Holy Motors

• Francie Holy Motors (více)

Leos Carax, nevyzpytatelný enfant terrible francouzského filmu, se po třináctileté pauze vrátil triumfálním způsobem. Ve filmu, který měl podle mnohých letos v Cannes získat Zlatou palmu, ztvárnil režisérův věrný druh Denis Lavant tajuplného pana Oscara, beroucího na sebe v průběhu jednoho dne nejrůznější identity ve zneklidňující show snímané neviditelnými kamerami. „Kvůli čemu to ještě děláte?“ ptá se Oscara jeho šéf, ztvárněný Michelem Piccolim. „Pro krásu samotného gesta,“ odpovídá Lavantův chameleonský hrdina a charakterizuje tak režisérovo krédo „rozprostřené“ do pěti filmů v průběhu téměř třiceti let. Pro Caraxe typické, bolestně romantické vidění světa se snoubí s hravou provokativností a nezměrnou láskou k bizarním milníkům v dějinách filmu (mezi mnoha jinými Oči bez tváře Georgese Franjua). Jeho uhrančivý spektákl je prostoupen obdivem k Paříži, která bezmocně přihlíží pomalému zániku legendárního obchodního domu Samaritaine v sousedství Pont Neuf, ale třeba i k mizejícímu světu limuzín či zpěvu Kylie Minogue. (MFF Karlovy Vary)

DavidPrague

Osobně to celé chápu spíše symbolicky - žijeme svůj život tak, že nám je do jisté míry určován směr - tedy v přeneseném slova smyslu "scénář další schůzky". Jednotlivé příběhy beru jako zobrazení, kam až jsme ochotni zajít pro to, abychom tento scénář naplnili, např. ten zelený trpaslík - je symbolem neurvalosti, bezohlednosti, cesty "přes mrtvoly"... Závěr filmu, kdy hlavní postava postává před dveřmi své rodiny na tuhle noc, mi přijde jako jasné zaváhání, zda není lepší jít svou vlastní cestou bez připravených scénářů. Většina znás se zasní a nakonec jde dál stejně jako hlavní postava. V tomhle smyslu je film výborným počinem, ale nepřeceňoval bych jej. PS: Doufám, že Kylie Minogue dostane příležitost na charakterní roli. Moc bych si to přál. Tady působila tak přirozeně, že jsem jí zcela uvěřil ten smutek, který v ní nakonec převládl. ()

CaptNemo

Dobře natočené, celkově však převládá forma nad obsahem. Uvažoval jsem o 2 hvězdičkách, za něžnou a velice uvěřitelnou Kylii Minogue jednu přidám. ()

Fenri

Děkuji bohu, že jsem asi pseudointelektuál, nebo co, a mohl jsem si tenhle filmový skvost užít. Vskutku - ten, komu Caraxův snímek nesedl, přišel o hodně. ()

aannemer odpad!

Dvouhodinový výplod chorých mozgů, ukázka naprosté idiocie a hnoje. Autoři tohoto paskvilu mají evidentně v dutině lebeční něco, co na první pohled připomíná obsah žumpy. Výsledkem je absolutní sračka, u níž intoši onanují a běžný divák vypíná televizi. ()

tucnakova

" Co asi tak nechutnýho vošklivýho blbýho a bizarního bych tam ještě šoupnul aby to bylo art na desátou ?! " ... sežrala jsem v zájmu přežití víc, než tři nanuky míša a teď je mi, mimo jiné, děsná zima ... brrrrr ... a co ten skvělý herecký výkon ?! cože kde ?! ... šimraj mně vlasy v krku, upřímně a úplně seriózně se mi v závěru ulevilo, že už jdeme do finále a že ho nevytáh i na šimpanze ... a to je asi tak všechno. P.S. tu jednu hvězdu dávám sobě - za statečnost a trpělivost ()

Maja_N

Chvíľami som na tento film pozerala s úžasom, čo za hlúposť to Carax natočil. Niektoré scény sa mi zdali vtipné, iné neskutočne nechutné, no stále sa dialo niečo zaujímavé, čo pútalo pozornosť. Pri tomto filme som ako divák bola stále v napätí, čo sa udeje a keď sa aj dalo predpokladať čo, bola som zvedavá, ako sa to stane. Taký má film byť, vizuálne pútavý, kvalitne spravený a držať myseľ diváka bdelú, aby nad filmom uvažoval, alebo aj sám sebe kládol otázky. ()

CYP3A4

Prvních 37 minut dokonalých, ale pak to začalo skřípat. Nejlepší by la rozhodně scéna s Evou Mendes do právě cca 37. minuty. Proč musí francouzi všechno tak zbytečně okecávat navíc? Proč se pořád v dialozích snaží o tu pseudohloubku? Jinak zajímavý divadlo na divadle. Je to kinematografická, ne až tak intelektuální, zábava. ()

exlax

Tak hlavně bych rád poděkoval uživateli gudaulin, že mi říká, co si mám o filmu myslet. Bohužel je úplně vedle. Určité části na mě dost zapůsobily, ale jen proto tomu nemůžu hned vpálit pětihvězdu, neboť ty jiné byly příšerně nudné. Film je čistý surrealismus, který nepodává žádnou špetku vysvětlení. Ne všichni se mnou budou sdílet názor, že by bylo aspoň trochu namístě. Fakt aspoň trochu. Tohle totiž není ujetina typu David Lynch, jak se na první pohled může zdát - tady musíte hledat paralely jen a jen sami, bez umělcovy pomoci v podobě chytře nastražených vodítek. Musím říct, že především proto ona nuda může v tomto filmu nastat (když nepočítám světelnou hru s těly k začátku) - dramatické situace a dialogy, jejichž téma se nedá z ničeho odvodit a tím pádem přes jejich doladění do dokonalosti, ovšem bez špetky kontextu!, vedou do prázdnoty, nudy, ničeho. Byla to pointa filmu? Co já vím. Jelikož nejsem někdo, kdo se v rozvoji své interpretace snadno vzdává, určitě si film dám znovu, i když to třeba k ničemu vůbec být nemusí. Je to prostě zajímavá jízda (pun intended), ze které mám smíšené pocity, ale tíhne to mírně spíš k pozitivnu, protože něco takového vymyslet a dobře natočit si nějaký obdiv zaslouží. ()

TomiFK

David Lynch na své diváky v posledních mnoha letech tak trochu zanevřel a točí pouze několikaminutové krátké filmy. Jeho poslední celovečerní opus Inland Empire byl zdá se vrcholem možného nejen pro jeho již značně otrlé fandy, ale asi i pro něj samotného. Je skutečně jen těžko představitelné, kam se ještě dál v režisérem nastoleném trendu posunout a vracet se zpět pro něho asi valnou cenu nemá. Film Holy motors mi tento nedobrovolný lynchovský půst konečně po dlouhé době velice zpříjemnil. Na první pohled divnost střídá ještě větší divnost, nicméně stejně jako u Lynche nepřichází znechucení nad ne úplně pochopitelným dějem a osobitým zpracováním. Místo toho jsem si lebedil nad směsí autorovy fantazie a tajemna, která nutí přemýšlet a dovoluje přijít i s mnoha interpretacemi tohoto snímku zároveň. Dalšími devizami Holy motors je skvěle vybraný soundtrack a výkon hlavního představitele, nad kterým se dá jen a pouze smeknout. ()

Názorožec

absence příběhu nevadí (vlastně proč by měl být film vždy o příběhu?) krátké ale výstižné dialogy, rozličné situace, které odkazují nejen na další filmy, perfektníé herecké výkony, kamera, střih a celková atmosféra, která mě na celou dobu připoutala k plátnu a i druhý den mě film nutí k přemýšlení. Mmch mi to připomělo jiný skvělý film "Hranice ovládání", který taky spousta lidí vůbec nepobrala. ()

cajda77

Nikdo neříkal, že to bude jednoduché. Nikdo neříkal, že je jednoduché natočit dobrý film, na druhou stranu spíchnout bláznivinu, z které vám půjde hlava stranou, rovněž vyžaduje určitý kumšt. Francouzům se to povedlo a vytvořili velmi nesrozumitelné, bláznivé a příliš šílené drama - pořádná umělecká avantgarda. Nikdo neříká, že je to špatné - ale já říkám nesrozumitelná nuda a slátanina, i když ne zcela nezajímavá ... ()

prezyvkos

rozporná dvojtáborová meditácia, určite odporúčam. už len preto, aby ste zistili, na ktorú stranu sa pridáte. ja som inteligentným experimentom za ()

Jurcekk

Dám si tú námahu a ešte raz si to pozriem. Veď ani neviem ktorá bola Eva Mendes.... Denis Lavant sa mi páčil veľmi. Výborný herec! Masky sú excelentné, páčili sa mi viac ako tie v Atlas mrakov. Výborná je aj harmoniková pesnička. Ale prečo bol nesmrteľný.? Dvakrát ho smrteľne zranili... A čo tie dva šimpanzy v poslednej zákazke. A o čom sa vlastne rozprávali limuzíny v poslednej scéne? A starec v hotelovej izbe za ktorým prišla mladá žena. Neter? V yzeralo to, že pracuje rovnako ako on. A čo tým vlastne chcel povedať? Aké je posolstvo toho filmu? Surrealizmus? Alebo je Carax len pošuk? Hrozne divný film. Čakal som na pointu, ale žiadnu som nedostal. Dve hodiny sa pozerám na nejaké bizarnosti, (nehovorím niektoré Lavantove kreácie boli strhujúce ) čakám na nejaký záblesk, ktorý to osvetlí ... A ani hovno. Ak takýto film na festivale získa standing ovation tak je to humorné. Neverím, že je to mimoriadne dielo, ktorému bežný divák nerozumie. Že si vyžaduje osvieteného insidera, lebo iba ten ho ocení. Može byť, že je to sureálna hračka - experiment- rovnako môže byť že je to obyčajná pičovina. ()

luongovaee

tolik jsem se snažila zachytit podstatu filmu až mě očekávaní konce unavilo. někdo v tom shledává reference francouzských filmů, já v tom vidím spíš menší limochaos, ústřižky bizarně-estetických scén než celistvou mozajku. cesta k identitě je vyčerpávající. ()

Hall900

Denis Lavant si dokáže ukrást celý film pro sebe. Co je to však platné když scénář je až absurdní? Né zábavný ,ale absurdní. Gesto se snaží nezapadat do souvislosti,čímž by bylo zničeno jeho kouzlo. Tím se zřejmě hlavní hrdinové snaží zoufale bojovat proti ostří času. Stejně jako dekadentní Francie a zejména ,ve filmu tepající ,Paříž. I když po technické stránce na sebe můžou být tvůrci zaslouženě hrdí,nefunguje to. ()

Mr.Raven

Holy Motors patrí k filmom, ktorými sa časť divákov zrejme ani nebude mať chuť zaoberať, možno preto, že sú až príliš „uletené" a nejednoznačné. Iní sa vo výklade Caraxovho zámeru môžu celkom stratiť. Ponúka nám v avantgardných metaforách zašifrovaný pohľad na súčasný svet plný konzumu a pretvárky? Máme film vnímať ako science fiction – vymyslenú dimenziu, v ktorej nami manipuluje Oscar (Denis Lavant) a jemu podobní? Možno sa chce Carax vyznať zo svojho presvedčenia, že všetci sú len bábkami, ktoré sa krútia podľa cudzieho scenára. Tak či onak, hoci sa o filme Holy Motors dá viesť mnoho komplikovaných úvah, pozerá sa naň až prekvapujúco ľahko. Okrem intelektu totiž Carax účinne apeluje aj na elementárne emócie a pudy. Niektoré zo scénok majú v sebe kus tej najpodivnejšej erotiky, inokedy sme svedkami brutálneho násilia. Podvedome však vieme, že nič z toho nie je samoúčelné – a hádam ani skutočné. Kto sa už stretol s niektorým z Caraxových predošlých filmov (Zlá krv, Pola X, Tokio!) vie, do čoho ide. Ostatných čaká celkom nová skúsenosť. ()

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku