Stará puška

• Francie Le Vieux Fusil (více)

Blíží se konec války a Němci chvatně opouštějí okupovaná území jižní Francie. Městečko Montauban brzy volně vydechne, ale zatím se po ulicích ještě ozývá střelba a z poražených je cítit vztek a strach. Doktor Julien Dandieu se rozhodne poslat svou milovanou ženu a třináctiletou dceru Claru na venkov, na jejich starý zámeček, stranou od hlavního tahu německých vojsk. Když si ráno přijede pro svou rodinu, čeká ho nevyslovitelná hrůza. A Julien se rozhodne své blízké pomstít. (Levné knihy)

agassi68

Príbehy o pomste milujem. P.Noiret je typický looser, ktorý po strate najbližších zobral spravodlivosť do vlastnch rúk, pričom využil znalosť domáceho prostredia. Krásna Romy Schneider a typickí blonďaví Nemci len dokreslili túto drámu do očakávaného konca. ()

crha

První hodinu se nic moc neděje, ale pak Philipe Noiret rozjede poměrně slušné porotináckovské inferno. Nebýt těch retrospektivních prostřihů, předu jako kočka. 80% ()

mourinho

Pravda, zavraždění rodiny doktora Dandieua je dost šokující a poměrně působivé, velmi mě zaujala i scéna se zrcadlem na konci filmu, jinak si ale myslím, že je tady tento film docela nadhodnocen. Scénář je totiž ten nejklasičtější, jaký si jen dovedete představit - pomsta za smrt svých nejbližších, tentokrát zasazená do Němci okupované Francie. Chyběl mi tam nějaký ten moment překvalení, něco čím by se film odlišoval od spousty jiných (flashbacky za odlišovací prvek rozhodně nepovažuji), vždyť toto téma bylo již tolikrát zpracováno.....Zkrátka TOP snímek to v žádném případě není, ale i tak jsem rád, že jsem ho viděl (už jen za ty dvě scény jmenované na začátku). ()

RedDuck

Ta premisa kdy chirurg s bříškem vezme do ruky zbraň je hodně slibná. Bohužel je to příliš sentimentální, vkládání množství tklivých flashbacků prakticky zrušilo jakékoliv napětí či radost z dobré akce. ()

strikeman

Po mnoha a mnoha letech jsem se znovu podíval na tento kousek, ze kterého jsem si matně pamatoval pouze onu nepříjemnou scénu upálení Romy Schneider a měl jsem jej zapsán jako jedno z výborných děl francouzské kinematografie. A musím říct, že je to jeden z těch snímků, které způsobem svého pojetí stárnou stejně jako ta stará puška zapomenutá ve věži kostela. Hlavní dějová linie je fajn, ale ty víceméně zbytečné flashbacky ji neskutečně rozkouskovávají a natahují. Plivnutím do oka logice je pak scéna, kdy poraněný a vyčerpaný doktor v podstatě odmítne pomoc pětičlenné partyzánské skupiny a znovu a sám se pustí do jednotky vycvičených německých vojáků a oficírů. Jako chápu, co tím chtěl básník říci, ale fakt mi to nepřišlo věrohodné. Další podivností je soundtrack, který se k filmu tohoto typu dle mého soudu absolutně nehodí ... 65% ()

Denny

Film z okupované Francie odehrávající se převážně na starém hradě, kde P.Noiret mstí hroznou smrt své mladé ženy.Napínavý příběh z II.světové války s mou oblíbenou Romy Schneiderovou. ()

Stíba

Západoněmecké válečné kinematografii, jsem přišel na chuť už s Železným křížem a Ponorkou a Stará puška jen potvrdila moje očekávání. Tady je sice více cítit francouzská ruka ale i tak je to film jdoucí zejména do emočního hloubky. ()

NightPorter

Je to skvělý, ale kdyby to obsahovalo méně nudných flashbacků, které nepříjemně přerušují masakrování nácků, mohlo to být dokonalý :-) ()

tranquill

"Už mám hrdinů po krk!" To by člověk neřekl, že by mohl být Noiret "akčním" válečným hrdinou. Ale pomsta je pomsta! Povedený a drsný snímek. ()

Arequipa

Kolik už bylo natočených filmů o pomstě? Tento je v mých očích jeden z nejlepších. Nádherné exteriéry, dvě časové linie, které se navzájem prolínají. Vzpomínky doktora Dandieu nejen že dávají možnost odpočinout si od napínavé akčí řežby, ale odkrývají retrospektivně soukromý život šťastného páru, čímž mnohé osvětlují. Bez nich by byl film jen velmi dobrým akčňákem. Akční část filmu je syrová, úmrtí nacistů originální a připravují půdu pro finální scénu se zrcadlem. Noiret jako doktor Dandieu je dokonalý a v jeho pomstě mu nemůžete nefandit, Romy Schneiderová je kouzelná. Úvodní a závěrečná scéna na kolech s nádhernou hudbou je takovou třešničkou na dortu tohoto vynikajícího filmu. ()

Primavera

Muž, ktorému zavraždia dve najbližšie bytosti, sa chce pomstiť. Úspešnosť odplaty je predurčená využitím znalosti domáceho prostredia a hlbokým ľudským zúfalstvom. ()

Candid

Příběh odehrávající se koncem druhé světové války ve Francii. Doktor Julien Dandieu, ve snaze ochránit rodinu, pošle svou ženu Claru s dcerou Florence na venkovské sídlo do bezpečí před německými vojáky. Ke svému zděšení je ale brzy svědkem brutálního upálení svých nejbližších právě na tomto místě, kde se nikomu nemělo nic stát. Doktor zná každé zákoutí a každou tajnou chodbu hradu a právě v tuhle chvíli začíná příběh odplaty. Neviděn- neslyšen se začíná mstít. NIKDO by to do Noireta neřekl, ale věřit a tu jeho pomstu přát mu bude KAŽDÝ. Tenhle film mě přibil do křesla. Nedá se než sedět s otevřenou pusou a sledovat film, který svou hustou atmosférou musí vtáhnout snad každého. Nemůžu říct nic jiného než: SÍLA! ()

Kroup4

Velice silný zážitek.Když jsem byl malej,dávali to na čt2,tenkrát jsme si to s otcem nahrávali na kazetu.Dodnes si pamatuju scénu s plamenometem.Hodně drsný film.Flashbaky byly chvilema na obtíž,ale nic hrozného to není.Dá se to překosnout,nijak zvlášť otravné nejsou.P.Noiret je skvělý,nedokážu si představit někoho jiného v tomhle filmu. ()

Nocturno culto

Slušně tam s těmi nácky zatočil, některé způsoby byly velmi důvtipné, např . studna, žumpa či co to bylo ...Lze zde vidět jak dovede bolestná ztráta naprosto zvrátit dosavadní životní styl a přesvědčení ..Noiret byl věrohodný, ke konci již naprosto chladný zabiják.... ()