Příběh jedné nešťastné lásky, k jejímuž naplnění stačil jen krůček. Do zapadlé horské vesnice přichází věhlasný houslista Jašek (Ivan Mistrík). Ten na cestě pomůže jednomu starci, který si při nešťastném pádu vyvrtnul kotník, a začne u něj pracovat. Jak se postupně seznamuje s osazenstvem vesnice, spatří také u potoka krásnou a nespoutanou mlynářovu dceru Marinu (Heda Melicherová), která již poblouznila nejednoho mládence. Stejný osud potká i Jaška, ten však není schopen svou lásku k ní nijak vyjádřit. Ke všemu se navíc do vesnice vrací muži z vojny a mezi nimi i dominantně vystupující Macek (Jozef Majerčík), jenž se na rozdíl od Jaška neostýchá projevit touhu po Marine… V 60. letech byla součástí tehdejšího slovenského filmu také speciální odnož baladických snímků jako např. Drak sa vracia (1967) Eduarda Grečnera, Balada o siedmich obesených (1968) Martina Hollého nebo také tento filmový debut Martina Ťapáka Balada o Vojtovej Marine natočený podle předlohy polského spisovatele Kazimiera Przerwa-Tetmajera. Děj tohoto poetického a baladického snímku je na první pohled prostým milostným příběhem o nešťastné lásce, ale i díky citlivým hereckým projevům hlavních představitelů dosahuje úrovně vyzrálého psychologického dramatu. Výraznou a neopomenutelnou součást filmu tvoří bohatá přehlídka lidových řemesel, krojů, písní a hlavně tance v podání profesionálních tanečníků Hedy Melicherové a Jozefa Majerčíka. Druhý jmenovaný pak tímto filmem odstartoval svou hereckou kariéru. Martin Ťapák se později nijak nevzdálil od folklórní tématiky, která tvořila základní kámen jeho tvorby. Zmínit lze např. dvojdílný film Živý bič (1966), komedii Pacho, hybský zbojník (1975) nebo povídkový film Krutá ľúbosť (1978). (Česká televize)

tranquill

"Ale ten ti lepší, čo ťa bude biť? .. Ale je chlap..." Kdyby k tomuto poetickému dramatu svůj "folk" hráli Silenti, určitě bych hodnotil lépe, takhle mne to poněkud obchází... ()

ostravak30

Balada o Vojtovej Marine je rozhodně kvalitní počin co se týká kostýmní práce, hudby, tanců a lidové slovesnosti obecně. A zrovna zde jsem velmi litoval, že se nejednalo o barevný film, protože tím by krásy prostředí vynikly ještě víc. Bohužel zápletka samotného příběhu je sice zajímavá, ale málo rozvedená. Stejně jako postavy. Nemáme ani možnost si udělat nějak moc obrázek o tehdejším životě. Částečně ano, ale spíše právě co se týče lidové zábavy, hudby a tance. I tak se mi snímek ale docela líbil. ()

gizi

Na rozdíl od Roku na dedine, který u mě totálně propadl, mě tato Balada chytla za srdce. Jednoduché, stručné, výstižné, přirozené a ta tancovačka, to je fakt odvaz a nemá to chybu. 80%. ()

Hombre8

Říkal jsem si, že tahle lepenice s příběhem jedné rozvité věty bude vydávána za art a tím pádem velebena. Nu... Nemýlil jsem se. ()

Nefarie

Klenot slovenskej kinematografie. Excelentne. Ivan Mistrik v ulohe huslistu Jaska a pribeh lasky k pysnej mlynarke Marine, kde kvoli jednej laske clovek nevidi na druhu, skutocnu. Uloha mu vyborne sadla, ale jemu som ochotna verit cokolvek :). Nadherna hudba v kombinacii v carovnou slovenskou prirodou. Vzdy sa nesmierne tesim, ked to v televizii davaju - a vzdy nechapavo a s uzasom pozeram na tanecne kracie Jozefa Majercika (cest jeho pamiatke). Gratulujem panovi Tapakovi za to, ze sklbil obraz,slovo a hudbu do tejto krasnej balady. ()

Yelush

Prvé veľkolepé dielo famózneho režiséra Martina Ťapáka. Baladický príbeh zasadený do goralskej dediny s úžasnou atmosférou a hereckým koncertom hlavných predstaviteľov. Goralská hudba a tance sú choreograficky aj strihovo naozaj nádherne vyskladané a prítomnosť charizmatického dlhoročného člena Lúčnice, tanečného pedagóga a folklóristu Jozefa Majerčíka túto nádheru ešte podčiarkuje. Naozaj klasika slovenského filmu. ()