V prosinci 1994 čtyři teroristé Ozbrojené islámské skupiny (GIA) unesli letadlo společnosti Air France na letišti v Alžíru s 227 osobami na palubě. Teroristé požadovali osvobození svých spolubojovníků a okamžitý vzlet letadla. Teprve po dlouhých diplomatických vyjednáváních mezi francouzskou a alžírskou vládou a popravě 3 cestujících opustilo letadlo Alžír, muselo však přistát na letišti v Marseilles-Provence, protože nemělo dostatek paliva pro let do Paříže. Film sleduje tři postavy, Thierryho, člena GIGN, Carole Jeanton, ambiciózní technokratku z ministerstva zahraničí, a Yahia Abdallaha, odhodlaného džihádistu. (oficiální text distributora)

Trailer 1

Rocky88

Neubráním se srovnání s United 93 a neubráním se ortelu, že se to Greengrassovu majsrštyku nevyrovná. Ale srovnání se špičkou v oboru snese jen málokdo, Leclerq se svým Assaultem navíc více než obstojně. Dvě linie fungují, dojetí se dostaví, mrazení též, stejně jako napětí, zrychlený tep a nedýchavičnost. Na Leclercqa si dám příště pozor. ()

Big Bear

,,Ruce vzhůru!'' - ,, Ve vlastním letadle? Nikdy !!! '' Začátek a první půlka se táhla jak samo vyjednávání s arabskejma teroristama... Ovšem od chvíle kdy vláda dala zelenou operaci speciální jednotce GIGN se film neskutečně rozjel a v závěru gradoval opravdu slušně. Srovnání s United 93 je na místě! Proto mne celkem mrzí to nízké hodnocení. Jediné co jsem moc nepochopil byla závěrečná přestřelka, to nemohli použít slzák nebo flashbang i přes předpokládané rukojmí z řad osádky letounu? Každopádně před klukama z GIGN co se na tomhle podíleli smekám. žádný rukojmí vyjma těch zabitých v Maroku nepřišel o život. Jinak frantíci jsou dost nacionalisté jak jsem koukal. Věty typu - budeme usilovat o záchranu rukojmích zejména Francouzů - zní jako by Alžířané a Maročané na palubě z řad cestujících byli druhá kategorie... Docela by mně mně zajímalo jak by dopadla takováhle operace třeba na letišti v Moskvě. Hádám, že by většina rukojmích zemřela, když by teroristé po zpackaném útoku speciální jednotky stroj odpálili. Přeživší by pak s teroristy postřílela (nebo otrávila plynem) zásahová jednotka a nedivil bych se kdyby přitom z oblohy nesundala náhodou ještě další náhodně prolétávající letadlo... Za mně je to za 4 poctivé náboje do sniperky. * * * * ()

Dadel

Film stejně mdlý a nevýrazný jako jeho název. Terorismus nikdy nebyl nudnější. Patřičného napětí nedosáhnete modrým filtrem a vyblitými barvami. Prokreslení charakterů nulové, unesení pasažéři jakoby ve filmu ani nebyli. Raději si přečtěte popis incidentu na wikipedii: http://en.wikipedia.org/wiki/Air_France_Flight_8969 Je to levnější, rychlejší, informativnější a napínavější než celý film. A United 93 je úplně jiný sport. ()

S.Quentin QUALE

Věrná rekonstrukce událostí z prosince 1994, kdy bylo francouzské letadlo uneseno skupinou islámistických teroristů, načež se odehrálo dlouhé vyjednávání, několik přeletů mezi státy a vyvrcholením byl útok specializované jednotky GIGN na letadlo - s kontroverzním výsledkem. Filmové zpracování není sice náročné na stopáž, ale je natažené paralelními soukromými příběhy jednotlivých aktérů, což konvertuje z akce ke dramatu. Pro podloží příběhu neznalé se tak může zdát film nezajímavý, proto doporučuju (stejně jako uživatel Dadel) nastudovat si anglickou Wikipedii, angličtiny neznalým doporučuju český zdroj (str.45). Celkem 75%, ale nižším hodnocení se nedivím. Jako povrchnější zábavu doporučuju jiné, lepší, nebo odvázanější, či popcornovější akčňáčky. ()

Lacike

Na zaciatku trocha napätia, na konci trocha akcie a medzitym nekonecna nuda tvorena nezazivnymi rozhovormi jak z lietadla, tak zo zakulisia jednotiek, ktore chcu rukojemnikov zachranit. Film ukazuje, ze nastastie nemala cast tych fanatikov je vymletych natolko, ze su to neschopni idioti a najväcsim trestom pre nas normalnych ludi je sledovat o nich tento nezazivny film. 3/10, ()

• Tento film je založen na skutečných událostech, ke kterým došlo na letu Air France 8969 24. prosince 1994 a sledovalo je v přímém přenosu 21 milionů diváků. [Zdroj: Film Europe] (Krouťák)
  • Unesený Airbus byl po útoku natolik poškozen, že byl vyřazen z provozu. (Caaslav)

Související novinky

Nová přehlídka francouzského filmu v Praze

Nová přehlídka francouzského filmu v Praze

17.05.2014

Francouzská kinematografie oslovuje tradičně široké masy diváků, a tak se distribuční společnost Film Europe Media Company rozhodla zrealizovat festival Crème de la crème, kde slovenským divákům… (více)