Stará puška

Vengeance One by One

The Last Straw

Válečný / Thriller / Drama

Francie / Západní Německo, 1975, 100 min

Nemohu jinak než 5* za silný zážitek pokaždé, když film vidím, nemám ani trochu slitování pro vojáky...(9.6.2009)

Muž, ktorému zavraždia dve najbližšie bytosti, sa chce pomstiť. Úspešnosť odplaty je predurčená využitím znalosti domáceho prostredia a hlbokým ľudským zúfalstvom.(17.10.2009)

Vynikající válečné drama o pomstě. Na filmu se mi líbila tísnivá atmosféra a skvěle natočené akční scény, které jsou dost realistické. Noriet si poradil s rolí doktora, který se mstí nacistům za smrt své rodiny bravurně a zaslouženě získal Césara za nejlepšího herce.(21.2.2010)

Velice silný zážitek.Když jsem byl malej,dávali to na čt2,tenkrát jsme si to s otcem nahrávali na kazetu.Dodnes si pamatuju scénu s plamenometem.Hodně drsný film.Flashbaky byly chvilema na obtíž,ale nic hrozného to není.Dá se to překosnout,nijak zvlášť otravné nejsou.P.Noiret je skvělý,nedokážu si představit někoho jiného v tomhle filmu.(4.2.2011)

Západoněmecké válečné kinematografii, jsem přišel na chuť už s Železným křížem a Ponorkou a Stará puška jen potvrdila moje očekávání. Tady je sice více cítit francouzská ruka ale i tak je to film jdoucí zejména do emočního hloubky.(5.4.2011)

Pomsta v rukou obrýleného Phillipa Noireta, jehož výkon je opravdovou lahůdkou. Stejně jako prostě realistické akční scény a zlotřilí esesáci. Kaňkou jsou jen ty flashbacky, které sice mají důležitou funkci, ale jsou příliš rozvleklé, je jich až moc, a občas zbytečně ruší tísnivou atmosféru zbytku filmu.(9.7.2003)

Jeden z nejsilnějších filmů, co jsem kdy viděl. Noiret ve, podle mne, své nejlepší roli.(31.3.2006)

Trochu nostalgická vzpomínka na ve své době nepřekonatelný biják. A ačkoli z dnešního pohledu je opět poněkud zestárlý a vrásčitý, mnoho ze své síly v běhu času nepoztrácel.(26.1.2010)

Příběh odehrávající se koncem druhé světové války ve Francii. Doktor Julien Dandieu, ve snaze ochránit rodinu, pošle svou ženu Claru s dcerou Florence na venkovské sídlo do bezpečí před německými vojáky. Ke svému zděšení je ale brzy svědkem brutálního upálení svých nejbližších právě na tomto místě, kde se nikomu nemělo nic stát. Doktor zná každé zákoutí a každou tajnou chodbu hradu a právě v tuhle chvíli začíná příběh odplaty. Neviděn- neslyšen se začíná mstít. NIKDO by to do Noireta neřekl, ale věřit a tu jeho pomstu přát mu bude KAŽDÝ. Tenhle film mě přibil do křesla. Nedá se než sedět s otevřenou pusou a sledovat film, který svou hustou atmosférou musí vtáhnout snad každého. Nemůžu říct nic jiného než: SÍLA!(1.3.2010)

Na svou dobu dost brutální snímek, v němž exceluje netradičně obsazený nemesis Philippe Noiret. Neměl bych výhrad kdyby nebylo rušivých elementů jako jsou časté hrdinovy flashbacky,jenž druhou polovinu filmu uplně zaplavily a tudíž mstitelovu odplatu dosti zdržovaly.(9.1.2012)

Slušné akční scény, několik nácků Noiret zabije obzvláště krutým zlsobem, ale tempu filmu škodí zbytečné flashbacky, je jich tam hrozně moc a jsou až příliš idylické.(26.7.2012)

• Pitryx

Slušně natočený snímek s dobrými herci. Ve filmu mi vadily retrospektivy, ale ty mi vadí vždy. Viděl jsem ten film v mládí vícekrát a dodnes si pamatuji nudný začátek a skvělou druhou část po příjezdu na hrad. Právě pro zdlouhavý úvod hodnocení sníženo. 201108119519/9719(6.3.2014)

Legendární "One Man Show" v podání Philippe Noireta. Drama osobní pomsty z konce války. K tomu nádherná a neméně věrohodná Romy Schneider (sice většinou v retrospektivních scénách) dohromady s překrásnou hudbou daly vzniknout dech beroucímu a velice působivému dramatu, které ani po více než 40 letech neztratilo nic ze svých nesporných kvalit. Je sice pravda, že některé scény balancují na hranici uvěřitelnosti, ale přijme-li divák režisérovu a scénáristovu vizi, tak mu to samozřejmě nevadí, ba právě naopak. Navíc samozřejmě platí, že domácí hřiště je domácí hřiště !(13.6.2018)

Nemecky nazov: Abschied in der Nacht(5.1.2008)

Nikto nemá právo súdiť konanie druhých, ale každý z má právo na sebaobranu. A každý, kto ubližuje našim najbližším, ubližuje nám. Vďaka tomuto filmu sme opäť o niečo múdrejší.(4.2.2008)

Doktor Dandieu jako doktor smrt?! Jeho cíl? Pomsta! :) Ač to zní otřepaně a nezáživně tak pravý opak je pravdou a Philippe Noiret nám tu servíruje velké drama z období války. Ty flashbackové scény byly jistě účelné, ale mohlo jich být o pár míň a zdůrazněná mohla být spíše přítomnost. Nicméně velmi slušné a zdařilé dílo z francouzké produkce.(10.6.2009)

Viděl jsem to v dětství a by l jsem z toho v pořádném šoku (a myslím, že nejedna česká osůbka v době normality taktéž) ! Napjatý a stresovaný až do konce! Možná, když to shlédnu opět, tak dozraji k nějakému širšímu hodnocení, ale nevím, zda není škoda si přeostřit jednu z mých kultovně rozmazaných filmových vzpomínek?! :)(21.10.2009)

Napínavý a atmosferický snímek, který mimo jiné pojednává o podivnosti a křehkosti lidské psychiky..(30.1.2010)

Jeden z najlepších filmov, aké boli kedy natočené...prvýkrat som ho videl ako malý zasroš...zakaždým, keď ho vidím, zamilujem sa do Romy...scéna, keď popíja šampanské pri zoznámení a usmieva sa na doktora v kaviarni, je neskutočná...vždy si vtedy poviem, že krajšiu ženu som nikdy v živote nevidel...a samotný film je na svoju dobu fakt sila...101 %(21.5.2010)

Dost dobře Noiretova životní role. Škoda, že mu taky svého času někdo nenapsal Heroin.(6.12.2010)