Přepadení

Prepadnutie

The Assault

Akční / Thriller

Francie, 2010, 95 min

MÁME TU ÚNOS LETADLA AIR FRANCE. CHLAPI VÍTE CO MÁTE DĚLAT....... /// Když Arabáčům hrábne, často maj potřebu frajeřit v letadlech. (Tihle ,,bobani“ se chtěli mrknout (z blízka) na Eiffelovku.) JE POTŘEBA JIM DÁT ZA VYUČENOU co myslíte? Vypíčení boží bojovníci čistěj letadlo (ne, uklízet se tady moc nenaučíš...) a sleduju konání ostatních – vlády, specialistů GIGN a hlavně Thierryho, kterej má rodinu...ble, ble, ble – vždyť to znáte... POVOLENÍ K LETU UDĚLENO! Emoce? Jistě! Co už by je mělo vyvolat, když ne vraždění nevinnejch a náboženskej fanatismus. Téměř věrný představení v pošmourně barevně laděným filtru postupně dostává grády a je radost ho sledovat! Osvobození letadla jako (ty vole, jen to přirovnávám!!) dobývání hradu. Kurevsky přituhuje a díky umírněný stopáži má tahle zajímavá podívaná super tempo. Vejlety mezi Francouzský speciální jednotky jsou poslední dobou fakt zajímavý! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jsem Vietnamec chystající se nasednout v Alžíru do francouzskýho letadla. 2.) Alláh Akbar (volně přeloženo: chystám se unýst letadlo). 3.) Thx za titule ,,Bobby_B“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ ***(3.1.2012)

Závěrečná pasáž film zvedá dost nahoru, ale jako celek se mi to spíše nezáživně táhlo. Nicméně zahrané velmi dobře a celé to působí docela realisticky, ale to těžko můžu nějak objektivně posoudit. Líbila se mi kamera a hlavně prolínavý střih z více míst, rpzličných událostí ve stejnou dobu. Tohle bylo hodně povedené. Nelíbily se mi už tolik charaktery a teda hlavně ten hlavní postavy z elitní jednotky, to jsem si chvílemi říkal co tím autoři chtěli říct, docela maras. Hudba ušla, kostýmově to šlo, ale cestující v letadle nebyli moc využiti. Ne že by museli hned něco hrát, ale mohlo na ně být více záběrů, oni si určitě leccos rožívali, nejen ti hlavní které odvlekli k popravě. V tomhle směru dosti promrhaný potenciál k větší procítěné hloubce celého příběhu. Čekal jsem od toho trochu něco jiného, ta část ve Francii se slovíčkařením a politickými tahanicemi, to bylo hodně jako výstřel do prázdna. Protože na samotně dění to i tak nemělo moc vliv a sebralo to velkou část z dění ve filmu, zbytečně moc prostoru. 6/10(3.6.2012)

Francouzi v Greengrassově stylu. Autenticky působící thriller o uneseném letadle a plánu na jeho záchranu. Vizuální stránka je slušná (nechybí ruční roztřesená kamera a záměrně tmavší barevné ladění) ale režijně film poněkud zaostává. Chybí zde jakékoliv vykreslení postav (aby bylo komu fandit) a příběhu chybí "akční" tempo, které umí právě Greengrass. Slabší pokus o "Let 93" francouzské produkce.(12.2.2012)

Hlavní plus je v tom filtru, kterým byl celej snímek natočenej. Vypadá to skoro černobíle a tím pádem ponuře, což působí dobře a k tomuhle stylu se to hodí. Jinak bohužel nastává situace, že se v podstatě divák neztotožní ani s jednou z postav a tím pádem je vám to všechno v průběhu sledování tak trochu šumák. To je škoda, protože filmy se zásahovýma jednotkama mám rád, většinou mě to dost baví, ale tady to bylo tak nějak napůl. Uvažoval jsem původně o vyšším hodnocení, ale závěr mě utvrdil, že mírnej nadprůměr bude v pořádku (trochu jsem nepochopil, proč do kokpitu šel jeden člen zásahovky sám a za ním už nikdo a proč těm ostatním to všechno tak hrozně trvalo, než se k něčemu zmohli - např. proč tam mezi ně nehodit slzák?!). Ale to jsou moje úvahy, který by mně pravděpodobně někdo znalej této problematiky vysvětlil...(31.3.2012)

Film už dávno skončil a srdce mi stále buší jako o závod. V dokonalém vizuálním hávu se schovává snímek s pekelně hustou atmosférou, který, i přestože na akci dojde až v posledních několika minutách, vám po celou dobu nedovolí ani vydechnout, natožpak se snad podívat na hodinky či zapřemýšlet, co že to máte v plánu zítra večer.. A závěrečný přepad letadla? Ač trvá relativně krátce a místem kde k přestřelce došlo se jednalo o dost specifickou záležitost, podle mě je to jedna z nejintenzivnějších akčních scén poslední doby, krčil jsem se celou dobu v křesle co to šlo, abych náhodou jednu taky nekoupil. SPOILER ALERT! A pro ty z vás, kterým se zásah GIGN zdál jako celkem nepovedený či snad málem zpackaný - všichni rukojmí přežili, všichni zasahující policisté přežili, všichni teroristé mrtví. Já bych teda řekl hell of a good job(5.1.2012)

• - Tento film je založen na skutečných událostech, ke kterým došlo na letu Air France 8969 24. prosince 1994 a sledovalo je v přímém přenosu 21 milionů diváků. [Zdroj: Film Europe] (Jeremy.jk)

• - Spoiler: Při skutečném útoku byli 3 únosci zabiti hned na počátku útoku. Čtvrtý únosce v pilotní kabině se poté bránil dalších 20 minut než zemřel na střelné zranění. (Caaslav)

• - Unesený Airbus byl po útoku natolik poškozen, že byl vyřazen z provozu. (Caaslav)