Čtyři dohody

(divadelní záznam)

Úspěšné divadelní představení Jaroslava Duška na motivy stejnojmenného bestselleru "Čtyři dohody" zaznamenala dokumentaristka Olga Špátová a kreativně ho doplnila o soukromé rodinné filmové archivy. Duškova hra inspirovaná nadčasovou toltéckou moudrostí knihy Dona Miguela Ruize provedla za devět let více než 150.000 diváků v cestě za osobní svobodou a štěstím. Slovem, tělem, hudbou a srdcem hrají Alan Vitouš, Pjér La Šé´z a Jaroslav Dušek. (Verbascum Imago)

Avantgarda

Geniální! Naprosto geniální! Hrozně mě baví, jakým způsobem Dušek převedl knihu, která není úplně pro každého, na jeviště a to formou, která je pro každého... O čem mluví je obrovská a krásná pravda, ve spoustě věcí jsem se naprosto dokonale našla a dá se říct, že mě hra i kniha v mnohém ovlivnily. Je to rozhodně jedna z nejlepších her, které jsem kdy viděla. Slova Dona Miguela Ruize v podání Jaroslava Duška je něco, co by měl vidět každý, ať už to ocení nebo ne, důležité je, že to uslyší a něco si z toho odnese! ()

Schlierkamp

Divadelní záznam velmi úspěšného představení Jaroslava Duška inspirované stejnojmenným románem Dona Miguela Ruize. Hlavní představitel a improvizátor se snaží humornou formou změnit pohled na svět, otvírá řadu zajímavých témat jako například jiné vnímání výchovy dítěte či odlišné chápání každodenních událostí. Snaží se člověka změnit k lepšímu s odkazem na starověké civilizace a východní filozofie, odmítá principy dnešní konzumní společnost a zesměšňuje její hodnoty. Představení je rozděleno do čtyř základních částí či hlavních poslání ke zlepšení psychologické a životní situace jedince : Nehřešte slovem, Neberte si nic osobně, Nevytvářejte si žádné domněnky a Dělejte vše jak nejlépe dovedete. Velmi poutavé Duškovo vyprávění je v tomto záznamu doplněno neobvyklými retro záběry s monotónní hudbou na pozadí. Domnívám se, že v některých Duškových myšlenkách je skryta velká moudrost, jiné byly prezentovány spíše z důvodu pobavení diváků, nicméně celkový osobitý hercův projev včetně jeho značné vokální kreativity a tematického zanícení hodnotím velmi pozitivně. ()

FeriusParfax

Jak popsat pocity, které z této přednášky mám? Začnu tím, že jsem dostávala záchvaty smíchu, jak perfektně to pan Dušek popisoval. Samozřejmě vám hned potom dojde, o čem vlastně mluví a už to tak vtipné není. Ale ten styl vyprávění… to se prostě nešlo nesmát. V noci jsem se probudila a hodinu jsem o přednášce přemýšlela. Další den jsem si ji pustila znovu. Je spousta návodů, jak by se člověk měl chovat. Opravdu se každý den snažím chovat nejen dle 4 dohod, ale i podle svých vlastních morálních pravidel. Je ale občas opravdu frustrující, když vidíte, jak se chovají ostatní. Doporučuji se na přednášku podívat, případně si o tom přečíst další a další informace. Změní se vám trošku pohled na svět a možná i na sebe sama. Stále na sobě pracuji a doufám, že jednou budu moct s čistým srdcem říct, že dodržuji bezchybně 4 dohody. PERFEKTNÍ myšlenky, přednáška a poselství. Jestli jsem se bála správně vychovat svoje děti, tak po téhle přednášce se toho bojím ještě víc, když vidíte, kolik chyb můžete zcela neúmyslně udělat a jaké škody můžete napáchat.  Ostatní myšlenky si už nechám pro sebe 😊 ()

aragod

Viděl jsem to na živo jak ve Zlíně, tak v Praze na Lávce. Většina představení byla beznadějně vyprodána a není se čemu divit. Tohle opravdu otevírá oči. ()

Pafnuc odpad!

Banální pravdy, instantní moudra, blábolící Dušek s pohledem šílence, žádné vtipy, dvě hodiny. Hnus. ()

radeckator

S hodnocením divadelních her mám vždy problém, protože to není žádná filmařina. Ale tady za 5, protože toto asi jinak natočit nejde a úžasný to je a jinde to pochválit nejde. ()

kukkik

Ke shlédnutí tohoto záznamu mě donutily okolnosti. A sice okolnosti dvě, respektive jedna a to ta, že mi jej, po shrnutí mého dosavadního životního snažení a úsilí, doporučily, nezávisle na sobě, dvě navzájem neznající se a myšlenkově rozcházející se osoby. Tyto hippie semináře a knihy mě obvykle nezajímají, ačkoli nebo možná právě protože vím, jak velký vliv na myšlení člověka má podvědomí a sugesce. To, že se změním Já, uvolním to své "vnitřní dítě", které u mě obvykle přeleze ohrádku pouze ve stavu zakrajní opilosti, i za stavů mírné až totální střízlivosti (!!!) sice změní můj svět, jenže buďto ve 4 bílé stěny, nebo v otevřenou krajinu a kostnatou břišní sedlinu. Nemyslím si, že by člověk řídící se jakýmisi toltézskými mantrami (mimochodem vymřelý národ, jehož případná existence se bere spíše jako legenda a hmatatelné důkazy po něm neexistují..) měl možnost v dnešním světě obstát. Pokud ano, tak leda tak, že by to DOTÁHL na plešatějícího usměvavce v lněné košili, co bez bot šíří lásku a mír do obličejů dobře se bavícího publika. Okay, představa je to pěkná a tak dále ale takto fungující společnost by nefungovala. V tomto záznamu a nejspíš i v knize (nečetl jsem a ani to nemám v plánu) je spousta realizovatelných a subjektivně správných myšlenek ale také spousta nesplnitelných ideálů, polopravd a tak dále a tak dále, ostatně jak je pro tento druh přednášek typické. Pokud někdy zplodím potomka, budu ho rád vychovávat dle výchovných idejí Dona Miguela Ruize, pokud se dostanu do pře, pokusím se k ní přistupovat s myšlenkou druhé dohody (i když emoce jsou někdy prostě silnější.. nejsem ani světec ani robot :) ), pokouším se co nejvíc omezit počet vulgarismů ve svém životě ale osud mě zatím až moc často zavádí do společností a situací, kde a kdy se prostě čistě slušně mluvit nedá; třetí dohoda je pro mě tak trochu neznámou, respektive její autorovo pojetí, proto se k ní nemám moc jak vyjádřit. Vše dělat nejlépe ... jak poznám, že dělám věc "nejlépe" v dané situaci? Když jsem pracovník u pásu a jeden den nebudu stíhat, tak těžko vysvětlím šéfovi, že jsem dnes nějaký unavený a taky mě to moc nebaví, tak budu dělat pomaleji abych se nepředřel a nekazil si náladu. Hlavním argumentem, pro zastánce těchto myšlenek, je, podle nich, špatná interpretace těchto myšlenek a ihned mohou přispěchat se svým pochopením a pojetím. No ano, jenže právě proto jsou tyto dohody takové, jaké jsou. Nekonkrétní, neurčité, interpretovatelné v reálném životě tisíci způsoby, tudíž nenapadnutelné a tím i nevyvratitelné. To je základem všech náboženství, většiny úspěšných politických idejí a všech těchto pojetí světa a životních manter. Co si z přednášky odnáším především Já je, že moje vystupování a sociální interakce postrádá empatii a měl bych se více pokoušet vcítit do ostatních i v situacích, ve kterých jsem v právu/nevýhodě/opozici. Když ohodnotím záznam jako celek, pobavil jsem se, zamyslel jsem se a celkově z celého představení, a hlavně z osobnosti Jaroslava Duška, vyzařuje pozitivní energie a je to celé takové hezké pohlazení na duši. Za to dávám čtyři hvězdy :) () (méně) (více)

P.H.

Většinou vtipné, místy velevtipné, občas demagogie až mi to kroutilo palce na nohou. Pokud umíte filtrovat, je to velmi povedené představení. P.S. Písně toho Aštara Šerana, či jak si říká, jsem přeskakoval. Děs běs. ()

karlee

Vtipné a zábavné po celou dobu, hlavně první dohoda, ovšem hledání štěstí bych zas tak nepřeceňoval, objem štěstí je konstantní, ať děláme, co děláme. Černobílé záběry hru ve filmové verzi výborně doplňují. ()

Neuge

Víceméně zajímavý a inspirativní pohled na svět za doprovodu sympatických her se slovy. Bohužel některá témata Dušek/Ruiz podává a řeší tak naivně a subjektivně, že jsem měl chuť to vypnout. Asi jsem egoista, který to chce někam dotáhnout a neděkuje té inteligentní bytosti - vodě. ()

topi80

Člověk by řekl, že návod na to, jak být free, sluníčkově milovat život a všechny živé bytosti, a to v podání herce z Hřebejkových filmů, mě musí dokonale vytočit. Ale není tomu tak. Jaroslav Dušek do nás osobitým způsobem dávkuje tu obecná moudra, tu přímočará populárně filosofická sdělení, tu i nějaký duchovní úlet. Vše velmi vtipnou formou, ze které necítíte jakékoli sektářské naléhání, a s horníčkovskou (a to je sakra velký kompliment) výřečností. ()

Eraser

DVD jsem zatím neviděl. Ale měl jsem to štěstí vidět Čtyři dohody naživo a je to neskutečný zážitek. ()

Boudyy odpad!

Neskutečná nekulturní slátanina. Problém těchto novodobých šílenců, jakým je Dušek a další, je jejich vlastní odtrženost od reality. ()

anyonecek

Dušek to sice dává na úroveň nějakého náboženství a místy mi to přijde trochu divné, ale naopak vše co říká mám prostě v mysli a on to dá se říct probudil a upozornil na to. Je to vždy to samé, prostě jedeme si náš systém není čas se zastavit, zamyslet se, jdeme od jednoho problému k druhému a nemáme čas to řešit, protože systém je udělaný tak, aby to nešlo řešit, aby nám prostě diktoval náš život, co je správné a co je špatně. Ze stránky komické je to opravdu výborné, ale spíše jsem hleděl na tu stránku sdělovací, na to co se Dušek snažil říct. Když se každý zamyslí tak jedině idiot si může říct, že tento svět je normální a takto jsme to před tisíci lety chtěli, toto je ten náš tzv. "ráj". Není to určitě tak jednoduché, aby 4 základní rady nám změnily život, ale určitě si z této přednášky člověk něco odnese. ()