Jessabelle

Scénografie:

Jade Healy

Kostýmy:

Carol Cutshall

Spojení ochrnutá dívka-démon-woodoo je poměrně netradiční a v tomto případě docela funkční. Jessabelle po automobilové nehodě, při níž o život přijde její přítel, potratí a ochrne. Ani moc netruchlí a zdá se, že je se svým osudem smířená. Odjíždí bydlet na samotu uprostřed lesů ke svému tátovi. Místo, kam se nastěhovala však zrovna není idylické a nevzhledný dům i se starým nábytkem uvnitř, spíše nahání hrůzu. Zanedlouho barabizna vydá své tajemství, když v ní dívka nalezne videokazety s varovnými vzkazy do budoucna, které pro ní před svou smrtí pořídila její matka. Vzkaz ze záhrobí, jak se později ukáže, bude mít spojitost s démonem, který nebohou Jessabelle začne pronásledovat. Od pasu dolů paralyzovaná dívka bude čelit praktikám woodoo i zákeřnosti zla neznámého původu. Je dobře, že režisér Kevin Greutert dal po čase zase o sobě vědět. Tvůrce, který se proslavil torture porn fláky série Saw, tentokrát znatelně zmírnil a ubral na brutalitě a do kin vrhl horor plný lekaček a strašidelných scén. Bylo by asi divné, kdyby si vystačil jen s tím, ale v podstatě jeho nejnovější počin na těchto atributech staví a nijak se mu od nich nechce dát ruce pryč. Zatímco se démon neznámého původu sápe po Jessabelle, je vtip v tom, že ho vidí jenom ona a přisuzuje tyto vidiny halucinacím, potažmo nočním můrám. V pátrání po původu zla či jeho vzniku spojí síly se svým starým dobrým přítelem ze střední školy a divák se přes množství lekaček a nějaké to úmrtí, zvolna dopracuje k závěrečnému rozuzlení, chcete-li pointě, která spočívá v tom, že...Ne, rozhodně potencionální diváky nehodlám připravit o závěrečné překvápko, tím že vyzradím, jak se věci mají. Závěrečná pointa totiž podstatně vylepšuje trochu při zdi se držící snímek. Ten asi nepotěší příznivce brutalitek, bez kterých se to tentokrát obešlo. Snímek sází více na invenční pojetí a neokoukané herce. Australanka Sarah Snook je z našich kin prakticky neznámá. Je dostatečně sympatická, ve svém hereckém projevu umírněná, žádný koncert afektovaného herectví se nekonal. Koncert by mohl mít čurák, který ztopoří při pohledu na její solidně napěchovaný dekolt. Herci ve vedlejších rolích také nepředstavují záruku příliš známých tváří. Trio Mark Webber (kamarád ze střední), David Andrews (táta) a Joelle Carter (zesnulá máma) "nekopou" za první hereckou ligu, ale překvapivě i oni, spolu s hlavní představitelkou, zaujmou. O něco méně vyrovnaná je Greutertova režie. Občas je fádní, nepřinášející nic nového. Má však i své silnější stránky, a to když film rozpohybuje a ten z občasného mžouravého tempa nabere spád i dynamiku. Občas se však nemile objeví i vykrádačka jiných hororů a to film má svou originalitu. Přesto nešlo přehlédnout inspiraci horory "Kruh", "Pod povrchem", "Sinister" nebo "Nenávist". Početné a ne úplně ohrané lekačky, zvědavost, co přijde dál, dobré herecké obsazení, neotřelá práce s atmosférou, originální pointa a technicky zručná režie, pro mě zajišťovaly příjemné divácké hledisko, u kterého se tolik na chyby nehledí. 70%(1.2.2015)

• maddy

Neviem kto mal potrebu toto pchať do kín, keďže to ničím nevybočuje z produkcie, ktorú zväčša dostať „only on-demand“ (alebo rovno na DVD). Jessabelle je tou najtuctovejšou, najobyčajnejšou ducharinou, ktorá si široké nasadenie do kín vôbec ničím nezaslúži, ani ho nijako neobháji. Mysteriózny príbeh plných tých najobohranejších zvratov, ktoré tu už boli tisíc krát (najviac sa asi vybaví slušný The Skeleton Key, ktorého dej Jessabelle v podstate celý kopíruje, akurát v oveľa menej ambicióznejšom podaní). Báť sa tu nie je vôbec čoho a chýba tomu jediná zaujímavejšia scéna, ale pre duchariny mám stále starosť, takže musím uznať, že natočené to po technickej stránke bolo celkom štandardne, hlavná hrdinka bola príjemne roztomilá, aj vzhľad ducha v poriadku a tie dve/tri scény s ním sú natočené celkom „živelne“ (akčná bitka v bahne, vo vani ktorá mierne pripomenie remake Evil Dead), takže ako taká jednohubka na jeden večer úplne neškodné, neurazí, neotrávi, vďaka krátkej cca 80 minútovej stopáži rýchlu uplynie, ale vo výsledku je to vo všetkom také priemerné, nijaké, že to ani nemá koho zaujať. Zadarmo prečo nie, no platiť za to v kine tak ďakujem pekne, tam je uvedenie čistý nezmysel a producenti mali prehnané ambície. V tomto prípade teda chápem ten „hate“, aj keď ročne sa urodia oveľa horšie hororové kúsky. CELKOVO: 2* (4/10)(14.11.2014)

• Havaj8

No chtěl jsem na to jít do kina, ale bych byl podobně zklamanej jako z Annabelle. Tyhle dva filmy 2014 se fakt sešly. Jedno plus za tu zrzku, která svým úsměvem dokázala upoutat. Druhá věc je, že ten příběh není úplně lacinej, ono se nad tím ke konci dalo i pěkně zauvažovat, aby to pasovalo. Ale po tý rádoby děsivý stránce to krachlo. Bylo tam všehovšudy tak 3 ucházející scény, a to včetně tý úplně první. A to je na takovejhle film poměrně málo.(11.1.2015)

• mzss1

|30%| Můžu být moc vděčný, že vyšla super kvalita a že jsem toto neviděl v kině, které jsem plánoval. Jinač by to byla ztráta času a vyhozené peníze. Nebudu film posílat úplně do pekel a dávat odpady apod. Režisér Kevin Greutert to bohužel nezvládl. V mé oblíbené sérii Saw jsem si ho oblíbil. Dělal tam střihače a šestý a sedmý díl zrežíroval. Zde, ale asi ani neměl moc možností uspět. Strašně obyčejné jak nějaký slabý televizní film to bylo. Nemělo to zásadní chybu a ani žádnou nelogičnost, ale jak to bylo obyčejně pojaté a jaké byly mizerné hororové prvky, to mě zamrazilo. Mohlo to jistě dopadnout hůře, takže tu nejslabší možnou 2* jsem nakonec dal. Pomohl trochu závěr, který měl celkem přijatelnou pointu. Nebyla dobrá ani špatná – mohla být lépe zpracována, ale to asi i zbytek filmu. Úvod je velmi slabý. Rychlá bouračka, střih a hned název filmu Jessabelle. To jsem teda neviděl hodně dlouho. Pak se film rozběhne, začne se vyvíjet příběh a krutý život Jessabele, no zas tak zdrceně nevypadá. Herečka Jessabelle není moc dobrá, když se asi hodně snažila. Lekací scény zde vůbec nejsou. Možná nějaký pokus o tu strašidelnost. Scéna ve vaně je divná a možná trochu trapná. Abych pravdu řekl, tak to pátrání po minulosti hlavní hrdinky, pouštění kazet atd – to zas tak špatné nebylo, i snaha jejího bývalého kluka přijít na záhadu a tak dále. Ale bohužel, to filmu moc nepomohlo. Hudba byla taková normální. Úplný konec nic moc. Ono, to převedení PG-13 se do hororů fakt nehodí. Film jsem bez větší újmy na zdraví přežil, žádnou velkou chybu jsem nenašel, ale vše bylo tak slabé, nezáživné a nehororové, že lepší hodnocení fakt dát nemohu. A stejně jako někteří, kteří to tu píší, nechápu jak je možné, že se toto dostalo do kin. Toť vše.(14.11.2014)

Snaží sa to všemožnými ( rozumej klišovitými ) prostriedkami strašiť, dokonca by som kadenciu ľakačiek mohol počítať na desiatky, ale slabá réžia tu kope divákovi do gulí. Tuctovka, ktorá azda ani nemala spatriť svetlo ( tmu ? ) kinosály, a pobrať sa rovno do ríše D-TDVD ( Direct to DVD - Blu-Ray bla bla bla ).(16.11.2014)

• - V jednej chvíli povie šerif Jessabelle, že DNA vyšetrenie kostry dieťatka nájdeného v hrobe poukazuje na to, že bolo čiernej pleti. Avšak v DNA nie sú zaznamenané žiadne údaje o rase svojho nositeľa. (beso74)

• - Film se natáčel ve Wilmingtonu v Severní Karolíně. (rafix)

• - Dne 17. září 2013 studio Lions Gate Enternaiment oznámilo datum premiéry 10. leden 2014. Poté však bylo datum uvedení přesunuto na listopad 2014. (Stoka)