100 dní v Palermu

• Itálie Cento giorni a Palermo (více)
TV spot

Lino Ventura jako generál Dalla Chiesa, který se nebál postavit sicilské mafii. Francouzsko-italské drama natočené podle skutečných událostí. Na jaře roku 1982 byl generál karabiniérů Carlo Alberto Dalla Chiesa jmenován prefektem v Palermu. Tento populární, neohrožený bojovník proti terorismu má stát v čele boje proti mafii, která už začala stát rozkládat zevnitř. Dalla Chiesa začne nejprve v řadách policie. Pak odhaluje spojení mezi mafií, státní mocí a bankovními institucemi, kde se perou mafiánské peníze. Jakmile chobotnici odhalí, měl by začít odsekávat jedno chapadlo za druhým. A tohle nesmí sicilská mafie dopustit. (Česká televize)

Amonasr

Klobouk dolů před tímto snímkem, který byl natočen pouhé dva roky po událostech a přesto není nijak tendenční ani nezastaral. I po 40 letech je to stále strhující polodokumentární drama, které má stále co říct k prorůstání organizovaného zločinu do  mocensko-politických a finančních struktur nejen v Itálii. Závěr filmu sice nemůže vyznít příliš optimisticky, ale dnes už víme, že oběť neúplatného Dalla Chiesy nebyla nakonec marná a byla jedním z podnětů, které později otřásly celým prohnilým mocenským systémem tehdejší Itálie. Linu Venturovi role nekompromisního sicilského prefekta, který vešel do historie, náramně sedla. ()

TonyStark

Lino Ventura proti všem. Velmi realistické a velmi dobře zahrané - až z toho mrazí v zádech, když si člověk uvědomí, že je to podle skutečnosti. Za ty desítky let ten film už trochu zvadnul,ale to je možná dobře. V dnešních poměrech by tam létaly auta a končetiny vzduchem a hlavní roli by "hrál" Steven Seagal. ()

subic

Mafiánský film popisující skutečné události roku 1982 na Sicílii - tolik popis distributora. Nutno říct, že municí se skutečně nešetří, spousta pistolí, kulometů, nechybí ani brokovnice s uříznutou hlavní. V tomto duhu se nese i poslední scéna, kdy prefekt (Lino Ventura) s manželkou (Giuliana de Sio) jedou na večeři, kdy jsou cestou zastřeleni, útočníci jsou v jednom autě, vykonají a odjedou, následně už u mrtvých zastaví další útočníci v dalším autě, padne pár jistících výstřelů, a pak ještě z jednoho auta totéž. Jistota je jistota. Je to svižné, žádné romantické záběry krajiny, žádné zdlouhavé dialogy, žádné milostné scény, rychle to uteče, najednou je konec a říkáte si, o čem že to vlastně bylo? Očekávání byla mnohem větší, z celého filmu je nejsilnějším zážitkem Lino Ventura. Zajímavostí je, že celá řada herců ve vedlejších rolích si pak zahrála mafiány taky v seriálu Chobotnice. ()

ostravak30

Vždycky je dobré, když film popisující jisté události nebo rovnou životopisný je věrný reálným skutečnostem. To se tady stalo, takže už za to má snímek bod navíc. 3 léta před svou smrtí tak Lino Ventura natočil tento boj s mafií. A výborně nutno dodat. Jeho buldočí zarputilost stříká ze všech stran. A když vláda situaci s mafií ani řešit nechce, tak se holt nedá nic dělat a mafie vítězí. Tak to bylo a tak to v této zemi bude. Proto bych v ní nechtěl žít. Trochu mě překvapilo, jak moc boj s chobotnicí generál Carlo Alberto Dalla Chiesa podcenil. Musel vědět jakými zbraněmi a metodami mafie bojuje, zvláště když se kolem něj zabíjelo a střílelo. Navíc se dost podstatnou část filmu zdá, že generál prohrává a nedělá skoro nic. Jenže vláda, která ho požádala o pomoc mu vlastně nevychází vstříc, takže to funguje na principu, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Smutné je, že od té doby se Itálie nikam neposunula. Vlastně ano, v některých částech Sicílie jsou prý už dětské gangy, které kradou a zabíjejí. Hrozná země, ale mafiáni se dostávají i do politiky a tak vláda nechce ani nemůže s podobným jevem bojovat. Šílená země a lituju její obyvatele. ()

brasek

V 80. rokoch silne sprofanovaný snímok v Československu. Krutý a drsný svet Sicílskej mafie. Snímok je zaujímavý aj z dôvodu, že sa opiera o skutočné udalosti. ()

AlDelon

Výýborný, trochu tak nějak víc konstatující ne tak mafiánsky zromantizovaný, film o neuvěřitelné síle mafie a neodpiratelnému podílu na chodu v Itálii nejen tehdy ale, což si málo uvědomujeme i dnes. ()

nanamarak1

Povedený životopisný film. Mrtvol je tu nepočítaně. Vystihnutý atmosféry Sicílie perfektní. Starý dabing je taky slušný. 75%. ()

miraporthos

Akční film nečekejte, thriller asi taky ne - v podstatě jste se smrtí generála už od začátku smířeni. Prostě někoho předjede několik aut, motockylů a přibývá další číslo. Syrové, kruté, až odosobněné, protože je to vlastně každodenní rutina... ()

gizi

Až v poslední době poznávám, jak velký herec byl Lino Ventura. Tento film je, jak již bylo zmíněno, skoro dokumentem o mafii a boji s ní. A je brzy jasné, že je to boj nesnadný, spíš nemožný. Trochu jiný pohled než jiné filmy, drsný, ale ne nijak citový. 80%, 25.8.2014. ()

Feacher

Známý titul, který jsem musel na své pouti nejlepšími filmy zhlédnout. Drsná doba, drsný kraj a jakmile generál řekl, že za 100 dní jeho služby se nic nezměnilo, tak jsem přesně věděl, proč tento název a jak to v nejbližších minutách dopadne. Rozhodně slušný film, velmi kvalitní, ale chvílemi to bylo možná takové táhlejší a nezáživné ale to bude tou dobou a tím, že jsem holt už mladší generace... ()

66JIRINA

Ukazuje se zde atmosféra, která panovala v 1982 v Palermu. Už od začátku je jasný konec i těm neznalych dějin. Pro mne Lino Ventura je důvod proč tento film vidět - opět nezklamal. ()

pajkir

Sebevražedná mise v Palermu podle skutečné události. Víte jak to skončí, ale stejně se musíte dodívat, excelentní Ventura, ostatně jako vždycky. ()

PORTER44

Slabší krimi,u klasických krimi hledáte vraha nebo lupiče tady byli jen vždy záběry jak někoho odpráskli a pak mi to přišlo jen o politice a další výměna prefektů ,soudců atd, jen dialogy o tom jak bojovat s mafií bylo to víc dokumentární než filmoví zážitek. ()