poster

Opice v zimě

 • Francie

  Un singe en hiver

 • anglický

  A Monkey in Winter

 • Slovensko

  Opice v zime

Komedie / Drama

Francie, 1962, 105 min

 • vesper001
  *****

  Úsměvná slovní hříčka názvu jemně koresponduje s tragikomikou příběhu, ve kterém se protnou cesty bývalého a stávajícího alkoholika. Oba mají na duši bolavé šrámy. U starého hoteliéra Alberta se už zdánlivě zacelily, setkáním s mladým Gabrielem, který své bolesti zalévá koktejlem z piva a vína, se však znovu otevřou. „Víte, koho mi připomínáte? Opici v zimě. Jednu z opic, co bloudí Orientem na začátku zimy.“ Alberta sžírá vnitřní neklid z usedlého života a ve skrytu duše trpí steskem po dobách, kdy se plavil po Jang-c'-ťiang a po opojení, které podobné bolesti dovede na chvíli zmírnit. Gabriel naopak nemá nikde stání, jen aby se vyhnul místu, kterého se obává – škole, kde studuje jeho dcerka. I přes vtipné slovní výměny mezi dvojicí hlavních protagonistů a smířlivý konec je to příběh plný hořkosti, ne úplně snadno stravitelný. V každém případě ale stojí zato – už proto, že tu Jean Gabin zpívá "Tipperary" a Jean-Paul Belmondo tančí flamenco. A možná i pro uklidňující zjištění, že i v rámci vlastního selhání může člověk udělat dobrou věc.(10.9.2012)

 • dr.fish
  *****

  Tenhle film nám asi nechce říct nic jiného, než že život stojí za to žít, že každý to umíme jinak, a někdo je rád, že je rád. Žít a nechat žít. Každý jsme nějaký. Krásné setkání starého alko-matadora s alkoholikem v plném rozpuku. Pro oba je ta srážka velikým přínosem a vítězstvím nad sebou samým. Smíření se sebou samým, to je oč tu běží. Vynikající Gabin i Belmondo. 90%(28.2.2016)

 • strougy
  ***

  Příjemný, poklidně plynoucí snímek, kde charismatická hlavní dvojice využívá alkohol jako prostředek k úniku z šedivé reality do vybájených končin, ať už je to nostalgií přibarvená vzpomínka na Čínu v případě Gabina či toreadorské Španělsko u Belmonda. Kouká se na to hezky, ale i přes svůj kladný postoj k opileckým výstřelkům si to znovu asi jen tak nepustím.(17.11.2009)

 • kaylin
  ***

  Snímek je herecky dobrý, to by snad ani jinak nešlo, když se tu sešli velikáni, kterými jsou Jean Gabin a Jean-Paul Belmondo. Ale dějově to není až tak skvělé a místy to prostě jen připomínalo pijáckou komedii. Dobře zahranou, ale pořád jen pijáckou komedii, pod kterou musíte trochu více hledat tu hloubku.(16.8.2017)

 • B!shop
  ***

  Jak tady ctu ty komentare, tak mi pride, ze vsichni cumeli na nakej jinej film. Tohle neni zadny psychologicky drama, pouze film o jednom netradicnim pratelstvi bejvalyho alkoholika a aktivniho alkoholika, ktery je misty dojemny a misty vtipny. A kdyz se nalejou, jeden si mysli, ze je matador ve Spanelsku a druhej, ze je vojak nekde ve Vietnamu. Vetsinu casu se ve filmu nic moc nedeje, nekdo s nekym obcas pokeca, utrousi naky to moudro, kdyz se nalejou, tak se povede nakej vtipek a do toho ozvlastneni v podobe linie s dcerou. A takle film pomalu, ale docela pohodove plyne az k dost divne s dcerou zakoncenymu finale. Z prumeru to tak vytahujou herci, extra vyzranej Gabin je perfektni a Belmondo vubec nepripomina Belmonda a podava naprosto civilni vykon. Celkove prijemnej film, ale na vic jak 3* to nebude.(5.4.2009)

 • - Albert (Jean Gabin) si v jedné scéně prohlíží na zdi svého pokoje fotografie z mládí. Jedná se o koláže, na nichž je vyfocen Gabin během své válečné služby v silách Svobodných Francouzů. (Martensson35)

 • - Natáčení se uskutečnilo v zimě na přelomu let 1961 a 1962 v městečku Villerville v normandském kraji Calvados. Film se dostal do distribuce 11. května 1962. (vangobseck)

 • - Snímek byl natočen podle stejnojmenného románu novináře Antoine Blondina „Un singe en hiver“ z roku 1959. (vangobseck)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace