Reklama

Reklama

Zeměloď pluje

(TV film)
Dokumentární / Krátkometrážní
Česko, 2012, 26 min

Obsahy(1)

Nekonvenční americký architekt indiánského původu Michael Reynolds proslul svým unikátním přístupem ke stavbě obytných domů. Hlavním mottem je nezávislost – nezávislost na ekonomice, na dodávce energií, vody. Jeho domy nepotřebují žádné inženýrské sítě, jsou postaveny tak, aby byly soběstačné ve spotřebě vody i energií, součástí je i zahrada – skleník pro pěstování zeleniny, ovoce. Domy jsou navíc levné, protože se ve velkém při stavbě používají recyklované materiály – pneumatiky, skleněné lahve, umělohmotné lahve, plechovky od nápojů. To ovšem nijak neovlivňuje kvalitu bydlení, každý dům je navíc esteticky velmi působivý originál. Je to tzv. Zeměloď, která svým obyvatelům poskytuje vše pro pohodlné levné a ekologické bydlení, stará se vlastně sama o sebe.
Michael Reynolds postavil během tří týdnů v krásné přírodě u Sázavy první Zeměloď v Čechách, která má sloužit jako informační centrum a zájemci tam mohou i pobýt. Průběh stavby Zemělodi je základem filmu, který diváky seznámí s tímto inspirujícím a příkladným přístupem k zachování přirozeného života na Zemi. Vedle Michaela Reynoldse film provází i Jaroslav Dušek. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (19)

Dragoni 

všechny recenze uživatele

Architekt odpadu mě ohromil a ukázal mi zase trošku jiný pohled na bydlení a i když je Zeměloď přínosná a každý takovýto dokument vřele uvítám, jedná se stále jen o záznam ze stavby, bez nových informací a nápadů což je velká škoda, velkým překvapením ovšem byla česká produkce. ()

Tom_Lachtan 

všechny recenze uživatele

Velmi zajímavé téma, přitom velmi špatný dokument. Tématem je tu stavba ekologické, soběstačně udržitelné stavby vytvořené ta pomocí hlíny, různých odpadů (lahve, pneumatiky) a rozhodně mající zajímavou architekturu (něco jako Hobitín navrhovaný zhrzeným milovníkem neonových nápisů odstřihnutým od čehokoliv svítivého), rozhodně je takový projekt zajímavý a princip zemělodí má jistě někde své místo (ať už u alternativních lidí, či tam, kde je víc volných rukou, než dollarů na materiál). Jenže stránka dokumentární je zoufale slabá, de facto se jedná jen o (technicky nepříliš zdařilé) záběry na partu pracantů na stavbě, střihnuto pár rozhovory, z nichž polovina je zcela bez obsažná a třetinu tvoří rozmluvy s Jaroslavem Duškem, což je jistě zajímavá osobnost, ale o projektu toho moc neví. Zcela chybí jakékoliv otázky osvětlující například ekonomiku stavby (vyzdvihování výroby z odpadu a hlíny vs. záběry, kde se staví z na zakázku vyrobených dřevěných konstrukcí), žádné ukázky návrhů stavby atd. atd. Takhle dokumenty prosím už ne, děkuji. ()

WANDRWALL

všechny recenze uživatele

Tak nevím jak ten film hodnotit...Jde o stavbu nepochybně užitečnou, ale jelikož se na její výstavbě podílelo tolik lidí, a bylo zapotřebí i dost materiálu, tak nejde o dům nikterak levný, spíše kuriózní....Až uslyším, že někde v CR je takových domů třeba pět tisíc, tak potom si řeknu - ano, funguje to, používá to dost lidí. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Asi nejvíce na mě působila ta nezávislost. Ve světě v němž každý rok přibývá 200 milionů lidí asi nemá cenu se nějak ekologicky omezovat. Film jsem viděl před lety u nás na katedře na ekologii v studentském klubu a teď jsem na něj kliknul v archivu na stránkách České televize. ()

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Hodnotím dokument, nie nápad. Dokument mi nepovedal nič nové, je to len propagácia nápadu, neukáže vám nič viac. Ohľadom tých domov z hliny sa vedú spory, lebo vrchná časť pôdy je nenahraditeľná pre pestovanie plodín a rastlín všeobecne. No ja si myslím, že súčasný spôsob života na planéte a výstavba súčasného typu ju poškodzuje viac, než by sa poškodila tu, ale na ďalšej strane si myslím, že keby sme žili v domoch ako z Venus projectu v mestách a v takýchto na dedinách a samotách, tak by naša Zem na tom bola omnoho lepšie. Moja kritika smeruje skôr k Poltikovičovi, ktorý to mohol zobrať ako návod, veď ten dom, pokiaľ som dobre počul stavali to 2 týždne, tak nejaký náučný seriál o tom, ako sa to stavia mohli spraviť, lebo dokument Architekt odpadu tiež nebol o tom, ako sa to stavia, bol zas väčšou propagáciou a predstavením života Reynoldsa. Viem, že treba osobnú skúsenosť, no toto mi nič nedalo aj keď s tým sympatizujem. ()

ledzepfan 

všechny recenze uživatele

Má to sice jen 26minutek ale informačně je to bohatší než "Architekt odpadu"-stále ale spousta otázek visí ve vzduchu a pro odpovědi si člověk asi bude muset zajet do Sedliště u Sázavy.......no-proč né? ()

wader 

všechny recenze uživatele

O Zemělodi i o "Architektovi odpadu" vím už dlouho, fascinují mně příběhy s nimi spojené, ale přes to, když jsem se díval na TV premiéru tohoto krásného krátkého dokumentu, čím déle jsem to pozoroval, tím víc jsem se chtěl zvednout a jít si postavit tu svou Zeměloď. Přiměřená délka filmu, příjemné vložené titulky, hezké zpracování, jak už ostatně Viliam umí ;) ()

Karkanoid 

všechny recenze uživatele

70 %. Garbage warrior je o něčem úplně jiném a tak alespoň já to nechci porovnávat. Takových dokumentů by se dalo natočit tolik, kolik je na světě Reynoldsových zemělodí. Buďme rádi, že česká Zeměnka je zdokumentovaná a má v Evropě významné postavení a jsem rád, že když jsem viděl dokument garbage warrior, tak si můžu v Čechách zajet k Zeměnce a prohlídnout si to na vlastní oči. Zeměnka je tak dokumentem o Reynoldsově práci sama o sobě a jsem rád, že slouží i jako návod k tomu, jak si ji sám postavit. ()

Zagros 

všechny recenze uživatele

Tohle rozhodně není pro každého, ale kdo se dokáže oprostit od tradičního náhledu na dnešní bydlení (zaměstnání, hypotéka, zděná stavba s malým pozemkem a bazénem) dostane skvělou alternativu. Dokument nám ukazuje, že hypotéka a absolutní závislost na systému není jediná cesta. Ano, není to jednoduché, ale jenom proto, že to není běžné. Jinak je to ve všech ohledech lepší. Nečekám, že se do toho vrhnou všichni (nebo většina), ale chtěl bych se dožít toho, že o této možnosti bude každý alespoň vědět. Ať žije nezávislost a alternativní cesty. ()

Matematicka 

všechny recenze uživatele

O tom, jak vypadá a funguje konkrétní dům M. Reynoldse se tu lze opravdu dozvědět více než v zahraničním dokumentu "Architekt odpadu". Tyto dva dokumenty se tedy zajímavě doplňují s tím, že tento je víc přizpůsoben očím českého diváka :-) Zajímavé je, že M. Reynolds po celém světě přitahuje podobný typ lidí... Každopádně jde o zajímavého člověka a zajímavé dílo a dokument stojí za vidění! Zajímavé komentáře: wader, sator, ledzeplan. ()

luczi odpad!

všechny recenze uživatele

Tohle není dokument, je to typická Poltikovičovina: jak pejsek a kočička vařili dort, ale budou všem tvrdit, že objevili odpověď na základní otázku života, Vesmíru a vůbec. Nedozvíme se v podstatě nic o zemělodi, spíše o motivech lidí, kteří se s velkým nadšením rozhodli projektu účastnit, nedozvíme se nic o údajně naprosté soběstačnosti, skutečných celkových nákladech atd. Zato se dozvíme, že je strašně super pěstovat zeleninu v blízkosti pneumatik. Většina materiálu užitá ke stavbě se dá celkem úspěšně recyklovat, Reynolds to místo toho vrazí do baráku, který nikdo nechce stavět, protože je to ekonomický nesmysl.  Připomíná mi to nadšence, kteří si staví jurty v našem naprosto nevhodném podnebí a pak jsou překvapeni, že jim v zimě zplesniví, nelze je dostatečně izolovat atd. Ale zřejmě společnost potřebuje i ty Edisony, kteří lidstvu ukazují, kudy cesta nevede. ()

Haniczka 

všechny recenze uživatele

V Zeměnce jsem byla, doporučuji návštěvu všem. Je vynikající, jak mohou být věci jednoduché, jasné, zřejmé. Avšak oblé stavby mě zneklidňují a bydlet v pneumatikách bych asi taky nechtěla. Ale to je jen můj vnitřní pocit. Však ony ty prefabrikované cihly za drahé peníze jsou vlastně taky odpadky. ()

Destinytte 

všechny recenze uživatele

Dům, který je vlastně živá bytost. Úžasný. Musí bejt skvělý podílet se na tomhle projektu. Dokážu si představit, že bych někdy v budoucnu mohla v takovym domě žít. Ta nezávislost, kterou dům poskytuje, je lákavá. ()

Reklama

Reklama