Sexuální rekonstrukce

• Česko Podoba věcí (více)
USA / Francie / Velká Británie, 2003, 96 min

Rachel Weiszovou můžete znát z filmů jako Sestřička Betty, Mumie, nebo Jak na věc. Paul Rudd si zahrál hlavní roli v Pravidlech moštárny. Oba se teď osudově setkali ve filmu režiséra Neila LaButea s příznačným názvem SEXUÁLNÍ REKONSTRUKCE. Studentka umělecké školy Evelyn hledá vhodný objekt pro své zásadní umělecké dílo, kterým chce zakončit svá studia. Tím objektem má být průměrně vyhlížející muž. Přesně tak vypadá Adam, student, kterého Evelyn potká, jak si přivydělává v muzeu jako hlídač v uniformě. Adam se okamžitě do Evelyn zamiluje a jeden ze způsobů, jak být Evelyn nablízku, je přistoupit na její návrh. Adam se stává objektem šokujícího uměleckého pokusu, který má z něho učinit dokonalého muže. (oficiální text distributora)

playboxguest

Tak jsem si pustila na první dojem další průměrnou romantiku, tentokrát s trochu originálnější zápletkou alá holka sbalila totálního outsidera a postupně na něm začne všechno měnit a přetvářet si ho v muže svých představ, aby byl můj dojem po hodině a půl smeten naprosto originální a nečekanou pointou. Ačkoli herecké výkony nejsou nic převratného, líbil se mi postupný přechod Paula Rudda z nudnýho týpka na "lepšího člověka", když jsem si ze začátku filmu říkala, že to je snad první film ve kterém mi Paul leze na nervy, abych si teprve časem uvědomila, že jest tak zamýšleno. Rachel taktéž není co vytknout, ta mě bavila od začátku až do konce i ve scénách, které jinak byly slabší. A ta pointa, tu prostě nezapomenu, už to je důvod, proč se na tenhle kousek časem kouknout znovu s vědomím toho, jak se to vlastně všechno doopravdy má. Tenhle film se prostě vyplatí dokoukat. ()

k212

Ohó další z filmových verzí divadelní hry. A mám za to, že je docela i povedená. No jistě, ona dramatičnost je všudypřítomná, ale to ještě nedělá film špatným, že. Co ho dělá lehce naprůměrným jsou jednak výtečné dialogy, jednak zajímavé herecké výkony, dokonce i mírně nápaditá režie, která se nesoustředí jen na statické záběry dvou diskutujících a pak také hudba. A ano, ona kontroverzní myšlenka, na které je celé tohle dílko postavené vám určitě z(ne)příjemní nějaký ten večer vášnivou diskuzí, jen do toho, tak to přeci má být... ()

Jordan

dlho som váhal, kým som dal 4 hviezdičky, ale tak divný film, komorná atmosféra a to rozuzlenie, ktoré je mrazivé a pritom desivé no nabité výpovednou hodnotou . . . myslím, že som to s tými 4 hviezdičkami "veľmi" neprehnal . . . občas sa treba riadiť aj subjektývnimi pocitmi ()

Vodnářka

Výborný příběh, vyvolávající spoustu otázek a úvah, o jedné docela kontroverzní umělkyni... A o kterém je lepší nevědět vůbec nic, než si ho poprvé pustíte... ()

Slarque

Jako divadelní hra to pravděpodobně fungovalo, ale filmový přepis je stejně chladný jako manipulátorka Rachel Weisz a režisér se (snad z piety k vlastní hře) rozhodl, že půjde o záležitost maximálně statickou, kde se kamera bude pohybovat jen v předělech mezi dlouhými dialogovými scénami. Mne tedy tenhle přístup moc nezaujal (a je mi jedno, jestli to mělo být nějaké rafinované umělecké vyjádření). ()

Rocky62

Ve své podstatě hodnotný film, který z 90% brnká na citové struny a zobrazuje partnerský vztah jako nejšťastnější způsob žití. Zbylých 10% ukazuje mnohem temnější ( bohužel asi i reálnější) stránku vztahu. Zpočátku je divákovi naservírováno nevinné seznámení, které se po pár dnech mění v obyčejné láskyplné soužití. Po tuto dobu se jedná o romantickou komedii. Závěrečných 15 minut se však mění v deprimující drama, ze kterého se skoro zvedá žaludek. Pro Reichel Weisz mám velkou slabost a tady je neodolatelná, ať už se to týká vzhledu či hereckého projevu. Prkenný Paul Rudd jí nejde moc do noty, ale s trochou tolerance to lze překousnout. Z hlediska dialogů se dle mě jedná o hlubší dílo, avšak kontroverzní závěr, který ve mě vyvolal špatnou náladu mi nedovoluje jít s hodnocením výše. Pardon. 70% ()

dopitak

Zdařilá konverzačka s překvapením ke konci. Body dolů jsou především za (podle mě) zbytečné natahování od okamžiku, kdy se Evelyn Ann Thompson po své prezentaci ukloní. Tahle část už tam vůbec být nemusela. Pro film je charakteristická poměrně srozumitelná angličtina. ()

Chrustyn

I přes odvážný český název, neočekávejte ani erotiku, ani nahotu, jako spíše pomalou, ale inteligentní konverzačku o tom, jak žena dokáže může vcucnout, kompletně změnit a pak vyplivnout. ()

eraserhead666

Vztahová konverzačka s neskutečně nesympatickým Ruddem ale rozkošnou Rachel Weisz. Ze začátku se to nezdálo, ale nakonec se to nevyvrbilo špatně. Tipoval bych, že je to podle divadelní hry, v té podobě to možná asi mělo zůstat. 2.5* ()

Morholt

Rozpaky. Na jedné straně celkem solidní nápad a výborní herci v čele s mou top herečkou a na té druhé zpracování, které mě nedokázalo vtáhnout do děje a v brzku odhalená zápletka, takže jsem přišel o moment překvapení. A na tom to celé bylo založené. Ovšem musím uznat, že ta závěrečná čtvrthodinka mě dostala a to i přes to, že už bylo jasné o co půjde. Přesto mám neodbytný pocit, že se z toho dalo dostat mnohem víc. 55% ()

Shaqualyck

I když celou dobu tak nějak tušíte, že je cosi shnilého v tomhle milostném čtyřúhelníku, přesto se závěrečná pointa nedá popsat jinak než chladnokrevné bodnutí pod žebra. Film svou divadelní předlohu sice nezapře, nuda ale v tomhle případě vážně nehrozí. Neil LaBute (mj. Sestřička Betty) předvedl docela originální pohled na mezilidské vztahy mladých studentů (žádná prcičkoidní poetika se nekoná), pod jeho vedením navíc podává většina protagonistů slušné herecké výkony. Celé představení ještě šikovně podkresluje hudební doprovod, který režisér chytře svěřil Elvisi Costellovi. Na plný počet to určitě není, na druhou stranu, musím ocenit zajímavý nápad obdařený až nečekaně syrovým závěrem. ()

Kamca_

Tady můžete vidět, jak může vzniknout supr film z celkem čtyř herců. Ze začátku mi to přišlo trochu nudný, ale postupem se mi to začalo líbit a hlavně ten konec, chladný, ale reálný. Dávám 80%. ()

Richie666

Hodinu se prekérně nudit (několikrát jsem měl v plánu film buď vypnout, anebo u něho usnout), abych pak v posledních několika minutách nabyl dojmu WOW (přestože pointa je celkem jasná), – tak přesně to fakt nemusím. ()

bouncer

Příběh je opravdu zajímavý a je dobré předem o něm nic nevědět. Vše se totiž dozvídáte postupně s hrdiny a můžete zažívat jejich překvapení. Výborná autenticita. Také musím pochválit Neila LaButeho za prvotřídní režii. ()

DDT

Film pro ty, kterým nevadí na plátně vidět divadelní hru a k tomu si číst tuny titulků. Jako rozhlasová hra to mohl být nadprůměr :-) ()

havLord

Docela průhledné, ale také celkem zábavné. Každý další takový nenápadný film (příští snad bude lepší) s trochu neotřelým nápadem, a něčím málo k zamyšlení, je potěšením. 70% ()

jajinka

Zajímavý film, mile mě překvapil, pustila jsem ho v televizi, že uvidím... zpočátku to vypadalo na klasickou love story... ale zvrat a konec docela nečekaný.. ()