Hon na lišku

• český

• slovenský

Životopisný / Sportovní / Drama

USA, 2014, 134 min

Hon na lišku je podľa skutočných udalostí, ale vyhýba sa tradičným klišé. Nesnaží sa byť dojemný, nechce priniesť žiadne posolstvo, nevytvára žiadnych morálnych hrdinov. Len prevypráva príbeh troch mužov, z ktorých si ani jeden nezaslúžil žiaden obdiv či nebodaj slávu. Dvaja sa venovali športu, ktorý je takmer každému totálne u prdele. Zápasenie je asi ako kanoistika či rýchlobruslenie. Ľudia tieto športy vmímajú len skrz zlaté olympijské medaile, že ich národ dokázal niečo "veľké", ale inak si nikto nepovie, že sa teší až si zarýchlobruslí, omaká inému chlapovi vercajk narvaný do tesného trikotu (gay komunitu neberiem v tomto prípade do úvahy, lebo by silno skreslovala). No a ten tretí do partie zapríčinil, že ich nezaujímavé osudy dosiahli potrebných parametrov pre sfilmovanie. Netradične pôsobiaci športový príbeh, ktorý sa oplatí vidieť vďaka dobre zahraným postávam, ale ktorý Vás ničím neuzemní, ničím vyložene nenadchne.(22.6.2015)

Moneyball meets Warrior? IMDB: 7,0/10, Metascore: 81/100! CSFD: 61%?! Na prvý pohľad to tak môže vyzerať, ale vo Foxcatcher takmer vôbec nejde o bitky a na rozdiel od Moneyball sa tu ani na sekundu nehrá na pozitívnu nôtu. Je to minimalistická dráma s nejednoznačným pohľadom na vec, v ktorej ani tak nejde o to čo sa vlastne stalo, ale ako sa to stalo. Je zameraná výhradne na postavy a ich psychológiu, s ktorou Bennett Miller pracuje priam excelentne! Príbeh Foxcatchera podáva zámerne sterilne, nanajvýš odťažito a všetky situácie prezentuje veľmi chladne, čím vytvára sugestívne pocity, hlavne ohľadom konania postáv, ktorých skutočné zámery nie sú jednoznačne naznačené (bolo medzi Pontom a Schulzom jemné queer iskrenie?). Vytvára sa tým zvláštne temná atmosféra, ktorá postupne čoraz viac pohlcuje. Pocit väčšej a väčšej ťažoby postupne dolieha na diváka a o to viac ju umocňuje pomalé tempo filmu. Pritom pokojnej scény sa tu divák nedočká, aj keď sa to tak na prvý pohľad môže javiť. Od začiatku do konca je cítiť, že niečo zlé sa derie na povrch, ale Miller to nikdy nemá potrebu akokoľvek ukázať. Je to len cítiť v každom zvýšení hlasu, v každom pohľade očí, v každom pohybe. Netradičný životopisný film o športovcovi, ktorý je skôr silnou psychologickou sondou s dokonale zvolenými hercami, než klasickou biografiou. Z hereckého osadenia som bol najprv na pochybách, ale miláčik násťročných dievčat Tatum sa konečne prezentuje ako charakterový herec a podáva snáď životný výkon. Úloha introvertného zápasníka mu výborne sedí a do toho ho komanduje slizký, priam odporne pôsobiaci Carell, ktorý je po jeho komediálnych rolách o to väčším prekvapením (zmenou vizážou som ho prvých pár minút ani nepoznal!). Foxcatcher je tak precíznou drámou s výbornými hereckými výkonmi, režisérky dotiahnutou do najmenšieho detailu. Dokonale presné prácička bez potreby veľkých, hlasitých slov alebo činov po vzore iných biografií a práve preto aj divácky dosť nevďačná. To je dôvodu prečo Foxcatcherovi mnohí vytýkajú nudu. Ono to totiž nie je nijako strhujúce, filmu zámerne chýba potrebné katarzia. A podobný psychologický rozbor nezvládne každý divák, preto aj to nejednoznačné prijatie. Foxcatcher v žiadnom prípade nechce byť Oscarovo podliezavý ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Oproti tohtoročnej prvoplánovej biografickej Oscarovej konkurencii (napr. The Imitation Game) je to úplne iný druh filmu ako by ktokoľvek od životopisného filmu čakal. Práve preto ho pravdepodobne aj väčšina cien minie. Pre cieľovku však veľmi výživná látka. A to hovorím ako ten kto doteraz ani len netušil kto je Mark Schultz a podobné športové zápasy ho nijako nezaujímajú (neviem či som niekedy vôbec nejaký videl). CELKOVO: 4,5* (9/10) PS: na záver si neodpustím rypnutie do tuzemského názvu filmu. Vážne, kto toto preložil ako Lov na líšku?! Veď to nemá s filmom absolútne nič spoločné! Ale tak to dopadá, keď sa prekladá názov filmu, ktorý prekladateľ evidentne nevidel.(23.1.2015)

Po veľmi dobrom Capotem a fantastickom Moneyballe som na tento Millerov film strašne tešil.A bolelo to. Film pri ktorom som sa musel štípať do zápestia aby som pri ňom niečo cítil a nedovolil si zaspať. Fakt neviem kedy som videl film, ktorý je tak strašne dobre natočený, napísaný, zahraný ( hlavne Carell je bombový)proste po každej stránke dobre urobený a pritom bol tak hrozne, hrozne nudný. Časom to určite dozrie ale pozerať to bolo miestami fakt za trest. Škoda, že je s tým minimalizmom tak preháňané. Viac je proste niekedy viac.(23.2.2015)

Teda ne že bych byl hotovej z nahatejch šeredů, co se po sobě válej jak fotbalisti po malým vápně (to by mě velmi pravděpodobně nerozhodilo ani kdybych byl zoufalá ženská), líbila se mi ta těžkost, se kterou sportovním zvyklostem navzdory film nakonec porazil průměr. Asi to ale nepotřebuju vidět znova, byl to takový ten film na jednu noc. (Febiofest 2015)(23.5.2015)

• Jara.Cimrman.jr

Foxcatcher mohl být tak vynikající film. Tedy, kdyby nebyl natočen podle skutečné události, kdyby se v něm všichni nechovali jako retardovaní dementi, kdyby ho natočil někdo jiný a kdyby to celé bylo o něčem jiném. Mne totiž hodně nebavilo sledovat Marka, jak neustále čumí do zdi a bez toho by byl film o hodinu kratší. Také nejsem velkým vyznavačem sportů plných láskyplného osahávání při tréninku a marných pokusů o úchop při zápase. Takže jediná hvězda je za milionářského trenéra Du Ponta, který sice o sportu nevěděl nic, ale za to byl vynikajícím ornitologem, filantropem a filatelistou. Ten by mohl být ozdobou jakékoli parodie, ale v tomto spolehlivém uspávadle u mne vzbudil pouze lehké pousmání.(13.7.2015)

• - Bratři Schultzové jsou jediný bratrský pár který kdy vyhrál olympíjskou zlatou medaili a zlato na mistrovství světa. (Punisher)

• - Jako první byl do role Johna Du Ponta vybrán Gary Oldman. Nakonec jí dostal Steve Carell. (Cheeker)

• - Film je natočený podľa skutočného príbehu, keď  26. januára 1996 John du Pont zastrelil Davida Schultza na jeho príjazdovej ceste. (figliar)