Velkolepý snímek pojednává o rozchodu poznamenaného břemeny dávno minulými a hledáním sama sebe. Výpravný příběh o dvou rodinách a jejich přátelství a společném osudu ve švédském Göteborgu ve stínu Druhé světové války. Film natočený podle stejnojmenného románu mezinárodně uznávané a oblíbené autorky, Marianne Fredriksson. (oficiální text distributora)

mclenin

Je až neskutočné koľko emócií v sebe obsahuje tento skromný severský snímok. Najmä posledná tretina, ktorá rozuzľuje vzťahy či navždy utajuje to čo bolo nevypovedané. Krásna hudba a prírodné scenérie nielen doplňujú dej ale stávajú sa svedkami a rozprávačmi príbehu, ktorý sa na nič nehrá a úprimne zobrazuje nevyspytateľné plynutie času a generačnú výmenu. Týmto si u mňa kinematografia severu potvrdzuje svoju pozíciu dominancie v rámci európskeho filmového priestoru. ()

Vesecký

Velice citlivě a nenásilně udělaný film o problému židů v době nacismu. Švédsko jako neutrální stát se stalo útočištěm německých židů v době pronásledování nacisty a my můžeme sledovat vlastně příběhy dvou rodin. Chudá rodina truhláře se před lety ujala novorozence, který se narodil trochu mentálně retardované sestře manželky, která porodila jako svobodná matka Šimona, jehož otec byl německý žid a výborný houslista uprchlý před Hitlerem z Německa. Dozvídáme se to ale až na konci filmu. Šimon se odmala nějak nehodí do rodiny truhláře, bývá zádumčivý, má rád historii, hudbu a archeologii. Spřátelí se s hochem z rodiny dalšího německého žida, který vede v Göteborgu knihkupectví a má slušný majetek. V době ohrožení Evropy po napadení Polska a posléze i Dánska a Norska je situace židů i ve Švédsku napjatá a obě rodiny k sobě ohromně přilnou. Až po válce se Šimon dozvídá, že je žid... ()

rivah

Snaha o rekapitulaci druhé světové války viděné ze Švédska. Adaptace románu, která se povedla jen zčásti.(50%) ()

DJ Kritik

Film pojednáva o osudoch dvoch rodín. Pozadie vojny tu nehrá až takú významnú úlohu, ale dáva niektorým reakciám silnejšie citové vyjadrenie. Knihu som nečítal a ani ma to po zhliadnutí filmu neláka. Nie je to vyložene zlé, ale ako dráma veľmi slabé. A vlastne celé to tak nejak udrie naprázdno. ()

blondboss

Európske filmy, špeciálne tie severské, sú naozaj na vzostupe, čo sa týka kvality. Tomuto snímku by som dal aj viac hviezdičiek, ale dojem z filmu pokazila druhá polka, ktorá bola skutočne nudná a dalo sa z nej určite viac vyžmýkať. Jednoducho namiesto toho, aby film nejako zmysluplne vyvrcholil, tak šiel v podstate len do stratena. Veľká škoda, ale inak fajn. 60 % ()

solisoli

Sága dvoch severských rodín, ktorých životné osudy zasiahne druhá svetová vojna. Jednoducho, ale citlivo rozpracované, kde herecké postavy vplývajú na reálne podaný dej, ktorý nie je ničím výnimočný, ale nenudí a vytvára reálny pohľad do duší ľudí, ktorých psychika má svoje opodstatnenie. Celé dianie dotvára zmysluplná kamera, ale čo je podstatné, že herecké postavy veľmi citlivo zvládli dramatický zmysel psychológie osobností voči kvalitnej réžii. ()

kolodej1

celkem nadějný začátek filmu, s atmosférou obav z nástupu fašismu. Půlka filmu na tomto faktu budovala příběh, aby pak došlo k ostrému stříhu a skoto se dá říct, jako kdyby začal nový fillm.Ten už nebyl ovšem zdaleka tak dobrý, chování postav nebylo příliš logické a docela jsem se nudil. 50% ()

metztlimoon

Hodnotim po 2 mesiacoch od prveho videnia a nemozem povedat, ze by ten film tak zarezonoval, aby som si este teraz pamatala o com bol a ako skoncil. Viem len ze vizual bol fajn, obcas mi z neho bolo smutno a miestami sa velmi vliekol. Lepsi priemer. ()