Velikáni

Paul Rouschop

Kostýmy:

Elise Ancion
  • hous.enka

Na můj vkus jsou Les Geants příliš akčním filmem pro děti. Nejen že je tu hodně násilí, sexu a drog, ale celé to téma je uchopena hodně nedětsky, byť ústřední trojici snad nebylo ještě ani patnáct. Nemoralizuju, jen si myslím, že některé scény byly zbytečně brutální a celý film nakonec vyznívá podle mého názoru hodně americky. Chybí mi i lepší vykreslení vztahu kluků s rodiči a filmu vytýkám hlavně to, že mi přijde takový účelový: co všechno kluci zažili u dědy na venkově v průběhu jednoh týdne. Neuvěřitelné a přefouknuté. Pobavili mě Ukrajinci, které hrají Slováci. Dost nezvyk slyšet ve francouzském filmu slovenštinu :)(24.6.2012)

Vyznenie tohto filmu nie je zďaleka také optimistické, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad. Opustení chlapci bez peňazí a perspektívy sa potĺkajú okolím a ich neustále pýtanie sa seba samých " a čo bude teraz ?" naznačuje oveľa viac, ako si sú schopní priznať a uvedomiť. Filmársky je snímok na úrovni, pomáha mu nežná kamera a hudba. Pri sledovaní je však nutná trpezlivosť navzdory krátkej minutáži,(18.4.2012)

Dvě ceny z Cannes - na tom filmu musí něco být, říkal jsem si. A taky že ano, ve Francii dobře vědí co mají ocenit. Na první pohled se to může zdát jako další z desítek jednoduchých letních filmů o partě kamarádů, hned po několika nevšedních scénách však poznáte, že tohle je trošku jiná káva. Bezstarostnost a touha po dobrodružství se zde občas velmi ostře a bez jakýchkoliv servítek mísí s krutostí skutečného světa a jako skvostný podklad pro celý film je krásná příroda, tak trochu připomínající jihomoravské lužní lesy v povodí Moravy. Co mne však na Les Géants udivilo nejvíce, je množství děje a nejrůznějších příhod, které se za těch 80 minut stihlo odehrát. A to je prosím film natočen ve výsostně festivalovém duchu, nikam se nespěchá a scény jsou dohrávány až do konce. Přesto film působí podivuhodně celistvě a i díky výtečně zvolené kytarové hudbě zůstane na konci velmi příjemný pocit. Mimochodem, Belgičani letos nominace na Oscara za Býčí šíji, dvě ceny v Cannes za tohle...tak si říkám, kdy už se něco podobného a mezinárodně úspěšného začne točit u nás? A dočkáme se vůbec? Česká kotlina se stává pomalu ale jistě jednou z posledních evropských bašt, kde je "kvalitní festivalový film" zapovězeným pojmem a když už se přece jenom někdo o umělecky ambiciózní film pokusí, vyzní to naprosto neumětelsky.(19.4.2012)

Nádherně nasnímaný film! A stejně jako v předešlém Lannersově filmu Eldorado naprosto trefná hudba. Zelené kopečky, louky a pole, jakými se kdysi toulal třeba Arthur Rimbaud, jsou jako stvořená pro letní dobrodružství tří chlapců. Bouli Lanners tu suverénně navazuje na příhody Huckleberry Finna, Holdena Caulfielda nebo Truffautova Antoina Doinela.(30.5.2012)

Už dost je zoufalá situace, když vás stále musí někdo hledat, ale ještě zoufalejší je, když vás nehledá vůbec nikdo. Smutné drama o třech kamarádech, hledajících si své místo v životě. Místy absurdní, úsměvné, ale hlavně bezútěšné. Vynikající film ( na který je třeba dívat se s jistou nadsázkou), navíc s naprosto úžasnými záběry na krásnou krajinu si určitě nenechte ujít. A málem bych zapomněla na soundtrack, který neměl chybu. 85% Doporučuju.(29.7.2012)

• - Gangsteři "odkudsi" z východu, vystěhovávající dům hlavních hrdinů, mluví slovensky. Stěhovací auto je přitom popsáno azbukou, což má zřejmě evokovat Bulhary nebo Rusy. (Looka)