Sexuální rekonstrukce

• Česko Podoba věcí (více)
USA / Francie / Velká Británie, 2003, 96 min

Rachel Weiszovou můžete znát z filmů jako Sestřička Betty, Mumie, nebo Jak na věc. Paul Rudd si zahrál hlavní roli v Pravidlech moštárny. Oba se teď osudově setkali ve filmu režiséra Neila LaButea s příznačným názvem SEXUÁLNÍ REKONSTRUKCE. Studentka umělecké školy Evelyn hledá vhodný objekt pro své zásadní umělecké dílo, kterým chce zakončit svá studia. Tím objektem má být průměrně vyhlížející muž. Přesně tak vypadá Adam, student, kterého Evelyn potká, jak si přivydělává v muzeu jako hlídač v uniformě. Adam se okamžitě do Evelyn zamiluje a jeden ze způsobů, jak být Evelyn nablízku, je přistoupit na její návrh. Adam se stává objektem šokujícího uměleckého pokusu, který má z něho učinit dokonalého muže. (oficiální text distributora)

7trpasliku

Hodně doporučuju NEČÍST, o čem ten film má být! Naštěstí jsem byla uchráněna vyzrazení pointy, takže jsem celý film žila v naprosté nevědomosti, o co tu jde. Proto mě konec opravdu zaskočil nepřipravenou, ale tím silněji na mě působil! ()

Hanes88

No nevím. Abych řekl pravdu, čekal jsem teda mnohem víc. Rachel Weisz i Paula Rudda mám docela rád, ale zde měli oba i nemastný neslaný výkon. Celkově se mi to taky nelíbilo, takže 35%. ()

Prochy38

Herecky geniálně zvládnuto. Dost originální problematika a celkový nápad fakt drsný. Ale představa, že se mi tohle stane, asi bych byl ještě trochu míň příčetný, než hlavní hrdina. Tohle, jak řekl, nemá s uměním nic společného. Tohle je zahrávání si s lidskou duší. Nedokážu pochopit, jak by s tím někdo mohlo žít. Že něco takového provedl. Ale i tací jsou. Film kvalitní. Herci skvělí. Příběh drsný. Průměr. Zážitek zvláštní. Závěrečný zvrat hodně šokuje. A rozhodně nevím, jestli v dobrém světle... ()

sona123

Jeden z filmů, kde je nutné vyčkat do konce, protože pak přijde pointa. Ale to přece neznamená, že by se mělo kašlat na prostředek? A zde se podle mě tak stalo. Slabý scénář, přihlouplý Paul Rudd, který z toho dělá grotesku, zatímco krásná Rachel je dramatická a vážná. Film navíc vypadá mnohem starší, než ve skutečnosti. Za 2,5* ()

Tomyfrok

Pokud vás má film donutit k hlubšímu zamyšlení, je třeba, aby se zapustil hluboko pod kůži. Sexuální rekonstrukce v tomto ohledu funguje dokonale a navíc ji k tomu napomáhá příjemná stopáž. Film je totiž rozpracován do několika málo úseků, které se odehrávají v předlouhých scénách. Dlouho jsem však nezažil, že by mě desetiminutový dialog dvou osob tolik bavil. Přirozenost, s níž protagonisté ztvárňují své postavy, je fascinující a především ta je také nositelem onoho příjemného zážitku. Sama pointa, závěr filmu, je pak pro někoho možná předvídatelná a ve výsledku dost možná také triviální, ale pro mě šlo o nevtíravý způsob, jak na jednoduchém dramatu o vztahu několika studentů poukázat na základní aspekt vzájemného ovlivňování, které v dnešním globalizovaném světě pozorujeme s přesahem do mnoha dalších oblastí. Nerad bych prozrazoval více a kazil tak zážitek, takže když nic jiné, stojí film za zhlédnutí už jen kvůli půvabné Rachel Weisz. Vřele doporučuji. (75 %) ()

jarmik

Vůbec bych neřekl, že to je komedie, pánové editoři. Film opravdu dobrý a silný. Herci skvěle! A Rachel opravdu geniální svině, bylo mi z toho skoro špatně. :) ()

Kratoc

Pravdivý příběh. Není to v životě tak, že naši partneři nás mění? I bez našeho vědomí? Ať už za jakýmkoliv účelem? Film mne opravdu bavil od samotného začátku, kdy docházelo k pomalé přeměně hlavního hrdiny a i když se drama koná vlastně až na samotném konci, tak nevím nevím jestli bych tam řadil celý film. Prostě příběh ze života, který se klidně mohl stát. A Rachel Weisz jsem věřil každé slovo, které ve své roli řekla. Výborně zahráno. Líbila se mi i Gretchen Mol v roli snoubenky kamaráda. ()

bolan

Přiznám se, že tohle sem nedal. V půlce už jsem byl z těch keců o ničem strašně otrávenej a nesnášim když někdo neustále začíná větu koktánim, jako že je nesmělej nebo plachej. ()

Barbuchas

Přepisuji obsah... Jak může distributor vytvořit text, kterým odhaluje pointu??! Celkový dojem je ale stejně dost chabý... Vzhledem k tom, že si tvůrci všechno nechávají na konec, plyne děj dost pomalu a občas si říkáte, proč tam tyhle dialogy dali. ()

Jaroslaf

Neskutečně nudný, unylý a předvídatelný film, který zachraňuje pouze konec. Herci jsou nepřesvědčiví, mezi Paulem a mou oblíbenou Rachel to ANI TROCHU nejiskří, kamera je otravně statická, celé je to přespříliš ukecané a v žádném případě by to tu nemělo být v červených číslech. Tomu filmu prostě chybí jakákoliv svižnost, dynamika, styl. Rachel, tady to ani Tvůj půvab nezachránil :( ()

Viperine

Pointu, která má diváka posadit na zadek a přehodnotit vše, co doteď vlastně viděl, jsem bohužel "odhalila" už asi po 15 minutách filmu - čímž jsem si to celé "pokazila" a dívala se na film tak, jak jsem "neměla". Pak si to jeden moc neužije... a a taky se to pak težko hodnotí... ()

kamigava

Snad abych si v životě dával bacha s kým budu nebo nebudu žít... Rachel Weisz je zprvu velmi milá, zajímavá ač trochu neobvyklá umělkyně, která změní Paula Rudda k nepoznání. Bavilo mě sledovat jejich rozhovory s druhým párem, které vedly často k názorovým střetům. Závěr mě ale dostal. Takové odhalení jsem od Rachel vůbec nečekal. Z navenek hodné holky se vyklube bezcitná mrcha, která předstírá lásku k druhému člověku, aby ho potom mohla veřejně zostudit. Podle ní je to ale umění, její studie. Chtěl bych se jí zeptat, zda by jí vadilo, kdybych to samé provedl jí. Kdo by snad chtěl být součastí nedobrovolného sociálního experimentu? 70 %. ()

gusman

Jelikož jsem se naštěstí moc nesoustředil na popis filmu v online tv programu či na csfd, tak jsem nepochopil jak to je hned na začátku. Na konci filmu jsem byl proto pěkně zmaten, vyděšen i pobaven a dost mě to donutilo zamyslet se nad hranicemi morálky. Skvělý nápad, parádní herecké výkony...když Adam mluví o prstýnku babičky, pořadně mě to rozesmutnilo, bylo mi ho lito....Hodně mě také pobavily narážky na literaturu, hlavně na Pygmalion a Dickense:-) Doporučuji všem lidem, kteři dělají do umění, aby věděli čeho se mají vyvarovat??:-) ()

Lipi21

64% REŽIE / Neil LaBute: *** KAMERA / James L. Carter: ** SCÉNÁŘ / Neil LaBute: **** HERCI: **** HUDBA / Elvis Costello: ** ()

charmin

Neviem, nejako som nevedela nájsť odkaz tohoto filmu pre diváka. Okrem toho mi to prišlo ako TOTÁLNE zabitie času. Bohužial, ani herci to tenokrát nezachránili. ()

Joeey

Adaptace - neadaptace, já jsem se nenudil, ba jsem byl nadšen z toho, co jsem v tomto filmu viděl. O divadelní hře jsem nikdy neslyšel, pointu jsem dopředu neznal, tudíž mě při té podívané nemohlo nic zklamat. Některé přehnané (hůře uvěřitelné) reakce postav měly možná zdůraznit, co tyto postavy právě prožívaly. Nemyslím si, že by někdo z herců některou z postav zahrál špatně. O postavách toho víme velmi málo, film moc nezachází do detailů, takže není kde vzít argumenty o tom, zda se některá postava chová nepřirozeně atp. ()