Trans

Historik umění Simon (James McAvoy) pracuje v aukční síni, kde se draží umělecká díla. Spolčí se zločineckým gangem a dohromady ukradnou Goyův obraz v ceně milionů dolarů. Po ráně do hlavy, kterou během loupeže utrží, však zjistí, že si nevzpomíná, kam cenné dílo ukryl. Když k nalezení odpovědi nepomůžou fyzické výhrůžky ani mučení, rozhodne se vůdce gangu (Vincent Cassel) k netradičnímu řešení. Najme hypnoterapeutku (Rosario Dawson), která se ponoří do nejtemnějších koutů Simonova podvědomí. Čím hlouběji postupuje do jeho narušené mysli, tím více je v sázce. Hranice mezi touhou, skutečností a hypnotickou sugescí se smazávají a mizí... (oficiální text distributora)

Maynard.

Tenle Danny Boyle, to je Vám ale prazvláštní člověk... Chvílema si člověk říká, že je to absolutní génius, který je schopen natočit dokonalý filmy (Trainspotting, Sunshine, Milionář z chatrče). No a chvílema točí prostě filmy, který jsou tak trochu jiný... Jo a tenhle přesně patří mezi ty "jiný" :o). Tranz začíná hodně dobře, vypadá to na slušnou na půl kriminálku s dobrejma hercema. No, ale tak od půlky se film začne krapet komplikovat (podle většiny uživatelů dost komplikovat, podle mě to zas takový peklo jako např. Počátek nebo Memento není). Jedno je jistý - Ta černá kočka je teda pořádně přečůrala... A ne jen tím, že se ve filmu objevila uplě, ale uplě nahá (což sem v tomto druhu filmů (né péčka) viděl poprvý :o) ) .Klobou dolů před jejíma křivkama, no ale pojďme dál. Děj sice krapet komplikovanější, ale celkově je děj tak moc neuvěřitelnej, že sem tomu prostě nevěřil. Nevěřil sem, že kdokoli (hypnoterapeut) se ti napíchne do hlavy a ty pak děláš všecko co vona chce. Spíš sem věřil tomu, že stejná hypnoterapeutka rozkročí nohy a to pak každej a to i ten největší gengsta, dělá taky cokoli ona chce :o). Hudby výborná jako vždy, ten Danny s hudbou pracuje jako málokterej rejža, tohle se mu musí nechat. Celkově film, který má nabídnout, ale krom té zmiňované nahoty toho až tak moc není... Rychle se na to zapomene, což není nikdy dobrá vizitka... ()

Sdoom

Danny Boyle se nám po docela průměrných 127 hodinách vytasil s kurevsky promyšleným a chytrým filmem, který diváka ani na chvilku nenechá na pochybách, že ač bude vymýšlet jakékoli teorie, stejně nakonec bude všechno jinak. Zároveň je to ale také slabší stránka, přeci jen je toho zamotávání někdy až trošku moc. Pointa byla ovšem překvapením milým a dala celku docela smysl. A nemohu nezmínit hudbu, která byla fantastická, stejně jako Vincent Cassel a Rosario Dawson - a u ní nemyslím jen TU jednu scénu. :-) (HD, orig.) ()

Firebug

Trance je výtečný krimi thriller, na jehož vnímání má docela zásadní dopad, co od snímku očekáváte. Určitě bych snímek neoznačil za překombinovaný. Zpočátku maximálně lehce chaotičtější vypravování postupně začíná dávat smysl a závěr není nijak zvláště objevný, ale je krásně funkční, takže všechno do sebe přesně zapadá. Problémem pro mě trošku bylo, že snaha filmu hrát si s divákem na kočku a myš je zřejmá téměř od první minuty a divák se snaží snímku naběhnout a tak trochu od něj ledacos očekává, takže se některé události mohou minout účinkem. O nic moc vážného ale nejde. Vzhledem k tématu a postavě režiséra, jsem se těšil na trochu agresivnější vizuál, který Boyle zvládá jako málokdo, ve Trance je ale zbytečně konzervativní. I tak příjemné 4* ()

Lukoboss

Danny Boyle je zkušenej režisér, kterej má za sebou už nějakej ten úspěšnej film, ale tady se scénáristama kombinovali a kombinovali, až to překombinovali. Jako když pejsek s kočičkou dělají dort. Mohl to být zajímavej krimi thriller s prvkama snovýho mystična, ale nakonec to nutí diváka zatnout zuby a skoro se u toho zapotit, aby to mělo hlavu a patu. Jako jo, nakonec se v tom jakš takš zorientujete, protože se to ve výsledku jaksi vysvětlí, ale bylo to naprosto zbytečný, resp. zbytečně složitý. A nepomáhá tomu ani kočka R. Dawson, která se nebojí shodit vše ;) (dovolil jsem si takovou malou sexistickou slovní hříčku na závěr...). ()

herr_carter

Hohoho, tohle je tak zamotaný film, až jsem si občas sám připadal pod vlivem hypnózy, nebo minimálně nějakých afrodiziak ! Film, který se od začátku točí v začarovaném kruhu aukční síně, léček, pastí a psychologických nástrah vřele doporučuji všem těm, kteří se vyžívají ve filmech,kde do samotného konce prostě nevíte,kdo je padouch a kdo ten dobrák - podobně si s námi tvůrci hráli v tomto brilantním snímku, i když kvalitativně se to samozřejmě srovnávat nedá.., .......................moje hodnocení = 7,5 z 10. ()

sedm.1

Ano, je pravda, že Danny Boyle zde rozehrál s diváky ne až tak zcela úplně fér hru, ale mě to bylo v tomto případě kupodivu docela jedno, protože já si tu hru poměrně výrazně po celou dobu užíval a ačkoliv to mohlo dopadnout jakkoliv, tak výsledná pointa mi vážně sedla, skoro vše do sebe úžasně zapadlo a já tu vlastně celému filmu nemám ani moc co vytknou, protože je to zkrátka propracovaný, chytrý a především nenudící thriller, kde funguje jak napětí, tak atmosféra, může se pochlubit mnoha výraznými, ojedinělými a silnými scénami, a to nemám zrovna na mysli Dawsonový superodvažnou scénu s oholenou pindou (jestli tedy byla ale vážně její :-)???), těch pár výtečných zvratů mě též pobavilo a jak jsem už zmiňoval, vševysvětlující finále mělo koule a prostě mi přišlo i vážně fajn. Pánské obsazení bylo jinak sakra luxusní, hlavně tedy McAvoy u mě strmě stoupá film od filmu, a ikdyž pak Rosariu sice vůbec nemusím, tak zde mě naštěstí až tak nesrala, takže i casting se fakt povedl. Hodně mě překvapil i nečekaný spád děje, kdy tedy především závěrečná třetina nabere nevídaný obrátky, ale ono se po celou dobu prakticky pořád dělo něco zajímavého a nečekaného, a opomenout nemůžu ani perfektní hudební doprovod, který pořádně nakopává, takže Danny Boyle mě zkrátka opět velice mile potěšil, člověk musí být na Trans tedy určitě připraven a být v příslušném rozpoložení, aby ho dokázal vůbec vstřebat, ale pak je to skutečně výborná a originální podívaná, která v mnoha směrech výrazně vyčnívá nad ostatní, žánrově příbuznou, produkcí. ()

coscarelli

Danny ma nezhypnotizoval. Len ma viedol vedomim , ze nic nerozumiem, aby ked vysvetli, nepochopim. A keby som pochopil, nerozumel by som mu. A to Danny je expert i na sijace stroje. Postprodukcne vycibrene,ale scenaristicky, na moj skus prilis nakombinovany hlavolam s unikatnym soundtrackom ()

charlie_ando

Podle vyznění traileru a informací co jsem si o filmu přečetl jsem byl v očekávání, že nový film Dannyho Boyla bude nevšední atmosférický zážitek. Musím říci, že v tomhle filmu není nic tak jak se na první pohled zdá. Pan režisér nám předkládá fantaskní svět plný iluzí a snů, kde divák ztrácí pojem o tom, co je skutečné. Na druhou stranu se nebojí ukázat věci, které by jsme u jiných tvůrců neviděli. Bohužel mi přišlo, že ve scénáři od Joela Ahearnea a Johna Hodge nefungovala hra s emocemi tak jak měla a vyprávění mi přišlo místy chladné a komorně odtažité. Ač jsem měl pocit, že si film ode mě udržuje určitý odstup, tak zápletka je velmi dobrá a tvůrcům se znamenitě povedlo poskládat a proplést všechny nitky tak, aby se prolnuly v jedno velké překvapivé a dramatické finále. Vše se točí kolem ústřední trojice postav. Zdánlivě znuděnou, ale svůdně okouzlující hypnoterapeutku Elizabeth si zahrála Rosario Dawson. Jejími mužskými protějšky jsou charismatický a na první pohled chladnokrevný lump Franck v podání Vincenta Cassela a ten co to vlastně všecko spískal je James McAvoy, který si zahrál usmrkánka Simona jenž propadl hazardu a svoje finanční problémy řeší dost nestandardně. Zážitek z vnímání filmu znásobuje velmi dobře zvládnutý a úderný soundtrack od Ricka Smitha. Můj celkový dojem však zůstal mírně za očekáváním. Velký dík patři kinu Aeru, které před projekcí filmu během předpremiéry 7. června zařadilo humorný hypnotizující klip. ()

Mistickzz

Až moc prekombinované povedal by som. Trance má zaujímavú post-modernú atmosféru, skvelých hercov i réžiu ale svojim príbehom sa neraz dostáva do úzkych a niekedy sa v tom človek môže stratiť a nevie čomu má vlastne veriť. Ale i tak sa mi tento nadupaní snímok s burcujúcou hudbou celkom páčil. ()

jondoe

Pozriet sa dalo, ale aj pri preciznej rezii, vybornom strihu a moc dobrych hereckych vykonoch to trochu kazi ta zbytocna prekombinovanost. Cele mi to prislo dost nedoveryhodne. Na jedno pozretie v pohode, ale po druhy krat by to uz asi nebavilo. ()

korndaddy

Pěkně promyšlený, zamotaný, hezky obsazený a ještě líp zahraný. To mi na čtyři hvězdy bohatě stačí. Rosario je prostě.... jak to říct slušně? Prostě hlaďounká až hrůza.. ()

Seti

Pro mě naprosto parádní thriller a jeden z nejlepších Boyleových počinů! Možná, že mu trochu nadsazuji, ale tenhle žánr je moje krevní skupina a Danny do něho ve své novince přispívá neotřelým námětem, který ve svém dravém stylu skvěle řemeslně soustruží do výborného finálního celku. Scénář mi nepřišel nijak překombinovaný a jsem toho názoru, že v něm byly všechny dějové zvraty a klíčové momenty nadávkovány přesně na hraně. Diváka udržuje v neustálém napětí, jehož stupňování skvěle funguje a musím přiznat, že závěrečné vyvrcholení na mě mocně zapůsobilo, protože jsem ho nečekal (od začátku bylo jasné, že někdo s někým to na někoho hraje, ale rozuzlení mě vážně potěšilo). K tomu všemu výborně hrající McAvoy a přesná Rosario Dawson. No prostě mi Trance sednul a to tak že hodně. ()

klukluka

Tak tenhle film mě totálně zboural. Tak vynikající atmosféru a tempo pro mě možná měl naposledy Matrix. Jako celek se mi to líbilo snad ještě trochu víc, než omamná nahota Rosarie Dawson. Dávám tomu plnej kotlík i s vědomím, že to ve skutečnosti celý může být totální nesmysl. Napoprvé mi to hlava všechno úplně nepobrala, takže si to dám co nevidět ještě jednou, ale už teď mám pochybnosti, jestli by: 1. člověk mohl vlivem hypnózy zcela zapomenout na bývalého partnera (a tohle je základní premisa Transu) 2. byla psycholožka v podání Rosario Dawson schopná předjímat vývoj událostí v tak dlouhodobém horizontu (všechno jí vycházelo a věci skončily tak, jak si to přála). Vůbec bych se nedivil, kdybych Trans nakonec usvědčil z nesmyslnosti, sázející na myšlenkovou složitost (až krkolomnost). Ani to by mi ale zřejmě nějak zásadně nevadilo, protože to vynahrazovala ta neskutečná, do detailu propracovaná filmařina a zajímavý nápad, kdy organizovaný zločin hodlá pro své cíle zneužít schopností psychologa. Už jsem se přiznal k tomu, že Trans musím zhlédnout ještě jednou, protože mě tvůrci jednoduše přechytračili, resp. působilo to na mě, že nad tím drželi ochranou ruku mnohem inteligentnější lidé, než jsem já. Můj selský rozum mi ale napovídal, že by se zločinci doktorky, která se jim po druhém sezení s pacientem začala plést pod nohy, nemilosrdně zbavili. V té době k ní šéf gangu ještě nic necítil, takže by s tím neměl mít problém. Přesto to neudělal. Nemůžu se zbavit dojmu, že by to doktorce v reálu nemohlo projít. Ale to je detail. Danny Boyle se vytáhl, pro mě je to po tomhle kousku Michelangelo Buonarotti soudobého filmu. PO DRUHÉM ZHLÉDNUTÍ: Na svém hodnocení nic neměním, Boyle mi skutečně připravil netradiční, zejména vizuální zážitek. Drobnosti typu - jak by plátno tak rychle vyřízl a schoval si ho pod sako, nebo jak to, že jedou tři lidé s mrtvolou v rozkladu v autě a nikdo z nich nic necítí, nechávám nikoli bez povšimnutí, ale bez vlivu na celkové hodnocení. Na to mě to fakt moc bavilo. P.S.: Vynikající práce s hudbou. Toho si musel všimnout snad i hluchý. ()

Jaccobos

Možná trošku přepísklé v některých naturalistických a možná i faktických detailech, ale Danny Boyle je velmi osobitý režisér, jehož filmy obdivuji. Film měl velmi dobře propracovaný příběh, měl tu jiskru, kterou má například Hra (1997) od D. Finchera. Myslím, že kdo chce vidět sebe jak se diví jak je překvapený, nechť si zakoupí lesklý monitor a pustí Trans. Jen si myslím, že terapeutku mohli vybrat "pečlivěji". ()

Pyth

Chvilkama sem byl volaky zmeteny, ale nakonec sem to dal dohormady a proto se priklonil ke ctyrem hvezdam.. nicmene doktorka mohla byt lepsi chick :p ()

MARTIN*I

Co je reálný? Co neni? A neni to ve výsledku jedno? :) Snová a lehce ponurá atmosféra prochází celým filmem. Chvílema jsem při sledování byl asi taky v transu, jen jsem nečinně zíral a očekával, co se bude dít. Chvíli jsem si myslel, že přijde vyvrcholení alá Počátek (možný spoiler), ale nakonec to Boyle pojal úplně jinak. A za orginalitu a napínavost má u mě 4*. ()

Chipsonator

První hodina a pár minutek naprosto bombová záležitost, do které jsem se zcela ponořil (jako bych byl v hypnóze). Jenže tohle je pro mě už druhý film v tomhle roce, který když se jde do finále (první jest Podfukáři) zkazí zážitek překombinovaným scénářem a zvratem....Ach jó! A přitom to byl tak krásný film! Proč to panebože musel ten scénárista posrat, a potopit nešikovně vygradovaným finálem jinak skvělý film, kterému nechybí napětí, originalita, atmosféra, má to výborný soundtrack a skvělé herecké výkony? V půlce filmu jsem byl rozhodnut pro pět rudých hvězd, jenže po konci nemůžu jít s hodnocením víš než na 80%, což vlastně taky není vůbec špatný, jenže to mohlo být mnohem, mnohem, mnohem lepší. PS: Aspoň že mi útěchou za zpackané finále může být pohled na nahou (oholenou!!) Rosario Dawson. ()

Nassau

We keep secrets from lots of people, including our self - and that we call forgetting. Pokud mermomocí toužíte po nevšedním zážitku, Trance je tou správnou volbou. Danny Boyle si nebere servítky, hustí to do Vás a záleží jen na tom, jak všechny ty vjemy uchopíte. Kecy? Možná. (80%) ()

666Carnage

Tak jsem si to několikrát rozkoukal a teď jsem to konečně dotáhl do konce. Musim říct, že jsem nečekla, že film bude obsahovat tolik zvratů a bude to tak povedený film. James McAvoy, Vincent Cassel a Rosario Dawson hrajou na jedničku. Strhující loupežnický příběh s hlubokou amnézií. Opravdu povedený kousek. 80% ()

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Danny Boyle: Pro hrst „růžových panterů“?

Danny Boyle: Pro hrst „růžových panterů“?

08.10.2013

Žádný strach, neplánuje se další stupidní remake komediální klasiky s Peterem Sellersem. Jak si ale jistě vzpomenete, Růžový panter bylo původně jméno vzácného drahokamu. A o třpytivé a zatraceně… (více)