Slovo policajta

Slovo policajta

Cop's Honor

Akční / Krimi / Thriller / Drama

Francie, 1985, 98 min

Nápad čistit ulice od nepřizpůsobivých živlů jejich fyzickou likvidací komandem chladnokrevných střelců, mi přijde jako hodně dobrý a hodný zrealizování. Škoda jen, že ve filmu to chlápkům v černém dlouho nevydrží - jde jim totiž po krku Alain Delon, strašlivý a nemilosrdný jako sám anděl pomsty, který je i s pěti křížky na krku pořádný bourák. Na rozdíl od kolegy Belmonda moc nežertuje a neusmívá se, a když už se usměje, jde zpravidla o úsměv kobry před útokem na králíka... Jen ten konec v manéži mě kapánek otravuje, odmala totiž nesnáším cirkusy a ke klaunům chovám přímo bytostný odpor. Ale jinak příjemně oldschoolová kriminálka ve specificky francouzském teatrálním stylu.(15.9.2014)

Povídám a potvrzuji slovem svým, že osmdesátkový Alain Delon je bojovníkem proti zločinu nejudatnějším, rozdavačem polibků smrti nejdrsnějším. Epický lovec jdoucí po věci a navíc umí zápasit. Poctivě vyrýsoval každý sval, hlavu namáhal, svůj pověstný ledový pohled pod správný úhel nasměroval. Pot, zuřivost ve tváři, žádná hranice ovládání, završeno večerem kejklířovým, v manéži vše korunoval...a tepající modré oči jako pohyblivé písky slouží dál.(28.11.2016)

Z obyčejného námětu se vyklubal dost neobyčejný film se skvělým Delonem v popředí, co dodat, tento film se liší od ostatních snímků s podobným scénářem i námětem svým strhujícím dějem, při kterém jen neradi vstáváte od obrazovky a jdete na WC. I na tomhle snímku se potvrdilo, které role Delonovi svědčí a ve kterých nemá konkurenci.(26.8.2008)

Slovo "policajta" by pre príslušníka polície bolo lepšie ako policajt (napr. "Policajta Pratt likviduje lumpov hlava nehlava. Hlava z toho nebolí, naopak. Napriek jednoduchosti zápletky, je tu pekne ukázané, koho túžia mocenské zložky v skutočnosti zlikvidovať: bezdomovcov, imigrantov, sprejerov, drobných zlodejíčkov, imigrantov. Policajta Pratt je správny chlap a koná drsne, ale spravodlivo. V mene pomsty.").(1.12.2016)

„Zlatý osmdesátý léta..startky a pivo za dvě padesát.“ A tyhle francouzské akční kriminálky s Delonem a Belmondem. Slovo policajta vyniká kombinací vtipných hlášek a (docela brutální) akce, přičemž pamětihodná je zejména automobilová honička, při níž ve zpomalených záběrech Delonův vůz klouže do řeky a laciná syntezátorová muzika přejde do Wagnera. Dějová linka je příslušně předvídatelná (včetně toho, kdo za vším stojí) a závěrečná „šaškárna“, ano zbytečná.(24.11.2007)

• - Ve scéně v hotelu, kdy nastražená kulovnice vystřelí dveře ze zárubní, tak na nich není ani škrábnutí. (sator)