Woody Allen (festivalový název)

Woody Allen: A Documentary

Dokumentární / Životopisný

USA, 2012, 113 min (Director's cut: 195 min)

Skoro dvousetminutový průřez tvorbou jednoho z nejpilnějších režisérů všech dob. Jsem Woodyho velký fanoušek a chápu, že mě tudíž nebylo možné příliš informacemi přivzdělat, ale i tak bych měl pár výtek - například zbytečně dlouhá a víceméně nic neříkající sekvence věnující se práci s herci (na to dokumentární plácání se po zádech jsem nemálo alergický), ignorace Casina Royale nebo divadelní tvorby a minimální (v některých případech absolutně nulový) prostor věnovaný některým jeho filmům (namátkou Jiná žena nebo Září, což jsou zrovna filmy, o kterých je toho celkem hodně co říct). Přesto se pak jedná o příjemné opáčko a shrnutí prozatímní tvorby WA a po jeho zhlédnutí jsem dostal nehoráznou chuť si všechny jeho filmy znovu zopakovat (45 celovečních filmů mi nějaký čas zabere). 80%(6.2.2013)

Pro diváky, kteří nejsou seznámeni s životopisem a způsobem práce Woodyho Allena je tento dokument perfektní. Pro diváky, kteří si už něco přečetli, jde spíš o přehledné shrnutí z úst samotného Woodyho a jeho okolí ilustrované pečlivě vybranými scénami z Allenovo tvorby. Rozhodně je to povinnost vidět.(17.10.2012)

Naštěstí jsem viděl režisérskou verzi, protože si nedokážu představit, jak zhuštěná a osekaná musí být studiová. Jako milovník této žijící legendy jsem měl dokument povinností a dostal jsem, co jsem chtěl. Někdy sice velmi rychlé názory herců na jednotlivá díla mistra, ve kterých hráli, jsou perfektním seznámením pro lidi, kteří jeho dílo neznají. Sám Woody nám poví to, jak píše scénáře a pustí nás na natáčení dvou filmů. Samozřejmě zde nechybí ani aféra, kvůli níž se rozešel s Miou Farrow, která ho obvinila z obtěžování své dcery a ve které ho oud označil za nevinného (to, že se v dnešním šíleném světě Me too opět vytáhla tahle tu není jelikož byl film natočen dříve). Zakončení Půlnocí v Paříži je správně stylizované. Nemám co dodat, možná jen to, že by mě zajímalo vidět celé rozhovory s některými herci.(28.2.2020)

Woody je skvělej! Co dodat? Co dodat k jeho osobě? :-) Jeho vtip, humor, cit pro vtipnou situaci... je prostě dokonalej.. Mojí osobě hodně blízkej humor, kterej je fakt specifickej, typicky allenovskej! Je zajímavý slyšet o něm mluvit ´´jeho´´ herce. Já jako fanda jeho filmů se bavil skvěle i u tohohle!(30.6.2015)

ALE NAVZDORY TOMU VŠEMU ŠTĚSTÍ, PROČ NEUSTÁLE CÍTÍM, ŽE JSEM TO NĚJAK ZVORAL? Komplexnější film o Woody Allenovi už asi nikdo nenatočí. A smysl má pouze režisérská verze - první díl nám představí Allenovo mládí, zrání, komediální výstupy, začátek natáčení, úspěch v sedmdesátých letech a první krizi (Vzpomínky na hvězdný prach). Druhý díl je "chaotičtější," ale v tom smyslu, že vybírá jen některé (podle Weidea) zajímavější či něčím se vymykající snímky a hovoří se víc o dalších aspektech filmové tvorby - hercích, střihu, propagaci. Chápu, dokument, který má přes tři hodiny, je spíš pro fanouška, ale proč by se na něj nemohl podívat i člověk neznalý, aby ho k Wodymu přivedl?(28.4.2020)