Temná voda

The Deep End

Temná voda

Thriller / Drama

USA, 2001, 97 min

Co všechno udělá matka z lásky k synovi? 1) Pěkný 19letý Jonathan Tucker (syn Beau) a překvapivě málo přitažlivý 29letý chorvatský herec Goran Višnjič (vyděrač Alek) spolu s výbornou 41letou Tildou Swintonovou (matka) tvoří zajímavou trojici tohoto napínavého příběhu v krásném prostředí jereza Tahoe na pomezí Kalifornie a Nevady. 2) Spoiler. Film není příběhem homosexuálního syna ani příběhem o poněkud bizarním vztahu mezi vydíranou a vyděračem. Film je o snaze matky zachránit svého syna. Proto dělá, co dělá. Nedostatečná komunikace mezi ní a synem vede ke zdánlivě neracionálnímu, ale lidsky zcela pochopitelnému jednání. 3) Jakkoli jsem celý film sledoval se zájmem a nenudil se ani minutu, nemohu opomenout zřejmé díry ve scénáři, které umocnila nesmyslná závěrečná scéna, která víc otázek klade, než zodpovídá. 4) Spoiler. Je to tu samé podezření - matka podezřívá svého syna z vraždy, syn podezřívá svou matku z milostného vztahu k vyděračovi, starší vyděrač podezírá mladšího ze sexu s objektem vydírání no a já podezřívám diváky s výrazně negativními reakcemi na film z nedostatku inteligence a pochopení. I don´t think you´re really trying. 5) Spoiler. Je komické, že na natáčení scény milostného aktu mezi Beauem a jeho milencem čekali tvůrci na 18. narozeniny mladého herce, aby předešli možným právnickým komplikacím. Tucker si při zmíněné scéně neustále volal se svou dívkou, aby se cítil méně nervózní. 6) Překvapilo mě množství odsuzujících až nenávistných reakcí na IMDb. Kritiky, vytýkající filmu jeho nesporné scénáristické lapsy, bych pochopil. Méně pak zarputilé obránce (pseudo)gayovských práv, kteří nesnesou zobrazení gayů v nelichotivé podobě a ihned křičí, podobně jako naši snědí spoluobčané, že jde o diskriminaci.(9.1.2012)

Jak hodnotit temný melodramatický příběh ženy, jež utíká před skutečností a snaží se chránit svého syna, když nedokáže v divákovi vyvolat žádné emoce? Těžko, ale můžeme se na film podívat ze dvou stran, příběhové linie a zpracování. Příběh je zajímavý a docela i originální, ale na druhou stranu mi tam homosexualita připadala spíše jako obyčejný kulisa, která měla zmocnit celkévě působení snímku. Zpracování je spíše průměrné, chladná hudba, málo dialogů a veliké množství zbytečných scén, na druhou stranu vcelku slušné herecké výkony, zdařilá vizuální stránky a velice dobrý výběr lokací. Snímek sám o sobě působí jako temná voda, pohánění lehkým větříkem se pomalu sune dál a dál, nad ničím se nepozastavuje, ale ani nikde nedrhne, což se v dnešní době stává ne zrovna často. Nakonec jsem se rozhodl pro 4*, protože v porovnání s ostatními snímky s podobnou tématikou si toto hodnocení plně zasluhuje.(30.3.2006)

Toto dílko se zajisté řadí k filmům, kde se skoro vůbec nemluví, ale jedná, kde gesta a výraz obličeje mluví za nevyřčené. A myslím si, že to není thriller, mám za to, že se jedná o hodně černou moralitku s náznaky absurdity. Pokud je tu snaha smysluplně komunikovat mezi postavami, tak je razatně knockautována (někteří prostě nechtějí mluvit, nebo to nemají zapotřebí), jejichž motivy k jednání nám nejsou téměř vůbec poodhaleny. Právě z tohoto hlediska je film zajímavý, že děj plyne, postavy nemají žádné pozadí (tedy minulost) až na pár lehkých náznaků, že je to jen přítomnost dvou, tří dnů. Děj je určitě ojedinělý, koho by kdy napadlo vydírat matku tří dětí, která nemá v kapse ani floka, a soucitný vyděrač... Vada na kráse - až příliš poklidné proplutí vodami děje a koneckonců romantický závěr, který být nemusel a mohl tak zůstat v křišťálové a průzračné vodě morality.(29.7.2003)

Chladný a temný příběh, asi tak chladný jako působí Tilda Swinton, která je přesvědčivá jako vždy. 4 hvězdičky dávám za precizní zpracování a kvůli skvělé Tildě. Příběh je to zajímavý a zpočátku tajemný, ale ke konci se z něj bohužel vyklube něco trochu tuctového až kýčovitého. A bohužel je to jen o akčních zápletkách a krátkodobých emocích než o psychologickém dramatu, které by si dané téma možná zasloužilo. Vyjma slušně propracované postavy matky působí ostatní postavy značně ploše, bezemočně. Zkrátka film pro dlouhé zimní večery bez jakéhokoliv většího přesahu, který drží Tilda Swinton.(27.10.2012)

Ocenění: Sundance Film Festival ´01 (USA): - Cena za nejlepší kameru v kategorii drama. - Nominace na Hlavní cenu poroty v kategorii drama. Boston Society of Film Critics Awards ´01 (USA): Cena pro nejlepší herečku (Tilda Swinton). Zlaté Glóby ´02 (USA): Nominace na cenu pro nejlepší herečku ve filmovém dramatu (Tilda Swinton). Las Vegas Film Critics Society Awards - Sierra ´02 (USA): Cena pro nejlepší herečku (Tilda Swinton). ....Scénář : Scott McGehee a David Siegel. Kamera : Giles Nuttgens. Hudba : Peter Nashel. Tilda Swinton jako Margaret Hallová.(6.5.2011)

• Josh Lucas

• - Bostonská společnost filmových kritiků udělila Tildě Swinton cenu BSFC v kategorii nejlepší herečka. (Terva)

• - Film měl soutěžní premiéru na festivalu Sundance, kde Giles Nuttgens získal cenu za nejlepší kameru. (Terva)

• - National Board of Review udělil snímku zvláštní uznání za bynikající výsledky ve filmové tvorbě. (Terva)