Stará panna

Francie / Itálie, 1972, 85 min

Jean-Pierre Blanc

Pierre Lhomme

Raymond Danon

Jean-Pierre Blanc sotva se narodil, hned umřel. Nádherný film, velmi netradičně natočený s hvězdami A.Girardot, P. Noiret a půvabnou Marthe Keller, která si moc nezahraje, zato její bradavka je moc hezká. Dlouhá scéna čůrající Marthe je opravdu originální. AG tam hraje neobvyklou roli, osamělá stydlivka, která vzítí za ruku už má za sex. V pomalu ubíhajícím filmu uvidíte scény z hotelu na pobřeží Francie. Hotel je hodně divný. Byl jsem spokojen a závěr je krásný. Po celé řadě píčovin, co jsem musel poslední dobou trpět, opět starý, velmi dobře dabovaný film, s trochou avantgardy a trochou romantiky ze 70. let.(12.6.2013)

Philippe Noiret se na dovolené snaží návazat kontakt s uzavřenou Annie Girardot...Trochu zvláštní film. Jak speciálním pomalejším stylem vyprávění, ale i svým humorem, který nevyvolává salvy smíchu, ale spíše po celou dobu filmu úsměv na tváři. U ústřední dvojice zapomeňte na pozdější známější filmy o rázné policejní inspektorce a bonvivánském profesoru řečtiny, jejich plaší hrdinové zde jsou úplně jiní a mně mnohem bližší. Philippe Noiret v roli trochu nemotorného dobráka mě nepřekvapil, ale je kouzelný jako vždy, introvertní a nesmělá Muriel v podání Annie Girardot je ovšem úplně na opačné straně než její pozdější emancipované hrdinky. Vedlejší postavy jsou zobrazeny s příjemnou nadsázkou, jen pouze u postavy pastorovy manželky to působí lehce přehnaně. Tomuto milému filmu však milerád dám 90%.(15.2.2011)

Originální, zábavné, pohodové. Ve filmu je zvýšení výskyt neortodoxních postav, který se nám starají o bránici a pak léto, pohoda, dva lidé muž a žena ty se zase starali o mou příjemnou náladu. Kásný vývoj postavy Muriel u který je vidět, že chlap má na ženskou psychologii velkej vliv aneb cesta od nepříjemný ženský k usměvavý nežný krásce. Utahaná, prázdninová atmosféra francouzského města úplně vybízí k nic neděláný.(7.7.2018)

Film, který jsem viděl před desetiletími, mi přesto zůstal v paměti. Je to příběh dvou již nemladých lidí a průlom konvence vymezující této věkové kategorii mezi mládím a stařincem jakýsi sociální vejminek svého druhu. Červánky moderního feminismu - i tak je možno kultivované, civilní herectví Girardotové popsat - neokázalý kult krásy na venek všedního ženství, žijícího niterným bohatým duchovním a citovým životem, jehož vnitřní krása prosakuje do výrazu obličeje již nemladého, to všechno bylo své době průlomem. Dnes se mi zdá, že to slovo kdysi je vlastně anachronní, protože "kulty" současnosti jsou takové, jaké jsou. Jakoby se čas obracel.(1.3.2008)

Hebce plyšový film, který záhy vyloudí divákovi úsměv na tváři, je postaven na výkonech hlavních představitelů. V tom by problém nebyl, ale to budižkničemu, co film stříhalo, by potřebovalo vystavit na pranýř, tak špatný a ohavný střih jsem u francouzského filmu ještě neviděla. Legrand se také zrovna nepřetrhl, takže nakonec vzniknul zcela všední film s nevšedně špatným střihem.(14.4.2013)