Reklama

Reklama

zpět na všechny novinky
TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2015

V letošním přehledu nej filmů, které viděli naši top uživatelé v roce 2015, jsme dali prostor i filmům s jiným rokem výroby/uvedení než 2015. Anketu vyhrál postapokalyptický akčňák Šílený Max: Zběsilá cesta a za ním se umístili mrazivý thriller Sicario: Nájemný vrah a ultradepka z Holocaustu Saulův syn. Ale hodně uživatelů vyzdvihlo i pestrobarevnou pohádku V hlavě :-) Níže si můžete přečíst i krátké rekapitulace názorů. Uživatelé jsou seřazeni abecedně.

 

Anthony

Mission Impossible: Národ grázlů (2015) - Výborná akční záležitost, skvělé scény (honička na motorkách, podvodní dobrodružství, opera), líbilo se mi to o trochu víc než nový Bond.
Šílený Max: Zběsilá cesta (2015) - Neobyčejně strhující a důmyslně promyšlené akční scény nenechají diváka ani na chvíli vydechnout.
Whiplash (2014) - Až v tomto roce jsem se dostal k většině oscarových filmů za rok 2014, pro mě nejlepším filmem z nich je Whiplash – dokonalé herectví (Teller + Simmons), střih a hudba – a vůbec všechno.


Cival
Birdman (2014) - Intenzivní hra s formou, ale hlavně inspirativní existenciální šaráda, která dokáže i na malém prostoru vyrukovat s tolika přesahy i psychologickými nuancemi, až je dokonalá.
Šílený Max: Zběsilá cesta (2015) - Nejradikálnější a nejfyzičtější blockbuster posledních let. Neskutečně progresivní šleha od vizionářského, ehm, dědečka.
Ztraceni v Mnichově (2015) - Originálnější a svéráznější film jsem letos neviděl. Když bych chtěl Zelenku (toho času tak trochu génia) naštvat, řekl bych "poučení zábavnou formou".

David'82
Šílený Max: Zběsilá cesta (2015) - Millerův (r)evoluční punkový opus magnum s trojáčkovým rozpočtem a čtyřáčkově nasnímanou, zrytmizovanou a kaskadérsky vymazlenou poctivou akcí ze staré školy; biják desetiletky.
Saulův syn (2015) - Protože nejde v žádném ohledu "pouze o další film o holo*zííív*caustu"; jakkoli nepříjemné až na samou hranu neusledování, tak přesto (resp. právě proto) nejintenzivnější prožitek roku.
Další gól rozhodne (2014) - O lidech a nátuře Americké Samoy skrze dokument o nejhorším fotbalovém týmu všech dob a jeho letitým snem o odpoutání se z poslední příčky žebříčku FIFA v ultimátním feel good počinu posledních let.

Djkoma
Šílený Max: Zběsilá cesta (2015) - Nekompromisní projížďka pouští, která letos mezi ostatními filmy neměla konkurenci. Zábava po celou stopáž, fantastický vizuál a prostor pro další díly je připraven.
V hlavě (2015) - Animáky umějí být vtipné, krásně vypadat nebo dojmout, ale žádný nebyl tak komplexní jako V hlavě, dětem nabízí fantazii a dospělým zrcadlo.
Ex Machina (2015) - Sci-fi žánr od Avatara kvete a podobné chytré filmy jako je Ex machina jsou potřeba pro návrat na výslunní. Život je jeden velký test.

Enšpígl
Sicario: Nájemný vrah (2015) - Kdyby byl Bůh režisérem, točil by jako Denis Villeneuve.
Parkoviště (2014) - Důkaz, že vrcholová filmařina nepotřebuje milionový budget, ale milionový talent.
Fotograf (2014) - Kriminálka, která po 110 minutách skončí na plátně a začne na pár dní ve tvý hlavě.

golfista
Sicario: Nájemný vrah (2015) - Skvěle zrežírovaný thriller, za který by se ani David Fincher nestyděl.
Ant-Man (2015) - Jakoby zavál čerstvý vítr v komiksovkách ... těším se na dvojku.
Interstellar (2014) - Strhující, nezapomenutelná, novodobá vesmírná odysea.

hirnlego
Zakázaná komnata (2015) - Vždycky jsem chtěla umět točit sny. Na ty moje by asi přišlo jen pár vyvolených z Otrláka, proběhla by výměna všech tělních tekutin a k ránu by se šlo spokojeně dom. Tady se sice žádné tekutiny nekonaly, ale pro vyvolené je to každopádně a uspokojilo mě to i tak (nejen díky přítomnosti Boha v sále).
Love (2015) - Fakt, že se mi mezi nejlepší filmy s datem výroby 2015 prosouložil nejhorší Noé, je buď důkazem toho, že prostě furt umí, nebo že jsem prostě furt líná koukat na něco novýho.
Ďáblovy orgie a jiné zapovězené pásky Ivana Cardosa (2013) - Účast na Ďáblových orgiích v Kinosále B mě hodila zpátky do nejšťastnějšího období mého filmového sebepoznávání. Ach.

Isherwood
Mission Impossible: Národ grázlů (2015) - Hrát podle oldschoolových not je dneska už trochu hipsteřina, ale na druhou stranu je tohle čistá esence toho, proč mám tak rád špionské hrátky. Takhle čistý blockbuster tu nikdo jiný letos neměl.
Sicario: Nájemný vrah (2015) - Snímky o boji mladých idealistů s protřelými pardály systému jsou možná klišé, ale žádný jiný vás nestřelí do hlavy uprostřed rušné silnice a pak beze slova opustí. Ten cynický odstup kvůli záchraně konzervativních hodnot musíte v téhle filmové podobě schválit, i když jste sebevětším liberálem. Pár dní se možná budete vzpírat, ale pak to stejně vzdáte.
Kobry a užovky (2015) - Oblíbený český žánr „hřejivá/kritická člověčina" naruby. Trefná, vtipná i smutná realita bez filmařské rezignace a levném volání na první dobrou. Sebevědomý evropský film.

J*A*S*M
Šílený Max: Zběsilá cesta (2015) - Čirý adrenalin.
Čarodejnice (2015) - Čirý děs.
Humr (2015) - Čirá bizarnost.

Malarkey
Kobry a užovky (2015) - Letošní rok u nás nabídl hodně zajímavých filmů, ale nejlepší může být jen jeden.

Sicario: Nájemný vrah (2015) - Naprosto precizní filmařina spojená s drsným prostředím, kterého by nikdo nechtěl být součástí, ale které každého musí na první pohled zajímat.
Berani (2015) - Island v celé své kráse.

 

Marigold

Bílé noci pošťáka Alexeje Trjapicyna (2014) - Reality show o ruských mužicích meets Andrej Tarkovskij - velkolepý návrat Andreje Končalovského, který ke stáru natočil svůj nejlepší film.

Saulův syn (2015) - Trauma holocaustu vměstnané do subjektivního ořezu 4:3, v němž se všechen děs zhmotňuje v rozmlžené mizanscéně... a v mysli diváka.

Sicario: Nájemný vrah (2015) - Apokalypsa jako sonorní procedura, sestup do hlubin tlustého střeva krajiny vlků, režijní masterclass Denise Villeneuva.


Matty
Saulův syn (2015) - Next-gen film o Holocaustu.
Mission Impossible - Národ grázlů (2015) - Nejlepší akční scény roku.
Šílený Max: Zběsilá cesta (2015) - Nejlepší akční scéna roku.

POMO
Steve Jobs (2015) - Vynikajúci Fassbender v scenáristicky i režijne vybrúsenej štúdii charakteru, zmietajúceho sa medzi pracovným a osobným životom. Fajnšmekerská záležitosť, ktorá proste nemohla dosiahnuť masový úspech.
Jurský svet (2015) - Duo najlepších blockbuster-scenáristov súčasného Hollywoodu oživilo nostalgiu a pri zachovaní všetkého prečo milujeme Spielbergove dobrodružstvá, ju prenieslo do hi-tech súčasnosti. Filmové finále roku.
Nepriateľ (2013) - Intelektuálna schizo-hračka so snovou, dráždivo voyeurskou atmosférou a jedným veľkým, nerozlúsknuteľným tajomstvom. Film, ktorý ma vykoľajil, zhltol, prežuval a vypľul do ultimátneho pocitového tranzu.

Rob Roy
Divočina (2014) - Očistná náročná cesta krásnou přírodou a vlastní hlavou. Prožil jsem si to s ní. Mistrovský střih, který sugestivně ukazuje jak v naší hlavě pracují vzpomínky a minulost.
Beasts of No Nation (2015) - Cary Fukunaga dokazuje, že působivě, citlivě a vyváženě (bez přemíry patosu nebo násilí) zvládne jakékoli téma a žánr.
Bone Tomahawk (2015) - Síla dobrého scénáře. Šťavnaté postavy v děsivé westernové lahůdce. Americký indie film v plné síle.

Shadwell
Šílený Max: Zběsilá cesta (2015) - Kino 6x (sám, s Filipem, znova s Filipem a s Tomášem, s Monikou, s Barborou, s Pavlou).
SpongeBob ve filmu: Houba na suchu (2015) - Podle uživatele Mertax jsem smrtelně vážný člověk, ale tady jsem se často nahlas smál.
Chappie (2015) - Odsunout stranou áčkovou hvězdu Hugha Jackmana na úkor Die Antwoord je ze strany Blomkampa hezky podvratný.

Tosim
Jurský svět (2015) - Nečekal jsem skoro nic a dostal skoro všechno - nostalgii, odkazy, vtip, šarm, lehce nových nápadů, nevyčnívajícího hlavního představitele a sexy hlavní představitelku, monstra, děti v ohrožení i porušení několika klišé.
Ovečka Shaun ve filmu (2015) - Seriál znám zběžně, ale díky reakcím na film jsem se nechal nalákat a nelituju. Studio Aardman pořád dostává svému jménu. Neutuchající gejzír nápadů, závodní tempo, okamžiky pro děti i pro dospělé, groteskno a porce dojetí navrch.
V hlavě (2015) - Netuším, jestli se Pixar v prvním plánu mohl teoreticky inspirovat u Miloše Macourka, ale i kdyby ano, jeho kreativní mysl překonal tímhle filmem svým geniálním stylem o několik stovek procent.

Tsunami_X

Hon na lišku (2014) - Epika o deformované kukačce v hnízdě Orla bělohlavého. Pro národ sokolů pravděpodobně nestravitelný film.

Čarodejnice (2015) - Modli se a pracuj.

Sicario: Nájemný vrah (2015) - Jízda roku. Doslova.

 

T2

Mad Max: Zbesilá cesta (2015) - Abnormálne neskutočné šialenstvo! Toto nie je film, toto je nová modla akčného žánru! Nedýchal som, toto sa vymyká všetkému možnému a nemožnému, čo sme doteraz videli, dokonalé po všetkých stránkach!
Star Wars: Sila sa prebúdza (2015) - Možno nie úplne dokonalé ale vo veľa veciach to prinieslo opäť to krásne čaro veľkolepého vesmírneho dobrodružstva a triková stránka je priam brilantná!
V hlave (2015) - Pixar sa opäť tématický našiel a ponúka neskutočne prepracovaný príbeh, doslova sústo trefných nápadov, k tomu vyváženú zábavnosť.

Související novinky

Oppenheimer a třetí Strážci budou dlouzí

Oppenheimer a třetí Strážci budou dlouzí

25.03.2023

Trend bobtnajících filmových stopáží pokračuje i letos a po 169minutovém Johnu Wickovi 4 se diváci pomalu ale jistě můžou začít připravovat i na další vydatné kousky. Čerstvě totiž byly odhaleny… (více)

Pokračování Wind River nabírá obsazení

Pokračování Wind River nabírá obsazení

09.03.2023

Před tím, než se stal králem televize díky seriálům Yellowstone či 1883, získával si scenárista a režisér Taylor Sheridan obdiv na filmové frontě díky snímkům jako Sicario nebo Wind River. A právě… (více)

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

14.02.2023

Ačkoliv tvůrci naznačovali už v loňském roce, že čtvrtý John Wick bude vůbec nejdelším filmem v sérii, oficiální zveřejněná délka přesto nyní většině fanoušků bere dech. Zatímco první snímek totiž… (více)

Disney oznámilo kupu animáků a taky vyhazovy

Disney oznámilo kupu animáků a taky vyhazovy

09.02.2023

…a všechny jsou pokračování starších hitů. Tak by zhruba šlo shrnout to nejdůležitější z první letošní čtvrtletní konference společnosti Disney, na které vracející se šéf Bob Iger ubezpečil akcionáře… (více)

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

29.01.2023

Byl to poměrně zajímavý souboj - přitáhne více pozornosti diváků velký návrat Star Wars po deseti letech, nebo návrat Avataru po třinácti letech? Teď už známe odpověď. Pokračování sci-fi blockbusteru… (více)

Marvel našel nového superhrdinu

Marvel našel nového superhrdinu

01.11.2022

Yahya Abdul-Mateen II (Aquaman, Ambulance) se musel kvůli nabitému diáři vzdát role v prequelu Šíleného Maxe Furiosa, jeho oceňovaná hra Topdog/Underdog na Broadwayi ale brzy končí (nebo minimálně… (více)

Anya Taylor-Joy dotočila prequel Šíleného Maxe

Anya Taylor-Joy dotočila prequel Šíleného Maxe

28.10.2022

Pro herečku a hlavní hvězdu chystané Furiosy Anyu Taylor-Joy (Dámský gambit) je hlavní část natáčení hotová. 26letá Američanka z Miami sdílela před pár hodinami fotky na svém instagramovém účtu, ve… (více)

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

10.10.2022

Scenárista a režisér Andrew Stanton (Hledá se Nemo, WALL-E) se po letech pauzy chystá vrátit za kameru svého nového celovečeráku. Stanton naposledy natočil animák Hledá se Dory pro Pixar, předtím měl… (více)

Novinka Matthewa McConaugheyho dostala stopku

Novinka Matthewa McConaugheyho dostala stopku

15.09.2022

Špatná zpráva pro fanoušky Matthewa McConaugheyho i holčičího fotbalu, hvězda seriálu Temný případ nebo oceňované sci-fi Interstellar totiž měla za pár týdnů začít točit nový snímek Dallas Sting o… (více)

O čem bude madmaxovská Furiosa?

O čem bude madmaxovská Furiosa?

26.06.2022

Natáčení snímku Furiosa je v Austrálii momentálně v plném proudu, a tak už na veřejnost vypluly také první oficiální informace o ději celého filmu. Jak už název napovídá, hraný prequel k Šílenému… (více)

John Williams oznámil svůj poslední film

John Williams oznámil svůj poslední film

24.06.2022

Legendární hudební skladatel John Williams (Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů, Mnichov, Zachraňte vojína Ryana) prozradil, že se pomalu ale jistě hodlá odebrat do skladatelského důchodu. Po více… (více)

Začalo natáčení prequelu Šíleného Maxe

Začalo natáčení prequelu Šíleného Maxe

02.06.2022

Herec Chris Hemsworth (Thor: Láska a hrom) v příspěvku na sociálních sítích potvrdil, že natáčení prequelu ke snímku Šílený Max: Zběsilá cesta s názvem Furiosa v režii George Millera (Tři tisíce let… (více)

Reklama

Nejčtenější novinky

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

13.03.2023

V noci z 12. na 13. března proběhl v losangeleském Dolby Theatre slavnostní ceremoniál 95. ročníku předávání prestižních Oscarů, tedy cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Opulentním… (více)

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

17.03.2023

Šok a obrovská tragédie. Tak nějak by se dala popsat nečekaná zpráva o smrti herce Lance Reddicka, jemuž bylo pouhých 60 let. Hvězda nespočtu seriálových a filmových rolí se zapsala do paměti diváků… (více)

Nejnovější novinky

Disney100: Koncert

Disney100: Koncert

včera Reklama

Oslava 100. výročí která se nebude nikdy opakovat, proběhne přesně na den po sto letech od chvíle, kdy bratři Disneyové založili nejslavnější studio animovaných filmů na světě. Velkolepá narozeninová… (více)

Jonathan Majors byl zatčen za napadení

Jonathan Majors byl zatčen za napadení

26.03.2023

Nepříjemná kauza vyplula na povrch během víkendu v New Yorku. Herec Jonathan Majors (Ant-Man: Quantumania, Creed III) byl policií zatčen za údajné napadení 30leté ženy. Zprávu potvrdil server… (více)

Reklama

Reklama