Hidden

USA, 2015, 84 min

Matt Duffer, Ross Duffer

Thomas Townend

David Julyan

V poslednom období vzniklo viacero obstojných malých postapokalyptických filmov, na ktoré sa dalo pozerať, ale zakaždým sa v nich našli nejaké zápory, ktoré mi bránili v lepšom hodnotení, ale Hidden to konečne zvládol a v rámci možností si prakticky nemôžem sťažovať. Tu vôbec nevadí, že väčšina filmu sa odohráva v jednom kryte, pričom ešte treba čakať viac, než polovicu času, aby to nabralo aj dynamiku. Môže za to hlavne skvelá atmosféru a perfektne fungujúce napätie, ktoré aj z maličkostí dokáže vyťažiť maximum, napríklad taká scéna s hovoriacou bábikou teda stojí za to a tak ma to držalo neustále v pozore. Navyše aj dejovo je to správne tajomné, keďže postavy sa správajú normálne, nemajú potrebu rozprávať o tom, čo oni sami vedia a preto sa to divák dozvedá len postupne. A keď sa to už následne rozbehne a film už možno aj trochu zmení žáner, je sa rozhodne stále na čo pozerať. Nájde sa tu niekoľko prekvapení, ktoré úplne zmenia pohľad na celé predchádzajúce dianie, čo síce spätne trochu uberá na logike správania hlavných hrdinov, ale dá sa to tolerovať, hlavne, že je to originálne a zaujímavé a navyše sa tu vďaka tomu objaví aj nejaká tá slušne zvládnutá akcia. S obsadením tentoraz nemám ani najmenší problém, trojčlenná rodina je úplne ideálna, postavy sú sympatické a aj dobre hrajúce, čo ma ale ani neprekvapuje, keďže rodičia v zložení Alexander Skarsgård a Andrea Riseboroughnie nie sú žiadni hereckí nováčikovia. Ale najväčšiu pochvali si aj tak zaslúži bratské režisérske duo, ktorí vynikajú veľkým talentom, film ma skvelú vizuálnu stránku, pričom aj zo scén z krytu dokážu získať maximum a k tomu tá spomínaná atmosféra a napätie, už dlhšie ma film nedržal takto v napätí. Takže konečne zase vydarený postapokalyptický film, ktorému neškodí ani takéto komorné prevedenie a na režisérov si dám určite pozor, som zvedavý, s čím prídu nabudúce. 76%(4.10.2015)

Do dneška sem sám sebe namyšleně považoval za poměrně zkušeného hororového gurmána... jen aby mi strašidelná story o Rayově schovávající se rodince hned natřikrát sevřela plíce. Být to celé o deset minut kratší, jdu bez přemýšlení do plnejch, jenže to bysme zase přišli o tu poslední z parádních point. I přesto zatím jasnej horor roku a totální nejen fajnšmekrovská povinnost!(8.11.2015)

Vcelku komorný subžánrový zárez, ktorý až na prítomnosť známych hercov a zbytočne komerčný záver pôsobí ako vyložený nezávislák. Síce pomerne dobre zvládnutý, atmosférický a štýlový, ale po väčšinu času obsahovo strohý, repetitívny a zbytočne ukrývajúci priveľa vecí za off-screen oponu. Čo je chvíľu akceptovateľné, ale už aspoň po vychádzke „mimo poklop“ si to samé pýtalo niečo viac. Vo finále sa to samozrejme pokúsi všetko ospravedlniť, ale to mi už paradoxne zaujímavé neprišlo. Vizuálne je to v pohode; tmavé pojatie sa akurát hodí k celkovému tónu filmu, občas síce do oka udrie nejaké to CGI, ale nie je to nič, čo by pokazilo celkový dojem. Z väčšej miery teda spokojnosť, ale z menšej zároveň zase škoda, že sa z toho nepodarilo vykresať niečo lepšie než len bežný prídavok do kvanta veľmi podobných filmov.(23.9.2015)

Outbreak meets Take Shelter. Z toho prvního mu chybí peníze, z toho druhého důvtip a atmosféra. Scény výletů do fantazie, hrátky s emancipací a nezbytná brutální vražda panenky si v těch komorních momentech sami o sobě nevystačí, a když se Hidden po náletu na město dostane na rozcestí reálného thrilleru a lehce „hulkovské“ inovace žánru zombie epidemie, vydá se tím směrem, jakým se vydá. Přeji zbytku rodiny Bannerů hodně štěstí a hlavně pevné nervy..(6.10.2015)

Já jsem si to nejvíc užíval když byli v krytu. Tísnivá atmosféra byla příjemně mrazivá, člověk se tak nějak cítil v bezpečí s nimi a jakžtakž dostatečně izolovaný od světa tam nahoře. Co však mi trochu kazilo dojem byly příčiny prozrazování jejich přítomnosti v krytu, které docela iritovaly a kazily dojem (neberu-li v potaz chvílemi protivnou holčičku a přeempatického tatínka). Původ "breathers" se dal trochu odhadnout, ale po vylezení z krytu to nabralo jiný směr než se mi doposud zamlouval. Proto lepší 3*.(15.8.2018)

• - Film neobsahuje žiadne úvodné titulky, len názov filmu. (mivr)