Oko kameramana by potřebovalo, alespoň k pronájmu, spousta dalších dokumentaristů. Shodou okolností jsem byla u jednoho natáčení a už v ten moment jsem věděla, že to bude stát za to. Vstřícný hlas Miroslava Táborského s informacemi, které nechtějí diváka naučit to, co si přečte v každém průvodci, ale to, co přiláká potencionálního turistu či milovníka krásných měst. Můžu říct jen to, že tomuto pořadu fandím!(7.6.2012)

Především super kamera a neotřelý komentář. Víc takových dokumentů, protože jsem často zírala, jak krásná místa se v naši republice taky dají najít. Je jasné, že do dokumentu vyberou ty nej záběry, ale prostě ta místa tu máme a krásná jistojistě jsou i s nějakými zde neviditelnými vadami. Je to naše dědictví, jak zdůrazňuje každý z dílů. Seriál se tedy zabývá památkami zapsanými na seznamu UNESCO, čímž je vymezený obsahový rámec a je pak na scénáristech, aby to nějak oživili. Celkem se jim to povedlo. Ano, jsou tu základní, mnohdy nudná fakta, která jsou ale nezbytná, aby naprostý neznalec věděl o čem bude řeč, ale dozvídáme se i pikantnosti a zajímavosti ze života lidí pojících se k oněm památkám. Musím uznat, že Táborského oblíkali hodně střídmě, jako šedivou myšku nebo důchodce... ale kupodivu jsem to pak už nevnímala, aspoň to neodvádí pozornost od památek :) Táborský je kupodivu sympaťák (pro mě překvapení, jelikož ho znám spíš ze záporných rolí) a hlavně má velmi profesionální projev. Perfektně gestikuluje, jako kdyby vyprávěl básničku a dával si na všem moc záležet. V některých dílech jsem obdivovala jak dokázali zajímavě vyprávět třeba i o menších místech, např. o sloupu na olomouckém centrálním náměstí nebo vile Tugendhat.(1.5.2015)

Dokumentární cyklus o památkách na českém území, které byly nebo by měly být zařazeny do seznamu kulturního dědictví UNESCO, mne velmi překvapil. Potěšilo mne, že to bylo milé překvapení a nikoli zklamání, takže za tyto Národní klenoty opravdu od srdce tleskám. Dokonce jsem si ani neuvědomil, že obě natočené řady od sebe dělilo pět let, protože první vznikla roku 2012 a druhá roku 2017. Hlavní a jediný moderátor Miroslav Táborský jakoby za ono období nezestárl ani o den a celkově mne hladilo na duši jeho kultivované vystupování. Nenásilnou řečí nám doma dával spoustu informací o všech důležitých památkách naší vlasti, sem tam zazněl mírný vtip či sarkasmus, ale hlavně mně to vůbec nepřidalo nějaké nudné, ba právě naopak. Potěšilo mne, že každé památce bylo věnováno dost času na to, abychom se dozvěděli přijatelné množství informací z historie místa, případné zajímavosti či pikantnosti a současnost potažmo budoucnost oněch budov, parků, soch či dalších pamětihodností. Osobně jsem na spoustě míst byl a tak jsem ony informace dychtivě vstřebával a těšil se z krásných záběrů kamery, včetně těch leteckých. Začali jsme v nádherném Českém Krumlově s hradem a otáčivým hledištěm v parku, pak se přesunuli do Telče se zámkem na náměstí a souborem gotických a renesančních měšťanských domů s podloubími, dále jsme se podívali do Holašovic neboli tradiční české vesnice s krásnou návsi a domy a následovalo poklidné moravské město Kroměříž se zámkem o obdivuhodnou květnou zahradou, kde jsem s rodinou byl už několikrát. Sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci mohu obdivovat každý den pokud budu chtít, neboť se nachází v mém bydlišti. Lednicko-valtický areál jsme zatím navštívili dvakrát a ještě tam pojedeme, protože ta krása se nedá zvládnout poznat ani najednou ani nadvakrát. Historické jádro Kutné Hory nás teprve čeká, ale už se tam moc těším a nejvíce na kostnici. A tak bych mohl pokračovat, co díl to krásná památka České republiky, která si svou pozornost právem zaslouží. A děkuji Miroslavu Táborskému a bandě filmařů, že natočili tak kultivovaný a zajímavý seriál a přál bych si, aby v tomto duchu pokračovali na dalších, byť méně známých místech země s názvem Čechy a Morava a Slezsko. Národní klenoty ode mne po právu získaly pět národních hvězdiček *****.(5.12.2018)

Skvělé. Prosluněná pohoda po kulturních krásách českých a moravských. A pak, že to nejde. ___ Panu Táborskému (nejen) tento formát sedí!! Skvělá kamera, střih, scénář, podání moderátora...nemám, co bych vytkl. Dokument, jak má být. (prozatím jsem neviděl všechny díly, ale brzy to napravím - platí dočasně)(22.4.2015)

Jde o pokus přiblížit běžnému divákovi památky zapsané v UNESCO. Možno vidět hodnotné záběry staveb, hlavně ty letecké jsou pěkné. Ovšem na druhou stranu se člověk mnoho nového nedozví, jelikož stopáž je vyplněna spíš hudbou než slovem a i to slovo, když už zazní, obvykle neodhalí žádná fakta, ale jen obecně známé pravdy. Mne pořad sváděl spíš k přetáčení vpřed a nakonec jsem viděl všechny díly jen z rychlíku. Kamera dobrá, ale průvodní slovo velmi velmi nenáročné. 60%(25.12.2014)

• - Jeden díl se natáčel 3 dny. (M.B)