Veselohra Bylo to v máji je nesporným přínosem našeho filmu. Film ukazuje Šebestův přerod vlivem okolí a vlastně vlivem celé dnešní společenské skutečnosti, v níž lidé typu Šebestova zůstávají stát stranou jako ztělesněné přežitky kapitalistické minulosti, a to v práci i v rodinném životě... Nedostatkem, jehož je nutno se pro příště vyvarovat, je to, že v celém ději není ukázána role, kterou při výrobních problémech i otázkách jednotlivců hraje dnes u nás strana. Není myslitelno, že by se boj o zvýšení výroby odehrál bez spoluúčasti závodní organizace KSČ. (oficiální text distributora)

Vesecký

Odmyslíme-li si přehnané úderničení a úsměvnou chuť do práce i během svatby vlastní dcery, pak to byla pohodová lidová veselohra, jaké tenkrát točil třeba Josef Mach (Vzbouření na vsi) či začínající Vojětch Jasný (Procesí k Panence). Takové filmy jsem poprvé viděl již v době, kdy údernické hnutí bylo za námi a nedovedu se vžít do pocitů diváků počátku 50. let. Ale nepopiratelné je, že masy lidí v té době skutečně pohltilo budovatelské nadšení, snaha zamést stopy poslední války a vybudovat vlastní stát na zcela nových základech a současně s tím změnit myšlení člověka. Že se to bohužel nepodařilo, to je jiná. Film navíc tehdy nahrazoval ještě neexistující televizi, a tak nebylo divu, že lidé měli i tyhle filmy rádi (rozhodně bych právě tenhle nenazýval "budovatelským" filmem). Filmy z pracovního prostředí, kde lidé tráví osminu i polovinu svého života, dnes chybí a konflikty dneška se neukazují.... Jaroslav Marvan v podobné roli jako u Železného dědka nebo Plaveckého mariáše. ()

Liwr

Super film, který bude bavit lidi co dělají ve fabrice. Úderník Brejcha dělá na 375%. To je efektivita výroby. Sakra! ()

GIK

A hned na začátku nás vítá ukázkový pentagram. Prvomájový průvod – to je tempo jak při chodeckých závodech. Vidíme usměvavé Staliny, Gottwaldy i lehce podmračeného Zápotockého. „Boty zničený.“ „No asi jsi pochodoval moc rázně!“ „Hlásili v rádiu, že úderníci šli v průvodu zvlášť.“ Úderník Brejcha jede na třech frézách najednou a ještě k tomu na 376 %. No to musí být kvalita. Nollová má v 65 osmiletou dceru. Dobře hláškuje Marvanův kolega - děda. Obuvník musel do komunálu a mladý úderník to blouznivě komentuje: „Zapojit se do družstva je docela správná věc!" „No kor když je to povinný, co?“ Zednářská znamení: Marvan ukazuje 666. ()

Pitryx

Další z hezkých vzpomínek na dětství, kdy se u televizoru chechtala celá rodina průpovídkám pan Marvana. Pravda, některé věci jsem tehdy nechápal, (to s tím železem) a nepobral jsem je ani teď. Za to popichování starého Šebesty je jednoznačně čtyřicítka, nese se to hezky celým filmem, tak proč ne. I když je snímek agitka, to se musí nechat, a to agitka toho nejtvrdšího kalibru, bavil jsem se. Ale co, poctivá práce ještě nikoho nezabila a dávám celkem 70 %. Výborný scénář, dobří herci zaručují kvalitní zábavu pro celou rodinu ()

mikel

natáčeno před 75 lety: úderníci plní plán na 376 a více %, mají přednost v záznamech, favority se již vyrábějí z duralu, při nákupu cukru je nutné odstřihnout potravinové lístky, ale hlavně jaký byl ten prvomájový průvod! ... neuvěřitelný film. ()

Miroslav.Zac

V dobých tuhého stalinismu (gottwaldismu) muselo být pro prvorepublikové herce, kteří komunismus nežrali, hotovým peklem. Tenhle film je toho zářným příkladem. Ukazuje dravost a správné názory údernické mládeže a neefektivitu a zpátečnictví předkomunistických dinosaurů, prezentovaných zde Marvanem (který nakonec prozřel - jak jinak). Splněno na 138%. ()

Misirlou

Chechtala jsem se od začátku do konce. Marvan je vynikající, ale i ostatní postavy, hlavně z jeho rodiny, byly skvělí. Spousta velmi vtipných scén a u komunistické a socialistické propagandy, s ohledem na to, jak to ve státě bylo, jsem se nasmála mobo. Komedie, která stojí za zhlédnutí. ()