Metro Manila

(festivalový název)
  • Velká Británie Metro Manila

Z nedostatku finančních prostředků k zajištění kvalitního výsevu rýže na příští rok, rozhoduje se zoufalá rodina pro odchod do města, kde, jak doufá, dokáže přežít snáz než na venkově, sužovaném chudobou a nedostatkem pracovních příležitostí. V pracovním centru v Quezon City je rodina oslovena bytovým prostředníkem, v jehož moci je rodině pronajmout levné ubytování. To si ovšem bere všechny zbývající rodinné úspory. Oscar Ramirez (Jake Macapagal) se hned druhého dne vydává za prací, zatímco jeho žena Mia (Althea Vega) a Angel (Erin Panlilio) jsou rázným způsobem městskými pracovníky vyprovozeni z bytu a ponecháni na ulici. V jejich silách není nic většího, než nalezení postačujícího přístřeší v podobě slumu Tondo, nacházejícího se na severu města, v němž jen krátce nato potkávají obyvatele sousedních prostor Charlieho (Mailes Kanapi). Ten Miae přihazuje nabídku barmanky v zaběhnutém podniku, v němž si dokáže přijít k sumě, dostatečně pokrývající náklady na ní i její dceru. Její problémy se ale zvětšují v okamžiku, kdy ji vyšetřující lékař během preventivní lékařské prohlídky oznamuje příznaky počátečního těhotenství. A zatímco je dvojice schopná se o sebe postarat přinejmenším na dobu nejbližší budoucnosti, Oscar nachází příležitost v pracovní nabídce ozbrojeného přepravce cenin, přepravovaných obrněnými transportéry. Jeho pracovním partnerem je Douglas Ong (John Arcilla), který i přes funkční rodinné zázemí čas od času navštěvuje utajovanou milenku. Oscar mu pomáhá jeho aférky zakrývat. S postupujícím časem se dvojice přátelí, Oscar je dokonce pozván na rodinou sešlost a poprvé po dlouhé době se cítí být spokojeným; s rodinou se stěhuje do malého bytu v severní části města. A konečně cítí jakési zadostiučinění veškeré své snaze o zajištění budoucnosti celé rodiny, když v tom se jen krátce nato stává z jejich společných snů pravá noční můra. Rodina je postavena před složitou situaci, která ji může stát úplně všechno, co doposud dokázala vybudovat. (Conspi)

Pete

Dokumentárně a s citem nasnímané drama těžkého živobytí při stěhování obyčejné rodiny z chudé vesnice do slumu Manily má samo o sobě tolik emocionální síly a výpovědní hodnoty, že je vlastně jakýkoliv komentář nadbytečný. ()

liquuid

Dalsi film, ktery neodpovida zdejsimu hodnoceni. Netvrdim ani omylem, ze je to spatne, ale z meho uhlu pohledu je hodnoceni nekde na urovni - neurazi. Lehce predvidatelne, tahle, bez akce, bez napeti. Najezd je slibny, ale pak se z toho stane takova nudna poukazovacka na to, jak je zivot chudych na hovno. Urcite se dalo na tom mnohem vice zapracovat a pak bychom mohli mluvit super zazitku. Chybi mi tu i nejake rozsireni, poradna zapletka, prodlouzene finale. Malo postav. Davam lepsi tri za ten uzasny vtip. IMDB hodnoceni je o 10% nize, coz je mnohem realistictejsi a pro me osobne je to jeste trochu mene. ()

Honzulik

Metro Manila - tak tento film je jako dva v jednom. První hodina je hlavně o tom, jak se Oscar Ramirez (Jake Macapagal), chudý farmář z Banaue, rozhodne přivést svou ženu Mai (Althea Vega) a děti do Manily, kde chtějí najít lepší práci, aby mohli uniknout své velké chudobě. Ukazuje se, že Manila je opravdu ráj na vše, ale hlavně tu bují podvod a korupce. Oscar se snaží, aby jeho rodina nemusela snášet naprostu bídu. Hlavní část této první poloviny filmu jsou smutné obrazy "skutečné" Manily s jeho znečištěného životního prostředí a přelidnění. Až druhá polovina filmu je hlavní podstata příběhu. Oscar dostane práci jako kurýr obrněného auta bezpečnostní služby. Při své nové práci čelí každý den nebezpečí, při přepravě bezpečnostních schránek obsahující spoustu peněz a jiných cenností. Oscarovi a celé jeho rodině začínají problémy jak trestní, tak etické povahy. Filmem nás provazejí perfektní scény, při kterých hluboce cítíme Oscarovu frustraci a zmatek, podobně jako u svého otce, který se také zoufale snažil zajistit svou rodinu, ale byl mafií zabit. Hlavní děj je celkem jednoduchý, ale zajímavým způsobem a drsně pojednává o utrpení nevinných v divoké džungli velkoměsta. Jako divák jsem byl s Metro Manila velmi nadšený a samotný závěr mě doslova strhhl...Film Metro Manila všem vřele doporučuji! ()

Jadro

Taký jemnejší pohľad na 80% ľudí tejto planéty v podaní mladej rodiny, ktorá nemá veľmi na výber. Nádej striedaná zúfalstvom, je len podmazom tohto neuveriteľne dokonalo zohraného diela, ktoré je zrkadlom dnešnej "podarenej" doby... ()

davistercz

Krásné a nenudí. Tohle je snad nejdůležitější bod v každém filmu a pan režisér se toho držel. Film neobsahuje žádné akční scény, ale spíše osobní problémy a o to je to víc hlubší a citově prožívanější divákami. Nejsem velký zastánce takových "klidných" filmů, ale tohle se mi opravdu líbilo. Film poukazuje na chudobu, osobní problémy a špínu která se nese nad mega městem. Konec? Famozní! ()

DonBraso

Sean Ellis zabodoval.Vlastně se podílel snad na všem a z filmu je to znát.Drama jak víno,kterému by nevadila i delší stopáž. Nejsilnější na filmu je místo a to Manila.Je to tak trochu dokument i díky záběrům,který se krásně pojí s filmem a krásně dokreslují mozaiku s výbornou hudbou.Dalo by se říci,že je trochu americká Patrola po Filipínsku s odlišním pojetí na svět.Jsem rád,že nebylo tak moct tlačeno citovýma scénama,jak je hrozný žít bez peněz.Chudoba je na celým světě a může potkat každého z nás,během pár vteřin.Od půlky filmu trochu už bloudil v mém mozku jasný konec,přesto člověk se vcítil do rodinky během pár vteřin a fandil až do samotného finále.Řekl bych čistokrevné drama,kde klidně mohlo být i trochu toho akčnějšího pojetí,protože to tam není naprosto žádné,kromě pár výstřelů.ale že by mě to extra vadilo to určitě ne,ale člověk by si oddechnul zlehké rutiny.Jsem rád,že autentičnost byla to hlavní,co nám Sean Ellis chtěl ukázat. ()

srolyma

Nemám rád sociální dramata. Není v tom žádný vtip, pramálo akce, jen slzy, bolest utrpení, ponížení. Fuj, kdo se na to má koukat, na to mi stačí zprávy na Nově. Farmář prodá domek, úrodné políčko a nažene těhotnou manželku s dvěma děckama do slumu v Manile, kde bez práce, bez peněz a bez jídla živoří ve špíně. Po několika dnech přijdou na to, že to stěhování asi nebyl úplně nejlepší nápad. No bodejť. Akční závěr dojem lehce vylepšuje, ale jinak nuda. ()

dynamic_duo

Tak si říkám, proč nedat těch 5*. Především drama, které je ale velmi nekompromisní a také to jsou filmy jako tento, které stojí za to vidět. P.S. a možná i věřit v toho boha ;) ()

megajalec

Prvá hodina filmu je de facto o ničom. Vykreslenie chudobnej rodiny, ktorá nemá čo do úst a rozhodne sa ísť do mesta. Možno až trochu moc sa to naťahuje. Po príchode si začnú hľadať prácu, ktorú Oscar napokon aj nájde. Dej sa o trochu zrýchli, čo však príde v závere, je niečo skvelé. Vďaka tomu dáva zmysel aj celý úvod, ktorý má za cieľ pripraviť diváka na tento fantastický záver. Ešte niekoľko minút po filme som zostal obarený. ()

Sefik odpad!

Proč se točí film o blbcovi, který má myšlení pomalé na to, aby si udělal řidičák, ale spermie rychlé jako Niki Lauda a je mu jedno, že jimi ty svoje malé chudinky a ženu neuživí? Koho to zajímá? Mám být dojat, smutný, či naštvaný, že hlavní hrdina nemá nic? Že je po celý film ve všech scénách za totálního vola? A proč bych vlastně měl být? Opět další přeceněný film, na kterém mě kromě toho, že jsem nudou neumřel, nezaujalo vůbec nic. ()

jack_scott

Syrové a ukázanou realitou opravdu chudých lidí dost drsné drama. Zpracování výborné, příběh uvěřitelný, bez logických chyb a wtf momentů. 95%. ()

Desmi

Depresivní, ale silný filmový zážitek, který zanechá dojem. Příběh vypadá velmi reálně, z čehož mrazí úplně nejvíc. ()

hony23

Ppkud si myslíte, že vaše práce stojí za hovno, plat je směšný a sociální jistoty nejisté, tohle je přesně film pro vás! Drsné drama z Filipín o rodině farmáře, kterou neúroda vyhnala do velkoměsta, naučí našince vážit si i svého malonetrážního bytu, 20 let staré Felicie i práce za minimální mzdu. ()

rEooo

Neviem, zmiešané pocity na jednej strane vykreslená absolutna chudoba, na druhej luxus, ale nenechal som sa nejako emotivne vtiahnut do deja pretože nemôžem si pomoct ked nemate čo jesť predsa nebudem robiť deti ako na bežiacom páse, ked si farmar tak predsa nebudem robiť deti jak na bežiacom páse a dufam že sa mi urodí dosť ryže na nakrmenie deti, neviem nedokážem sa stotožniť s touto premna nepochopiteľnou tématikou, v podstate dobrý film ale mna nechytil, čo už. ()

topvideo

Veľmi "pekný" silný príbeh, šok, ako sa žije v krajine tretieho sveta...Chápem, že to muselo všetko ísť tak rýchlo, ale chcelo to viac roztiahnuť... ()

KoudyTheAlko

"Občas jedinou věcí v kterou nám zbývá věřit, je čepel nože!" , strhující, skvěle natočený, plný zvratů. jasných 5 hvězd. ()

WUTEN

Příběh o farmáři který ztratil práci a přestěhoval se do velkého města za lepším životem, jenže ve velkém městě se skromností a dobrotou daleko nedojdete. Oscar je hodný, skromný, pracovitý,oddaný manžel, bohužel někdy i naivní, proto se není čemu divit, myslel si totiž že ve velkém městě nastartuje nový a lepší život. Film je velice naturalisticky natočený, výkony herců jsou velmi přesvědčivé, emotivní, prostě ze života. Já si myslím že režisérův záměr byl, natočit co nejvíc autentický pohled do života na Filipínách. Tento příběh krásně ukazuje, jak si můžou být manželé věrni i přes všechny překážky které se je snažili rozdělit, příběh o věrnosti, rodině a statečnosti. Bohužel, rádoby demokracie ve které dnes žijeme, není nic jiného než vláda kapitálu, žádná vláda lidu, to jsou jen pohádky pro tupý dav lidí aby měli jenom ten pocit, že žijeme v demokracii. Tohle si zaslouží plných 5*, za ten příběh, prostředí, herecké výkony a samozřejmě za ty poselství které nám předal režisér :) ()

TOPmoovie

je to 5* film. len nema top technicke prevedenie. myslim ze este hollywood urobi z toho remake. silny pribeh, s dobrou hudbou, hrozivy na zamyslenie. ak si myslite, ze sa mate zle, tak si to hned pozrite.. ()

Jardatekk

Příběh o tom jak vesnický farmář se svou krásnou a milující rodinou do města štěstí hledat šel. Myslíte, že ho v mnohamilionové filipínské metropili našel? Jasné je jen to, že takových míst je na světě nespočet. Míst, která mají jen jednu hodnotu a to jsou peníze. Kde vše ostatní je jen bezvýznamné nic. S tímto vším se také setká náš hlaní hrdina Oskar, který se ze špatné životní situace, jenž si nepřivodil sám svojí chybou dostává až na samé dno. Rozhodně příběh, který Vás pohltí... ()

Britský filmař se pokouší o atentát

Britský filmař se pokouší o atentát

15.02.2015

Jeho krátkometrážní Cashback byl nominovaný na Oscara. Nedoceněný londýnský horor Střepy v hlavě skoro nikdo neviděl. Aby mohl natočit Metro Manila, zastavil vlastní dům. Ale vyplatilo se, film… (více)

Ostrovní tvůrci mají napilno

Ostrovní tvůrci mají napilno