Bezmocný (festivalový název)

화차

Helpless

Krimi / Thriller / Drama / Mysteriózní

Jižní Korea, 2012, 117 min

Je to dosť dobrá kriminálna dráma. Má výborný príbeh o obyčajnom mužovi, veterinárovi, ktorý je práve na ceste so svojou snúbenicou, aby ju mohol predstaviť rodičom, ale ona sa počas prestávky na odpočívadle stratí. Čoskoro si uvedomuje, že vlastne o nej nič nevedel a dokonca prevzala identitu inej ženy, ale keďže ju nadovšetko miluje, chce ju za každú cenu nájsť a zistiť celú pravdu a preto požiada o pomoc svojho bratranca, bývalého detektíva. Spracovanie sa mi páči, ale stále sa z toho dalo získať aj viac. Nadmieru spokojný som s prvou polovicou, film sa začne prakticky hneď tým dôležitým a celú túto polovicu je to príjemne dynamický kriminálny film, kde sa stále niečo deje, stále som mal pocit, že keby mi unikla čo i len minúta z filmu, tak sa môžem stratiť, nové a dôležité informácie tu pribúdajú rýchlo, takže tu v rámci žánru nemám čo vytknúť, ale druhá polovica je už predsa len o niečo slabšia, väčší priestor dostane postava snúbenice, kriminálny žáner sa výrazne obmedzí na úkor takej rodinnej drámy, stále sa na to dosť dobre pozerá, film sa po celý čas udrží výrazne nad priemerom, ale kvôli prvej fázi som očakával predsa len trochu niečo iné, viac thrillerovo ladené a tak dopadol aj záver, nie je zlý, ale ani vydarený. O akciu tu vôbec nejde, tu sa nenájde prakticky vôbec nič, iba pár klasických žánrových prvkov v záverečnej fázi, ale dej je ladený tak, aby ani nechýbala. Herecké obsadenie je na tom dobre, síce je tu málo známych tvárí, ale nemám s tým problém, sympatický hlavný hrdina, ktorému som fandil, zaujímavá postava snúbenice, ktorá je dobre napísaná, ale aj zahraná, bavil ma aj detektív Jo Sung-Ha a nemám problém ani so zvyšnými postavami. Réžia a technická stránka sú výborné, presne tento typ mám v tomto žánri rád, výborný vizuál, dynamika filmu, tu nemám čo kritizovať. Škoda, že si tvorcovia vybrali iný smer, než som spočiatku očakával, ale aj tento je dobrý, všetky stránky sú výrazne nadpriemerné, som dosť spokojný. 77%(2.11.2012)

Na benzínové pumpě zmízí snoubenka. Ve spěchu vyklidí byt. Setře všechny své otisky. Muž následně zjišťuje, že o ní vlastně nic nevěděl. Ani jméno nebylo její. Komplikované, bezmocně bolestivé, udržující napětí. Hledání. Jen možná úplný konec mi až tak nesedl. ■ Oba hlavní mužské představitele (Lee Seon-gyoon, Cho Seong-ha) znám dobře, oba mě baví a možná i proto se mi film líbil (jen jsem si z předešlých rolí představoval Cho Seong-haa vyššího).(6.10.2015)

Jihokorejský krimithriller podle tradiční šablony zapůsobil na závěr festivalu paradoxně jako svěží vítr. Formálně není co vytknout, jihokorejci podobné filmy zkrátka točit umí, ale zároveň ničím nevyčnívá nad své kolegy v žánru. // KVIFF 47.(9.7.2012)

Jedna z mála kotejských krimi, kde se cajti nechovali jako totální dementi a byli schopni jednat poměrně logicky. Celkem unikátní jev u korejské krimi. Jinak to byl naprosto úžasnej film, po všech stránkách, hlavní hrdina tak uvěřitelnej a i ta jeho frajerka mi přišla dost dobrá. Hrozně příjemně mě to překvapilo.(11.3.2013)

Dobře propracovaný film se spletitou zápletkou, který zdařile pracuje s napětím. V rámci současné korejské kinematografie však nejde o žádný zázrak, nejde o nic, co by divák již neviděl jinde a lépe. Nevýrazné herecké výkony a především romantická linie, která poněkud narušuje tempo filmu dělá z Hwacha průměrný festivalový film. FFKV(5.7.2012)