Krycí jméno Krtek

• slovenský

Krt

(festivalový název)

Polsko / Francie, 2010, 108 min

Poláci mě velmi překvapili. Také se vyrovnávají se strašákem komunistické a udavačské minulosti, a činí tak v tomto filmu velice zdařilým způsobem. Na jednu stranu by to mohl být thriller amerického střihu a skoro to k tomu směřuje, ale nakonec je to pořád lidský příběh, který ukazuje, co všechno jsme ochotni pro rodinu udělat.(4.8.2017)

Čekal jsem od toho trochu něco jiného i dle obalu jsem se domníval, že půjde o kriminální thriller s politickým podtextem, ale dostalo se mi víceméně komorního dramatu jedné rodiny, jež se vyrovnává se stíny minulosti. Poláci to i tak zvládli opět s přehledem a ještě do toho zakomponovali i Francouze. Borys Szyc a Marian Dziedziel podali výborné výkony, které byly po zásluze odměněny některými oceněními.(8.1.2015)

Film poukazujúci na bežný život obyčajného človeka z juhu Poľska, ktorého dostihla minulosť vlastného otca. Celý priebeh filmu vyvoláva v človeku pocit jednoduchosti a napriek tomu mu našepkáva, že sa nedíva na nejaký lacný dej. Kladne hodnotím prepojenie prostredia mesta Bielsko-Biala a poľskej komunity vo Francúzsku. Záver trošku šokoval, ale zrejme asi toto malo byť tým fragmentom dotvárajúcim celkový dojem z filmu.(12.3.2013)

• Dexter1

Krt je film určený hlavne strednej generácií, ktorá si v danom období čo to odžila. Mladého človeka tento kúsok nezaujme tak, akoby si film zaslúžil, za čo vo veľkej miere vďačí svojmu pomalému tempu. Aj keď som bol z tohto filmu po projekcii sklamaný, cítim, že by Lewandowski v budúcnosti mohol natočiť snímok, ktorý nebude len dobre vyzerať a mať zaujímavý nápad, ale bude mať aj poctivé tempo.(17.9.2012)

Vždycky jsem rád, když se organizátorům nějakého festivalu podaří do Prahy přitáhnout režiséra nebo jiného tvůrce filmu. Lidem co připravovali festival 3Kino patří díky nejen za kvalitní programovou dramaturgii, ale i za dovlečení Rafeala do kina. Velmi sympatický režisér se po projekci rozpovídal a určitě mu dávám za pravdu, že na filmu je poznat, že ho dělali francouzsko - polský oči. K samotnýmu filmu mám jednu výtku, nelíbila se mě závěrečná scéna, rozumím tomu, že asi byla potřeba, ale nehodila se mě do zbytku filmu. Příběh je postaven na vztahu otce se synem do kterýho se promítá nedávná komunistická minulost Polska. Film nežaluje jednotlivce, ale systém a díky kvalitním hereckým výkonům, dobré kameře a ano Rafaele i dobré režii, to dělá celkem dobře.(2.11.2014)