poster

Velikáni

 • Česko

  Giganti

  (festivalový název)
 • Belgie

  Les géants

 • Slovensko

  Giganti

  (festivalový název)
 • Velká Británie

  Giants, The

Drama

Belgie, 2011, 84 min

Režie:

Bouli Lanners

Scénář:

Bouli Lanners

Střih:

Ewin Ryckaert

Scénografie:

Paul Rouschop

Kostýmy:

Elise Ancion
(další profese)
 • hous.enka
  **

  Na můj vkus jsou Les Geants příliš akčním filmem pro děti. Nejen že je tu hodně násilí, sexu a drog, ale celé to téma je uchopena hodně nedětsky, byť ústřední trojici snad nebylo ještě ani patnáct. Nemoralizuju, jen si myslím, že některé scény byly zbytečně brutální a celý film nakonec vyznívá podle mého názoru hodně americky. Chybí mi i lepší vykreslení vztahu kluků s rodiči a filmu vytýkám hlavně to, že mi přijde takový účelový: co všechno kluci zažili u dědy na venkově v průběhu jednoh týdne. Neuvěřitelné a přefouknuté. Pobavili mě Ukrajinci, které hrají Slováci. Dost nezvyk slyšet ve francouzském filmu slovenštinu :)(24.6.2012)

 • Flego
  ***

  Vyznenie tohto filmu nie je zďaleka také optimistické, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad. Opustení chlapci bez peňazí a perspektívy sa potĺkajú okolím a ich neustále pýtanie sa seba samých " a čo bude teraz ?" naznačuje oveľa viac, ako si sú schopní priznať a uvedomiť. Filmársky je snímok na úrovni, pomáha mu nežná kamera a hudba. Pri sledovaní je však nutná trpezlivosť navzdory krátkej minutáži,(18.4.2012)

 • Flakotaso
  *****

  Dvě ceny z Cannes - na tom filmu musí něco být, říkal jsem si. A taky že ano, ve Francii dobře vědí co mají ocenit. Na první pohled se to může zdát jako další z desítek jednoduchých letních filmů o partě kamarádů, hned po několika nevšedních scénách však poznáte, že tohle je trošku jiná káva. Bezstarostnost a touha po dobrodružství se zde občas velmi ostře a bez jakýchkoliv servítek mísí s krutostí skutečného světa a jako skvostný podklad pro celý film je krásná příroda, tak trochu připomínající jihomoravské lužní lesy v povodí Moravy. Co mne však na Les Géants udivilo nejvíce, je množství děje a nejrůznějších příhod, které se za těch 80 minut stihlo odehrát. A to je prosím film natočen ve výsostně festivalovém duchu, nikam se nespěchá a scény jsou dohrávány až do konce. Přesto film působí podivuhodně celistvě a i díky výtečně zvolené kytarové hudbě zůstane na konci velmi příjemný pocit. Mimochodem, Belgičani letos nominace na Oscara za Býčí šíji, dvě ceny v Cannes za tohle...tak si říkám, kdy už se něco podobného a mezinárodně úspěšného začne točit u nás? A dočkáme se vůbec? Česká kotlina se stává pomalu ale jistě jednou z posledních evropských bašt, kde je "kvalitní festivalový film" zapovězeným pojmem a když už se přece jenom někdo o umělecky ambiciózní film pokusí, vyzní to naprosto neumětelsky.(19.4.2012)

 • Iggy
  ****

  Nádherně nasnímaný film! A stejně jako v předešlém Lannersově filmu Eldorado naprosto trefná hudba. Zelené kopečky, louky a pole, jakými se kdysi toulal třeba Arthur Rimbaud, jsou jako stvořená pro letní dobrodružství tří chlapců. Bouli Lanners tu suverénně navazuje na příhody Huckleberry Finna, Holdena Caulfielda nebo Truffautova Antoina Doinela.(30.5.2012)

 • emma53
  ****

  Už dost je zoufalá situace, když vás stále musí někdo hledat, ale ještě zoufalejší je, když vás nehledá vůbec nikdo. Smutné drama o třech kamarádech, hledajících si své místo v životě. Místy absurdní, úsměvné, ale hlavně bezútěšné. Vynikající film ( na který je třeba dívat se s jistou nadsázkou), navíc s naprosto úžasnými záběry na krásnou krajinu si určitě nenechte ujít. A málem bych zapomněla na soundtrack, který neměl chybu. 85% Doporučuju.(29.7.2012)

 • - Gangsteři "odkudsi" z východu, vystěhovávající dům hlavních hrdinů, mluví slovensky. Stěhovací auto je přitom popsáno azbukou, což má zřejmě evokovat Bulhary nebo Rusy. (Looka)