Temná voda

The Deep End

Temná voda

Thriller / Drama

USA, 2001, 97 min

Jak hodnotit temný melodramatický příběh ženy, jež utíká před skutečností a snaží se chránit svého syna, když nedokáže v divákovi vyvolat žádné emoce? Těžko, ale můžeme se na film podívat ze dvou stran, příběhové linie a zpracování. Příběh je zajímavý a docela i originální, ale na druhou stranu mi tam homosexualita připadala spíše jako obyčejný kulisa, která měla zmocnit celkévě působení snímku. Zpracování je spíše průměrné, chladná hudba, málo dialogů a veliké množství zbytečných scén, na druhou stranu vcelku slušné herecké výkony, zdařilá vizuální stránky a velice dobrý výběr lokací. Snímek sám o sobě působí jako temná voda, pohánění lehkým větříkem se pomalu sune dál a dál, nad ničím se nepozastavuje, ale ani nikde nedrhne, což se v dnešní době stává ne zrovna často. Nakonec jsem se rozhodl pro 4*, protože v porovnání s ostatními snímky s podobnou tématikou si toto hodnocení plně zasluhuje.(30.3.2006)

• sona123

Většinou mám to štěstí, že se takovým "blábolům" vyhnu, ale nemůže se vždycky zadařit. Tak co tu máme? Poměrně banální příběh, jehož jednotlivé části tu vedle sebe stojí, aniž by spolu dle mého názoru nějak souvisely - témata syn homosexuál, vztah partnerů, kde vázne komunikace, vražda, láska, záchrana života, ganster vyděrač a žena snad i v domácnosti, která chce udržet rodinu za každou cenu pohromadě. Celé je to pak pěkný paskvil, ve kterém je možné všechno a pohnutky hrdinů jsou velmi zvláštní a dle mého názoru jaksi nelogické a sci-fi. No, kromě pár příjemných herců, které mám ráda, to fakt za moc nestálo.(22.3.2011)

Velice působivě natočený thriller si vystačí s minimem postav (ostatně pro příběh opravdu důležité jsou jen tři), ale to bohatě stačí. Drama vydírané ženy, která při shánění horentní sumy peněz ještě musí normálně udržovat v chodu celou domácnost, mě dokonale vtáhlo do děje. Scén, ve kterých není Tilda Swinton, je jen hrstka, a autoři evidentně věděli, proč obsadili právě ji. I Goran Visnjic a Jonathan Tucker jsou hodně zajímaví, jen ten přeslazený konec mi přišel trochu přepísknutý.(30.3.2006)

Chladný a temný příběh, asi tak chladný jako působí Tilda Swinton, která je přesvědčivá jako vždy. 4 hvězdičky dávám za precizní zpracování a kvůli skvělé Tildě. Příběh je to zajímavý a zpočátku tajemný, ale ke konci se z něj bohužel vyklube něco trochu tuctového až kýčovitého. A bohužel je to jen o akčních zápletkách a krátkodobých emocích než o psychologickém dramatu, které by si dané téma možná zasloužilo. Vyjma slušně propracované postavy matky působí ostatní postavy značně ploše, bezemočně. Zkrátka film pro dlouhé zimní večery bez jakéhokoliv většího přesahu, který drží Tilda Swinton.(27.10.2012)

• dopitak

Přítomnost Tildy Swinton kazí dojem i z toho ostatního, co ještě v nenapínavém, rozcouraném a diváky lhostějně přijímaném rádoby dramatu zbylo. Ona je prostě divná, nepůsobí ani trochu sympaticky, což by její postava, aby se divák s příběhem zosobnil, prostě měla. Závidět lze jedině to nádherné jezero, na jehož břehu kdesi daleko od města rodinka Hallových žije.(31.3.2012)

• - National Board of Review udělil snímku zvláštní uznání za bynikající výsledky ve filmové tvorbě. (Terva)

• - Film měl soutěžní premiéru na festivalu Sundance, kde Giles Nuttgens získal cenu za nejlepší kameru. (Terva)

• - Snímek je natočen podle románu "Blank Wall" Elizabeth Sanxay Holding. (Terva)