Reklama

Reklama

Série(2) / Epizody(29)

Obsahy(1)

Dokumentární cyklus o památkách na českém území, které jsou zařazeny do seznamu kulturního dědictví UNESCO. Divákům se tak nabízí možnost seznámení nejen s jedinečnými památkami, ale i historií jejich vzniku a přesahem do míst a krajů, kde se nacházejí. Všechny tyto památky se vyznačují výjimečně cennou architektonickou, uměleckou i urbanistickou hodnotou. (Česká televize)

(více)

Recenze (47)

Babous 

všechny recenze uživatele

Viděl jsem Lednicko-Valtický areál a Třebíč a moc se mi líbily letecké záběry a vůbec vizuální stránka pořadu, komentář M. Táborského taky hodně dobrý. Ale kvůli omezené stopáži se na spoustu věcí nedostalo - čekal jsem něco víc o zámku Lednice a pak něco víc o městě Třebíč. Jak je to omezeno jenom na památky UNESCO, zabíhá se i do největších detailů a přitom unikají větší souvislosti. ()

Jirkacek 

všechny recenze uživatele

Dokumentární cyklus o památkách na českém území, které byly nebo by měly být zařazeny do seznamu kulturního dědictví UNESCO, mne velmi překvapil. Potěšilo mne, že to bylo milé překvapení a nikoli zklamání, takže za tyto Národní klenoty opravdu od srdce tleskám. Dokonce jsem si ani neuvědomil, že obě natočené řady od sebe dělilo pět let, protože první vznikla roku 2012 a druhá roku 2017. Hlavní a jediný moderátor Miroslav Táborský jakoby za ono období nezestárl ani o den a celkově mne hladilo na duši jeho kultivované vystupování. Nenásilnou řečí nám doma dával spoustu informací o všech důležitých památkách naší vlasti, sem tam zazněl mírný vtip či sarkasmus, ale hlavně mně to vůbec nepřidalo nějaké nudné, ba právě naopak. Potěšilo mne, že každé památce bylo věnováno dost času na to, abychom se dozvěděli přijatelné množství informací z historie místa, případné zajímavosti či pikantnosti a současnost potažmo budoucnost oněch budov, parků, soch či dalších pamětihodností. Osobně jsem na spoustě míst byl a tak jsem ony informace dychtivě vstřebával a těšil se z krásných záběrů kamery, včetně těch leteckých. Začali jsme v nádherném Českém Krumlově s hradem a otáčivým hledištěm v parku, pak se přesunuli do Telče se zámkem na náměstí a souborem gotických a renesančních měšťanských domů s podloubími, dále jsme se podívali do Holašovic neboli tradiční české vesnice s krásnou návsi a domy a následovalo poklidné moravské město Kroměříž se zámkem o obdivuhodnou květnou zahradou, kde jsem s rodinou byl už několikrát. Sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci mohu obdivovat každý den pokud budu chtít, neboť se nachází v mém bydlišti. Lednicko-valtický areál jsme zatím navštívili dvakrát a ještě tam pojedeme, protože ta krása se nedá zvládnout poznat ani najednou ani nadvakrát. Historické jádro Kutné Hory nás teprve čeká, ale už se tam moc těším a nejvíce na kostnici. A tak bych mohl pokračovat, co díl to krásná památka České republiky, která si svou pozornost právem zaslouží. A děkuji Miroslavu Táborskému a bandě filmařů, že natočili tak kultivovaný a zajímavý seriál a přál bych si, aby v tomto duchu pokračovali na dalších, byť méně známých místech země s názvem Čechy a Morava a Slezsko. Národní klenoty ode mne po právu získaly pět národních hvězdiček *****. ()

Reklama

Hermi14 

všechny recenze uživatele

I když tento dokument není dokonalý a sem tam obsahuje nějakou tu nepřesnou či zavádějící informaci, musím uznat že na naše poměry jde o velice zajímavý počin. Hned od prvních minut vám atmosféru míst zprostředkuje vynikající kamera a do děje vás vtáhne poutavý komentář, pro který nemohl být vybrán nikdo lepší než Miroslav Táborský. Krátká stopáž, která by klidně mohla být zvlášť u některých dílů delší, je plná zajímavých informací a úchvatných záběrů, a tak se divák ani chvilku nenudí. I přes některé výhrady se bezesporu jedná o výborný projekt, který snad v mnohých lidech vzbudí zájem o naše kulturní a přírodní dědictví. ()

rakovnik 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Po prvním díle jsem velmi spokojený, ba nadšený a už se těším na další. Projev pana Táborského jako průvodce je velmi příjemný a o kameře by se téměř daly skládat básně, letecké záběry jsou přímo úchvatné a dechberoucí. Jen více takových děl o krásách naší země, inteligentně a zajímavě přiblížených. Přimlouval bych se o zaměření pohledu filmařů také na méně známé (přece jen, památky UNESCO jsou atraktivní i bez tohoto lákadla), ale jistě také krásné kouty naší vlasti, kterých je velmi mnoho. ()

Luswani 

všechny recenze uživatele

Opravdu povedený seriál, který se zabývá nejkrásnějšími českými místy. Nejlepší je ale podle mě dokonalá kamera, která dokáže vykouzlit skutečně nádherné záběry. Poměrně netradiční zpracování na české poměry dokumentárních filmů. A volba Táborského jako průvodce byla taky dobrá. Zhlédl jsem všechny díly a jsem opravdu nadšený. 95% ()

Galerie (256)

Zajímavosti (1)

  • Jeden díl se natáčel 3 dny. (M.B)

Reklama

Reklama