Temná voda

Temná voda

Thriller / Drama

USA, 2001, 97 min

• sona123

Většinou mám to štěstí, že se takovým "blábolům" vyhnu, ale nemůže se vždycky zadařit. Tak co tu máme? Poměrně banální příběh, jehož jednotlivé části tu vedle sebe stojí, aniž by spolu dle mého názoru nějak souvisely - témata syn homosexuál, vztah partnerů, kde vázne komunikace, vražda, láska, záchrana života, ganster vyděrač a žena snad i v domácnosti, která chce udržet rodinu za každou cenu pohromadě. Celé je to pak pěkný paskvil, ve kterém je možné všechno a pohnutky hrdinů jsou velmi zvláštní a dle mého názoru jaksi nelogické a sci-fi. No, kromě pár příjemných herců, které mám ráda, to fakt za moc nestálo.(22.3.2011)

Jak hodnotit temný melodramatický příběh ženy, jež utíká před skutečností a snaží se chránit svého syna, když nedokáže v divákovi vyvolat žádné emoce? Těžko, ale můžeme se na film podívat ze dvou stran, příběhové linie a zpracování. Příběh je zajímavý a docela i originální, ale na druhou stranu mi tam homosexualita připadala spíše jako obyčejný kulisa, která měla zmocnit celkévě působení snímku. Zpracování je spíše průměrné, chladná hudba, málo dialogů a veliké množství zbytečných scén, na druhou stranu vcelku slušné herecké výkony, zdařilá vizuální stránky a velice dobrý výběr lokací. Snímek sám o sobě působí jako temná voda, pohánění lehkým větříkem se pomalu sune dál a dál, nad ničím se nepozastavuje, ale ani nikde nedrhne, což se v dnešní době stává ne zrovna často. Nakonec jsem se rozhodl pro 4*, protože v porovnání s ostatními snímky s podobnou tématikou si toto hodnocení plně zasluhuje.(30.3.2006)

Chladný a temný příběh, asi tak chladný jako působí Tilda Swinton, která je přesvědčivá jako vždy. 4 hvězdičky dávám za precizní zpracování a kvůli skvělé Tildě. Příběh je to zajímavý a zpočátku tajemný, ale ke konci se z něj bohužel vyklube něco trochu tuctového až kýčovitého. A bohužel je to jen o akčních zápletkách a krátkodobých emocích než o psychologickém dramatu, které by si dané téma možná zasloužilo. Vyjma slušně propracované postavy matky působí ostatní postavy značně ploše, bezemočně. Zkrátka film pro dlouhé zimní večery bez jakéhokoliv většího přesahu, který drží Tilda Swinton.(27.10.2012)

Velice působivě natočený thriller si vystačí s minimem postav (ostatně pro příběh opravdu důležité jsou jen tři), ale to bohatě stačí. Drama vydírané ženy, která při shánění horentní sumy peněz ještě musí normálně udržovat v chodu celou domácnost, mě dokonale vtáhlo do děje. Scén, ve kterých není Tilda Swinton, je jen hrstka, a autoři evidentně věděli, proč obsadili právě ji. I Goran Visnjic a Jonathan Tucker jsou hodně zajímaví, jen ten přeslazený konec mi přišel trochu přepísknutý.(30.3.2006)

Margaret (Tilda Swinton) je obyčejná žena, vzorná manželka a matka tří dětí. Jednoho dne se jí ale téměř zhroutí život. Její nejstarší syn způsobí autonehodu, navíc o něm zjistí že je gay, a aby toho nebylo málo, jeho přítele najde mrtvého na pozemku svého domu. Aby podezření nepadlo na jejího syna, odklidí mrtvolu daleko do moře. Ale i tak je mrtvý muž nalezen, a navíc ji začnou vydírat dva chlapíci s nahrávkou jejího syna ... Drsná příběhová linie, minimum dialogů a skvělá Tilda Swintonová v roli matky. Tak by se dal pár slovy shrnout tento film. Sice ke konci začne být film semtam zmatený (přeskakuje od jednoho k druhému), ale i tak, zoufalství matky, která chce ochránit svoji rodinu vykresluje dokonale...(16.1.2005)

• - Bostonská společnost filmových kritiků udělila Tildě Swinton cenu BSFC v kategorii nejlepší herečka. (Terva)

• - Film měl soutěžní premiéru na festivalu Sundance, kde Giles Nuttgens získal cenu za nejlepší kameru. (Terva)

• - National Board of Review udělil snímku zvláštní uznání za bynikající výsledky ve filmové tvorbě. (Terva)