Opice v zimě

• Francie Un singe en hiver (více)
Trailer

Mladý Gabriel Fouquet přijíždí do pobřežního městečka na návštěvu dcery, která studuje v místní internátní škole. Ubytuje se v penzionu postaršího manželského páru Alberta a Suzanne. Gabriel se s pomocí alkoholu snaží zapomenout na své životní trable. To se příliš nelíbí Albertovi, který se za války zapřísáhl, že se pití nikdy nedotkne. Alkohol a životní útrapy tak oba hrdiny pomalu sbližují. Společně pak řeší i Gabrielův nelehký úkol: najít odvahu k návštěvě dcery. (oficiální text distributora)

Trailer

classic

Po trochu dlhšom čase, keď som medzitým videl fakt niekoľko zaujímavých a podnetných filmov, aj keď zrovna nie v takom počte, ako som možno býval v minulosti viac zvyknutý, sa práve dnes odohrala jedna nevídaná vec... Áno, milí užívatelia, ako ste si už určite stihli všimnúť, že síce filmy pozerám, ale zase nie až tak často (čo by som chcel zmeniť), ale už keď si aj nejaký teda pozriem, tak si zvyčajne po jeho konci skrátka len poviem, že „stál za pozornosť a ďalej to už viacej neriešim”, no v tomto prípade nastala veľká zmena, pretože sa jednalo o neuveriteľnú radosť z celého pozerania Opíc v zime, keďže som bol priamym účastníkom nielen hereckého koncertu dvoch Jánov, t.j. GABINA a BELMONDA, ktorí patria vôbec k tomu najlepšiemu, čo z francúzskej kinematografie vzišlo, ale zároveň som bol mimoriadne spokojný i s technickou stránkou veci, čiže naozaj perfektnou, čiernobielou kamerou Louisea Pagea (prisámvačku sa jedná o naprosto famóznu kompozíciu obrazu), a to ani nehovoriac o pozoruhodnej réžii Henriho Verneuila (mám v pláne vidieť aj jeho ďalšie kúsky), ktorého považujem za veľmi šikovného režiséra (a to i napriek tomu, že som od neho doteraz videl len dva počiny), jednoducho to cítim v kostiach, že ešte mi má čo ukázať... Proste, tentokrát som konečne ohodnotil na úplné MAXIMUM, lebo si proste myslím, že si to tento výnimočný snímok jednoznačne zaslúži, keď ho súčasne odporúčam i ďalším divákom, ktorí by si mohli prísť na svoje, rovnako ako i ja. PS: V úvodnej pasáži dominujú priam dynamické sekvencie z okupovanej oblasti (neprezradím aké), že si hovorím, čo vlastne bude nasledovať potom, keď už bude po okupácii, no čuduj sa svete, našťastie sa tvorcovia hneď nevyčerpali, ba práve naopak, čím minúta za minútou naďalej plynula, tým to bolo stále lepšie, až to najlepšie nakoniec príde v samom závere, keď som bol už strašne dojatý, čo som to vskutku zhliadol, lebo viem, že sa to už opakovať nemusí... ()

strougy

Příjemný, poklidně plynoucí snímek, kde charismatická hlavní dvojice využívá alkohol jako prostředek k úniku z šedivé reality do vybájených končin, ať už je to nostalgií přibarvená vzpomínka na Čínu v případě Gabina či toreadorské Španělsko u Belmonda. Kouká se na to hezky, ale i přes svůj kladný postoj k opileckým výstřelkům si to znovu asi jen tak nepustím. ()

vypravěč

Alkohol je benzínem vzpomínání, potažmo rekonstruování obrazu světa, který si člověk po celý život utváří svým pozemským pohybem i sněním. I asketický Otokar Březina připouštěl, že výjimečným jedincům může napomoci k velkým výkonům. Dvě takové osobnosti (jejichž jedinečnost vyvstává při srovnání s běžnými – duševně nebohatými, plebejskými – pijany) jsou v Opici v zimě představeny s mimořádným psychologickým vhledem (a nadto Gabinem a Belmondem dokonale ztělesněny). Jejich fantazie se v ebrietě rozvíjí, prožitý (utvořený) svět se sceluje, stává hmatatelným a spolu s ním se přetváří i vědomí sebe. Pijan se stává svým ideálem a sehrává svou vnitřně heroickou, vnějškově však spíše směšnohrdinskou roli. Osamocenost velkých fantastů ovšem časem mění „vin gai“ ve „vin diabolique“. Úchvatný ohňostroj však dává naději, že světlo nezhasne ani v té nejtemnější noci. ()

B!shop

Jak tady ctu ty komentare, tak mi pride, ze vsichni cumeli na nakej jinej film. Tohle neni zadny psychologicky drama, pouze film o jednom netradicnim pratelstvi bejvalyho alkoholika a aktivniho alkoholika, ktery je misty dojemny a misty vtipny. A kdyz se nalejou, jeden si mysli, ze je matador ve Spanelsku a druhej, ze je vojak nekde ve Vietnamu. Vetsinu casu se ve filmu nic moc nedeje, nekdo s nekym obcas pokeca, utrousi naky to moudro, kdyz se nalejou, tak se povede nakej vtipek a do toho ozvlastneni v podobe linie s dcerou. A takle film pomalu, ale docela pohodove plyne az k dost divne s dcerou zakoncenymu finale. Z prumeru to tak vytahujou herci, extra vyzranej Gabin je perfektni a Belmondo vubec nepripomina Belmonda a podava naprosto civilni vykon. Celkove prijemnej film, ale na vic jak 3* to nebude. ()

Padme_Anakin

Asi takhle.. příběh dvou zbloudilých "opic" s opicí se mi po herecké stránce zamlouval na pět hvězd, k tomu se mi líbilo to poetické kouzlo, snění (loď na baru) a lumpárny (ohňostroj), nicméně za střízliva mi to zpiťarství přišlo místy přes čáru (vpád do penzionátu dívek), ovšem hlášky skvělé.. "Moc mluvíme. Hrozí dehydratace. Jdeme se napít." ()

• Snímek byl natočen podle stejnojmenného románu novináře Antoine Blondina „Un singe en hiver“ z roku 1959. (vangobseck)
  • Albert (Jean Gabin) si v jedné scéně prohlíží na zdi svého pokoje fotografie z mládí. Jedná se o koláže, na nichž je vyfocen Gabin během své válečné služby v silách Svobodných Francouzů. (Martensson35)
  • Belmondo byl z počátku z Gabina nervózní, ale během natáčení se mezi nimi vytvořilo silné přátelství. Společným zájmem obou herců byl sport a Belmondovi se podařilo přemluvit Gabina, aby si zahrál fotbal na pláži. (vangobseck)