlovalo každých patnáct minut. Vlastně to je film, kde se na začátku něco stane a pak se to neustále vysvětluje.(26.6.2013)

• emma53

Ano, trans je ten správný výraz pro tenhle typ filmů, protože jsem v něm byla asi po celou dobu. Když už tam byla řeč o umění, tak mně celé zpracování připomínalo obrazy Salvadora Dalího (a to ho dost urážím) a ať přemýšlím jak chci, tak nemůžu přijít téměř na nic, co by se mně líbilo, nebo z čeho bych byla alespoň chvíli nadšená. Tak já to snad nebudu ani moc rozvádět, protože to je po dlouhé době jedno z mých nejnižších hodnocení a jestliže se stačí jen dotknout displeye a stane se to, co slibuje Bětuška na konci, tak já to právě činím navzdory všem, kteří to z nejrůznějších důvodů neudělali.(9.7.2013)

Dokonalá hra Dannyho Boylea s divákem. Film, který vás hned na začátku pohltí a nepustí a taky vám pořádně zaměstná mozkové buňky. Trans se zabývá hypnózou a probíhá hned na několika vrstvách, takže mnohokrát divák neví, co se zrovna odehrává pouze v mozku a co je realita, právě to mě na filmu bavilo nejvíce, užívala jsem si to odhalování, to jak moc jsem se chtěla dostat pod povrch a odhalit pointu, aby mi hned záhy Boyle ukázal, jak moc vedle jsem byla. Trans je velmi nepředvídatelný film s nejednoznačným vyvrcholením, až po nějaké době od zhlédnutí vám jednotlivé kusy začnou zapadat k sobě a i tak si nebudete zcela jisti, zda se vám obraz dokázal poskládat správně. Těch 101 minut uběhlo až neskutečně rychle, za což může velká dravost ze strany režie a pohlcující vizuál. Má velká slabost v podobě Jamese McAvyoe nezklamala, právě on táhne celý film a líbilo se mi, co Danny dokázal s touto postavou udělat od začátku do konce, výborný byl i Vincent Cassel a Rosario Dawson jistě potěší nejedno mužské oko. Výborný soundtrack už je pak u Dannyho Boylea samozřejmostí. Takové filmy já můžu a tohle se mi opravdu líbilo.(14.6.2013)