Reklama

Reklama

Emperor

  • Česko Císař (více)
Trailer 1

Rozhodnutí o osudu národa závisí na jediném muži... Britský režisér Peter Webber (nar. 1968) zaujal už svojí prvotinou pro kina, historickým snímkem o malíři Vermeerovi a jeho služebné, která se stane předlohou jednoho z jeho obrazů, Dívka s perlou (2003). I ve svém druhém filmu Císař (2012) se obrací do historie, i když mnohem méně vzdálené. V tomto dramatu podle skutečných událostí líčí vyšetřování amerických úřadů, zda japonský císař Hirohito byl či nebyl válečným zločincem a má-li být jako takový souzen. Choulostivé rozhodnutí, které bude mít zásadní vliv na budoucí podobu Japonska, je v rukou velitele amerických okupačních sil, generála Douglase MacArthura (Tommy Lee Jones). Hlavním hrdinou snímku je ovšem jeho poradce, specialista na japonské záležitosti Bonner Fellers (Matthew Fox, známý především z televizního seriálu Ztraceni), který má svému nadřízenému připravit podklady pro konečný verdikt. Snímek je zajímavou sondou do historie poválečného Japonska i do mentality jeho obyvatel. Tvůrci se většinou drželi faktů, byť jednu zásadní změnu provedli. Fellersovi přidali do vínku romantický vztah s japonskou dívkou Ayou, aby jeho rozhodování učinili ještě těžším. Film vznikl v nezávislé americké produkci s vydatným přispěním japonské strany. Vedle hereckých výkonů hlavních představitelů mají na výsledném tvaru snímku lví podíl novozélandští výtvarníci scény a kostýmů Grant Major a Ngila Dicksonová, kteří oba prosluli spoluprací s Peterem Jacksonem na trilogii Pán prstenů a oba získali Oscary za její závěrečný díl. (Česká televize)

(více)

Videa (4)

Trailer 1

Recenze (84)

gogo76 

všechny recenze uživatele

Vojnový film bez vojnových scén. Sme v Japonsku tesne po zhodení atómových bômb a Američania prichádzajú ukázať Japoncom trochu tej americkej nadutosti a nadradenosti. Po kapitulácii treba pochytať vojnových zločincov a popri tom zhodnotiť vinu či nevinu a hlavne podiel cisára na vojne. Kto čaká vyslovene vojnový film bude sklamaný. Ostatným môže rozšíriť vedomosti a poukázať na menej známe udalosti, ktoré sa diali tak trochu mimo Európy, ktorá sa po vojne spamätávala ešte dlho a mala svojich problémov až-až. Po celý čas som to videl na priemer, ale k štvrtej hviezde to takmer strhol emocionálne silnejší záver, kde v dialógu medzi McArturom a japonským cisárom zaznie po tom všetkom krviprelievaní trocha ľudskosti..."Takže povedzme si, čo urobiť, aby sme postavili Japonsko späť na nohy..." Nakoniec nemôžem dať štyri hviezdy len pre vydarený záver. Až po ňom som zistil, že po celý čas mi tam chýbal širší a komplexnejší pohľad práve na postavu cisára, ktorý dostal iba minimum priestoru. 60%. ()

MiGi87 

všechny recenze uživatele

Výtečný námět = výtečný film, skvělé pokoukání. Na kratičkém vzorku několika válečných let umožní divákovi vžít se do situace všech japonských císařů před Hirohitem. Kdo o dějinách Japonska a jeho kultuře něco málo ví, je si vědom toho, že císaře ani zdaleka nelze srovnávat s absolutními či konstitučními panovníky Evropy. jedná se více o náboženskou/morální/hodnotovou funkci, lze ji přirovnat k jakémusi národně omezenému Dalai Lámovi nebo papeži - tj. nemá absolutně žádnou politickou moc, na druhou stranu je ale jeho morální autorita u obyvatel mnohem vyšší, než o jaké by se nejvlivnějšímu absolutnímu vládci v Evropě kdy mohlo zdát. Film se pokouší o srozumitelné vysvětlení tohoto konfliktu a podařilo se mu to vskutku na výbornou. Osobně jsem pouze příliš neocenil rozvláčnost vykreslování historie generála Fellerse a jeho japonské přítelkyně; snahou ale bylo zjevně objasnění rozporů i v něm samém (vnitřní boj, jestli udělat správnou nebo užitečnou věc, vztek na neochotu a protokolární zkostnatělost japonského vedení, nedostatek času...). Každopádně po seriálu Shogun z 80. let jde o další vynikající (a ojedinělý) vhled do japonské mentality a byla by velká škoda nechat si tento snímek ujít. ()

Reklama

pankreminek 

všechny recenze uživatele

Malý ale velmi dobrý film o rozhodnutí Americké armády, jak naložit s císařem Hirohitem. Moje očekávání byla poměrně malá, takže jsem jedině příjemně překvapený a to hlavně kvůli následujícím elementům: 1. Skvělým výkonům Matthewa Foxe a T. L. Jonese, 2. Prvotřídnímu hudebnímu doprovodu. Posledních 30 minut naprostá špička jenom škoda, že se v podobném duchu nenesl celý film. ()

Wysch 

všechny recenze uživatele

Hodně dlouho jsem uvažoval, jestli 3 nebo 4... Ale prd, to není vůbec pravda. Ve skutečnosti jsem chvíli uvažoval, jestli půjdu opravdu proti proudu a dám plnou dardu, a to z několika důvodů: Zaprvý se film snaží ukázat, že východoasijskou kulturu, resp. japonskou kulturu, nemůže západní člověk nikdy pochopit; zadruhý Matthew Fox je výtečnej; zatřetí Tommy Lee Jones, ať už MacArtymu není vůbec podobnej, má okoukaný jeho gesta, až to vtipný není; začtvrtý Eriko Hatsune je nádherná ženská a zápátý ta všudypřítomná atmosféra poválečnýho Japonska má svoje kouzlo a svojí filmovou krásu. Nakonec jsem ale dal 4, protože ve skutečnosti celý ten zárodek příběhu, totiž předválečná love story, mi přišel vlastně prvoplánovej (neřekl bych, že zbytečnej), a do té politiky snímek spíš nakoukl, než aby vhlédl zhluboka dovnitř. Ale za to, že se nenásilně a upřímně snaží film ukázat, jak odlišní vlastně jsme, si ode mně zaslouží jeden velký potlesk. Jo a emoce se u mě projevily, ne že ne. ()

MartinezZ 

všechny recenze uživatele

Po skončení filmu jsem zvažoval, jestli *** nebo ****. A pak mi došlo, že ***, protože pokud si to rozmýšlím, tak to prostě na čtyři hvězdičky nebylo. Tedy alespoň ne jako celkový film. Závěr byl silný, některé části vyšetřování také, ale v jiných místech film působil televizně, zbytečně uspěchaně a faktem je, že ona love story byla hodně nadbytečná a rozhodně bych se raději více pohroužil do rozplétání před- i válečných japonských císařsko--vojenských kruhů. ~ Dobrý nápad, má očekávání to ale nesplnilo. Plus za Foxe, který po 'Lost' zase v tolika filmech k vidění není. A soudě, dle 'Císaře', hrát umí. ()

Galerie (40)

Zajímavosti (3)

  • Okrem Japonska prebiehalo natáčanie snímky aj na viacerých miestach na Novom Zélande. (MikaelSVK)
  • Ve filmu je několik odkazů na seriál Ztraceni (od r. 2004), kde ztvárnil Matthew Fox hlavní roli. Příkladem je pohled z okénka v letadle v úvodu filmu, nebo bambusový les, který sehrál v souvislosti s jeho postavou důležitou roli. (lost815)
  • Po bitke v bare, keď generál Fellers (Matthew Fox) ide zbitý a mokrý po ulici, si môžeme všimnúť, že mu krváca tvár na oboch stranách. Keď poslednýkrát odchádza od džípu, krv na ľavej strane tváre chýba. (Johnny.ARN)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno