Cesta ven

• Slovensko Cesta ven (více)

Filmy Marian (1996) a Paralelní světy (2001) vzbudil režisér Petr Václav velkou vlnu zájmu doma i v zahraničí. Po 13 letech přichází tentýž režisér s novým celovečerním snímkem Cesta ven – příběhem silné mladé matky, která se odmítá smířit s nepříznivým společenským statusem a snaží se vybojovat lepší život pro sebe a svou dceru Sárinku. Cesta ven z obtížné situace je lemována zklamáním, ale také nadějí. Odvaha a rodičovský cit pomáhají Žanetě překonat překážky v podobě dluhů, mantinelů většinové společnosti i problémů ve vlastní komunitě. Syrový snímek se vyhýbá soudům i patosu a k tématu přistupuje s věcným nadhledem a místy i svérázným humorem. (Aerofilms)

p.i.t.b.u.l

Tento film jsem viděl ještě předtím, než získal Českého lva. Nepřipadá mi, že by tento film byl skvost české kinematografie za minulý rok, aby vyhrál tolik cen. Viděl jsem určitě lepší filmy, než je tento. A to už vůbec nemluvě o ziskání ceny nejlepší herečka. To už je výsměch všem hercům. Nicméně musím uznat, že tento film do jisté míry ukazuje těžké osudy několika málo jedinců, kteří se snaží začlenit do společnosti. Pro někoho to může být silně emotivní, drsné, pro jiného až moc naaranžované. 100 lidí, 100 názorů. Pro mě to ale nemění nic na faktu, že jako celovečerní film nemá takové kvality, aby si obhájil tolik ocenění. ()

honzic

Průměrný film romské problematiky. Zatímco začátek se rozvíjí jako dobrý příběh jedné rodiny hezky prokreslený, k závěru se celý film kazí v jednu směsici pitek a zábav romské hudby, samotný závěr je nevýrazný, což mne velmi zklamalo. Herecké výkony jsou průměrné, na neherce celkem slušné. Hlavní protagonistka mluví velmi neromsky, což nepůsobí věrohodně. Celkově tedy film má určitý náboj, ve výsledku však vyznívá rozporuplně a jen díky velké krizi české kinematografie a tendenčnímu nastavení protěžovanému ČT a dalšími subjekty na všech kolejích získal tolik českých lvů. Hodnocení: 55 % ()

maniacxl odpad!

Určitě všichni nejsou špatní,proto těch 0,1000%poctivých nehažme do jednoho pytle!!Kurva,co to mělo být????To je výsměch celýmu českýmu filmu a hlavně hercům,režisérům atd.,kteří rok makají a o něco se tady snaží,a pak si nějakej zamindrákovanej posranej kokot řekne,že dá půlku cen cikánům,aby náhodou nebyl nazýván někdo v ČT rasistou!!! To co se dělo na Českým Lvu byla ostuda pro celý Česko!!!!!Tohle jako je nejlepší film s nejlepší režií,nejlepší herečkou,nejlepším scénářem,nejlepší kamerou,nejlepším střihem a nejlepším zvukem????Nějakej zasranej zkurvenej cikánskej amatérsky zfušovanej dokument přece nemohl vyhrát.Do kina na to nikdo nechodil,tak to ČT nasadila v neděli večer týden před Lvi do televize,aby to aspoň někdo viděl.Do prdele,otevřme už konečne oči??a nejen ty filmový!!!Nesnáším tu černou verbež a pokud si tedy někdo bude myslet,že můj komentář a hodnocení tudíž není objektivní,tak ať si to myslí,a nastěhuje si ty zmrdy k němu do baráku!!!!Sik hajl!!!!!ODPAD!! ()

ESNYR odpad!

Verbale : jsi můj hrdina. Chci líbat zem po které chodíš. ¤*¤ Nejsem zrovna rarista ( ne v tom smyslu že nenávidím cizince ) ale tohle "hnědé zlo" by bylo potřeba hodně rychle nahnat na nějaký ten ostrov snů o kterém tak rád mluvil jeden někdejší politik ( Sládek ) Pokud budeme neustále přesvědčovat sami sebe že před světem musíme vypadat "světově" tak se pak nemůžeme divit tomu že nás tahle hnědá většina brzy totálně převálcuje. Abychom nebyly za rasisty, tak to doserem tím že budeme neustále živit tyhle nepracující nepřizpůsobivé občany, kteří se ani přizpůsobit nechtějí ( proč taky. Kdybych šel na pracák Já, vysmály by se mi. Když tam přijde hnědočech, okamžitě dostane přízpěvky, dávky, zaplatí mu byt a všechno kolem a ještě se mu budou klanět ) ×-× Zajímalo by mně, kdo přesně sedí v komisi která schvaluje filmy na nějaké ocenění. To se vážně všichni zbláznily nebo co, že to shráblo tolik cen ? ()

srolyma

Tak to byla trefa do černého. Nejlepší česká fantasy od Čarodějova učně. Že má indoevropské etnikum přirozené herecké vlohy, o tom na sociálce vědí už dávno a když je kamera navíc snímá v jejich přirozeném prostředí vybydlených činžáků, pak je výsledek velmi autentický. ()

blondboss

Na začiatok musím napísať, že som práve dopozeral jeden z najlepších českých filmov za poslednú dobu, aj keď do toho zasiahli aj Francúzi. Petr Václav bravúrne a hlavne realisticky zobrazil drsnú realitu života Rómov, pričom okrem tých slušnejších poukázal sčasti aj na tých lenivých, kvôli ktorým sú Rómovia "škatuľkovaní". Naozaj na v podstate amatérsky film s amatérskymi hercami to bol veľmi slušný snímok. Veď ten film nemal hluché miesto a ja som sedel na gauči ako prikovaný. Ale čo je podstatné (a to trikrát podčiarkujem!!!) je fenomenálny herecký debut Klaudie Dudovej, ktorá pred tým, ako ju oslovil režisér, pracovala ako obyčajná rómska predavačka v nejakom obchode...to dievča je nielen sympatické a charizmatické, ale je aj skvelá herečka, čo si ona sama zrejme o sebe ani len nepomyslela. Naozaj to zahrala ako "vyžitá" herečka. Hviezdičku uberám za trošku odfláknutý záver a za niektoré chabé herecké výkony. 75 % ()

smilownik

Na vlně inspirace z filmu si dovolím tento zcela neobjektiní úsudek: Po dlouhé době zase film vyrobený v ČR, který se dostal do povědomí širšího okruhu diváků a kterému zároveň jde o to něco říct o světě kolem nás, něco předat divákovi, donutit jej k zamyšlení. Blahopřeji tvůrcům. ()

Stumbleine odpad!

Mám této protěžované asociální minority plné město. Mnoho ulic hyzdí vybydlené panelové domy se zazděnými okny až do druhého patra, aby se do svých bývalých domovů nemohly tyto pilné včelky vracet a vykrádat i ten zbytek elektroinstalace a jiných kovových částí, které po jejich obývání v torzech domů zbyly. Nyní, díky strategii romské integrace a afirmativním akcím, které pro nás připravili bruselští sociální experimentátoři a které naše servilní vláda v čele s idio*em Dienstbierem ihned schválila pod pohrůžkou odstřihnutí od unijních dotací, budou tito parazité v rozporu s ústavou legálně pasováni do pozice jakýchsi patricijů se zvláštními právy a výhodami. Jako bonus nám je eurosocialistická propaganda pravidelně cpe do televize a snaží se vštípit myšlenku, že za jejich sociopatismem nestojí genetické předpoklady, ale jejich nepřizpůsobivost je ryze vinou nás netolerantních xenofobních čechů. Děkuji, ale NE. Nepotřebuji se obohacovat romskou "kulturou" v televizi..bohatě mi stačí, že mě jejich toluenem a metamfetaminem zfetovaná omladina budí pravidelně ve tři ráno ze spánku, když šmejdí okolo baráku a hledá cokoliv, co by se dalo zpeněžit. Verbal to, jako obvykle, vyjádřil naprosto přesně - více než samotní romové mě vytáčí naivní čeští humanisté, liberální intelektuálové, osvícení hipsteři a různí přechytralí pravdoláskoví studentíci, kteří je tu slepě obhajují a ostatní čechy s bohatými negativními zkušenostmi obviňují z xenofobie a rasismu, což je směšná demagogie, neboť většina lidí, včetně mě, vychází s ostatními minoritami obvykle bez problémů. Rád bych podotknul, že mezi romy mám i několik poměrně dobrých přátel.. jsou to ti, co vyrůstali převážně s českou majoritou a mají spoustu českých přátel, nemluví tím příšerným charakteristickým dialektem a na věc mají naprosto stejný pohled jako já. Tací jsou bohužel v alarmující menšině. Jelikož je toto dílo opět tendenčně nadhodnoceno, dávám pochopitelně odpad. ()

prochyn

Parazitismus je vztah dvou organismů, z něhož jeden organismus (parazit čili cizopasník) má zisk a druhý na něj doplácí (hostitel). Parazit se může živit buďto tkáněmi samotného hostitele (aniž by se ho snažil zabít), nebo se přiživovat na jeho potravě či jinak profitovat z hostitelova organismu - tak praví Wikipedie. Na film jsem se byl podívat a docela lituji vyhozených peněz. Nemyslím si, že bych byl rasista, ale s cikány mám zkušenosti. Bohužel jen ty špatné. ()

Lajty odpad!

Tohle je hanba a výsměch všem o hodně lepších českých filmů. Jak tohle mohlo získat českého lva? Jediná odpověď, ale každý si to domyslí sám... ()

a0001

Dokonalé herecké výkony, ešte stále premýšľam vôbec nad tým či to herci hrali pretože to bolo bezchybné, mal som autentický pocit, celkovo film vytvorí dojem, že divák je súčasťou, jedinú výhradu mám k príbehu, chýbal mi tam zvrat, prípadne dramatickejší priebeh, alebo aspoň a to hlavne dokončený koniec. Každopádne tento film si hlavne vďaka hercom zaslúži uznanie a pozornosť. ()

plnyhrnek

sociální sonda hodně dobře udělaná , ne umění ne melodrama prostě život .Pane Václav u mě jasná pětka a smekám za odvahu tohle natočit ()

Alden_Larson

Před deseti lety tento film měl určitě úplně jiný vliv na diváka. I teď samozřejmě vidím problematiku, kterou se tvůrce snažil nasvítit a podle mě se mu to docela povedlo, ale v dnešní době už zkrátka film nemá tak silný účinek. Je moc dobrý film, děj byl zajímavý, postavy působivé a je velmi dobře natočený, ale má několik much. Děj má hodně slabý konec, spousta jeho částí zůstane bez rozuzlení. Herecké výkony byly kvalitně hodně nekonsistentní, někteří herci byly v určitých scénách skvělí, ale v jiných výrazně slabší. Prezentace taky nebyla perfektní, bylo tam několik ošklivých střihů a pár scén vypadalo tak nějak nijak. Hudba ve filmu nebyla (kromě diegetických písní) a i když se tento přístup hodil, tak bych sem a tam nějaký ten melancholický soundtrack přidal. 7/10 ()

garry

Pan Václav natočil film. To je moc hezké. Ale pane režisére jenom naznačte jak situaci řešit. Rakousko-Uhersko situaci nevyřešilo, První republika nevyřešila, socialistická společnost směřující ke komunismu nevyřešila, dnešní liberálně lidskoprávní demokracie nevyřešila. Tak co budeme dělat? Zkuste natočit komparativní filmy o vietnamské, ukrajinské a muslimské komunitě (v Malmö). A nebo o české chudobě (600 000 lidí v exekuci). Osobně se domnívám, že je to neřešitelný problém. Ti lidé se narodí do špatného prostředí a nemají sílu se z něho vymanit. Neznají řešení a jejich situace se dále zhoršuje. Pak je ale Váš film k ničemu. ()

Taarg

Film, na který se budete chtít podívat znovu, abyste se ujistili, že něco podobného je možné natočit. Obsahově syrové dílko, které by se mohlo stát velmi oblíbeným (otázky rasismu, přecházení problémů, apod.), je bohužel naprosto zničené záběry, hereckými výkony (chápu, že jde o neherce, ale přesto se některé scény mohly přetočit, aby vypadaly alespoň trochu věrohodně) a celkovým patosem dialogů. ()

zachary_m

stale sa neviem rozhodnut co si o tom mysliet. remeselne velmi zle odvedena praca - vela replik nezrozumitelne nasnimanych, rozzaberovanie niektorych scen na urovni prvakov na filmovej skole. to vsetko vsak prebija vseobecne vyborne (ne)herectvo, ale hlavne zivot, ktory z tohto filmu silne sala. krasne momenty z toho robia jednu z lepsich tuzemskych socialnych dram, ale osobne mi to na strunu priznam sa, az tak neudrelo. ps: z odstupu pár dní - naozaj škoda toho spracovania, lebo ten príbeh má svoju silu. ()

Santiago.

Zpracování mě zrovna nenadchlo, ale bylo to dost realistické. Jsem za podobné filmy hrozně rád, pomáhají nám pochopit jinou mentalitu, pomáhají nám být lidmi. ()

Druhácena

Autentičtější film jsem už dlouho neviděl a tím nemyslím jen české prostředí. Musím ale doznat, že pravidelně si ho asi pouštět nebudu. ()

22. Český lev - výsledky

22. Český lev - výsledky