poster

Opice v zimě

 • Francie

  Un singe en hiver

 • anglický

  A Monkey in Winter

 • Slovensko

  Opice v zime

Komedie / Drama

Francie, 1962, 105 min

 • d-fens
  ***

  príjemný filmík pre každého, kto si rád vypije..... víno, calvados, dokonca som spoznal "špecialitu" miešanú Belmondom.... (tuším) tmavé pivo (1 diel) mixnuté červeným vínom (2 diely) ... ale radšej to skúšať nebudem :).... som rád že z toho nevzišlo nejaké moralizovanie voči alkoholikom.... to by sa ma totiž dotklo! :D(9.12.2009)

 • Rosalinda
  *****

  Krásný, dojemný a nečekaně silný film. Silný a nezapomenutelný zážitek. Chvílemi velice dojemné, chvílemi k pousmání. Poutavá černobílá syrovost smíchaná s alkoholovou poezií. Sice nechápu, jak se takhle může někdo zřídit a přežít to, nicméně pánové to dávají tak věrohodně, že tomu snad uvěřím. Už úvodní nálet mě připoutal ke křeslu (na toto téma a téma války obecně jsem nějak citlivá) a celé mě to nepustilo ani o patnáct let později. Zůstala jsem celou dobu přikovaná, až jsem se z toho rozsvítila, jako ten ohňostroj ke konci. Zkrátka opomíjený zlatý klenot s osvědčeným Gabinem, který mne v této roli zaujal více než v jiných (asi proto, že byl trochu jiný), a mladý pan Jean-Paul Belmondo, který zde hraje ještě dosti civilně, nicméně jeho gesta a projev již předznamenávají jeho pozdější kariéru. Ale role mu skvěle sedne a je bezkonkurenční. Celkově směsice Verneuil, Magde, Gabin, Belmondo zafungovala naprosto bezchybně. A to víno s pivem, jak to zní hrozně, tak to snad zkusím. Dám vědět v PS...(11.8.2011)

 • brando
  *****

  Nejen tenhle film, ale celá francouzská kinematografie té doby, je pro mě něco jako opojný opiát, ke kterému se mohu kdykoli vrátit, a který mi vždy připomene, co pro mě pohyblivé obrázky znamenají a jakou silou mohou disponovat. Krásný příběh o stárnutí, odvaze, lidském údělu, ale i nespoutanosti, s největšími francouzskými herci svých generací.(7.2.2013)

 • vypravěč
  *****

  Alkohol je benzínem vzpomínání, potažmo rekonstruování obrazu světa, který si člověk po celý život utváří svým pozemským pohybem i sněním. I asketický Otokar Březina připouštěl, že výjimečným jedincům může napomoci k velkým výkonům. Dvě takové osobnosti (jejichž jedinečnost vyvstává při srovnání s běžnými – duševně nebohatými, plebejskými – pijany) jsou v Opici v zimě představeny s mimořádným psychologickým vhledem (a nadto Gabinem a Belmondem dokonale ztělesněny). Jejich fantazie se v ebrietě rozvíjí, prožitý (utvořený) svět se sceluje, stává hmatatelným a spolu s ním se přetváří i vědomí sebe. Pijan se stává svým ideálem a sehrává svou vnitřně heroickou, vnějškově však spíše směšnohrdinskou roli. Osamocenost velkých fantastů ovšem časem mění „vin gai“ ve „vin diabolique“. Úchvatný ohňostroj však dává naději, že světlo nezhasne ani v té nejtemnější noci.(26.11.2010)

 • Kubaso
  *****

  Nádherný film o chlastu, snění, chuti do života a lidských slabostech se skvostnými dialogy, výbornou hudbou, úžasnými civilními výkony dvou hereckých mistrů a atmosférou francouzského venkova, která hýří barvami, ačkoli je zachycena na černobílém filmu. Nová vlna? Nerozumím tomu, možná ano, ale bez pozérství a manýrismu. Až mě překvapilo, jak lidský film dokázal Henri Verneuil natočit.(15.8.2011)

 • - Albert (Jean Gabin) si v jedné scéně prohlíží na zdi svého pokoje fotografie z mládí. Jedná se o koláže, na nichž je vyfocen Gabin během své válečné služby v silách Svobodných Francouzů. (Martensson35)

 • - Belmondo byl z počátku z Gabina nervózní, ale během natáčení se mezi nimi vytvořilo silné přátelství. Společným zájmem obou herců byl sport a Belmondovi se podařilo přemluvit Gabina, aby si zahrál fotbal na pláži. (vangobseck)

 • - Francouzské ministerstvo zdravotnictví požadovalo zákaz promítání. Argumentovalo tím, že se jedná o "oslavu alkoholismu". (vangobseck)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace