Neuvěřitelný zmenšující se muž

(festivalový název)
  • USA The Incredible Shrinking Man

Scott Carey a jeho žena Louise se opalují na jachtě při plavbě klidným mořem, když tu se najednou Scott na palubě dostane do záhadného mlžného oparu. Jak se mlha přežene, zůstanou mu po ní na těle jakési třpytivé částečky, které se vzápětí vypaří. Později ho nešťastnou náhodou zasáhne prostředek na hubení hmyzu, no a tyto dva incidenty společně zapříčiní, že se začne zmenšovat. Nejprve jen o pár centimetrů, ale poté více. Každý včetně doktorů jen kroutí hlavou. Brzy je jen tři stopy vysoký a stane se národní kuriozitou. A když měří pouhých 15 centimetrů, nezbývá mu než se přestěhovat do domečku pro panenky. Tam na něj naneštěstí zaútočí jeho vlastní kočka a následkem toho spadne do sklepa, odkud není úniku. Pro své blízké mrtvý, Scott musí najít cestu jak přežít v novém prostředí, plném nebezpečných nástrah... (ČSFD.cz)

Oktavianus

No vida. Člověk pořád vzhlíží k hvězdám a vesmíru, bojuje s mutanty, přerostlými příšerami a monstry, a ono je největší dobrodružství přežít ve vlastním sklepě. Trikově okouzlující a napínavé, obzvlášť v dech beroucích soubojích s kočkou a hrůzostrašným pavoukem. Jasně, drobné nedostatky se tu našly, ať už při kolísání ve výšce hrdiny (má měřit 93 centimetrů, ale dosahuje snad třetiny manželčiny výšky?), v některém jednání nebo v přílišné popisnosti; okouzlení trikovými možnostmi tvůrce navíc zřejmě vedlo k hrátkám s obrazem na úkor děje a podobně, ale to jsou detaily. Je se na co dívat, postava Careye je živá a nejednorozměrná a boj o přežití řádně zoufalý. A pak ten závěr, ten nádhernej závěr, nikoli rezignovanej, ale krásně smířlivej. Dnes jsem přesně na něco podobného měl akorát náladu. ()

MrCreosote

Nápad je to miliónový a v druhé polovině i výborně uchopený. V začátku to ale trochu drhne, vůbec by mi nevadilo vyškrtnout tak 10 minut a jít rovnou k věci. Zamrzela mě také doslovnost - nebylo by lepší vynechat příčinu a jít rovnou k následkům? Není přece důležité, PROČ přesně k tomu hrdina přišel, ale JAK se s tím vyrovná. Být sežraný kočkou nebo tarantulí, či vyhladovět kvůli tomu, že nedosáhnete na chleba? To je to, oč tu běží. ()

Xeelee

[FOD 2024] Neuvěřitelný skvost o neuvěřitelně se zmenšujícím muži, který příběhem, triky a zpracováním obstojí i v dnešní době. Ve snímku se neustále něco děje, příběh svižně odsýpá, udržuje si divákovu pozornost, nechává nás žasnout nad trikovými sekvencemi a kulisami a na konci si pak zafilosofujeme o budoucnosti lidstva a vesmíru v nezvykle otevřeném konci. Vše se tak rychle mění, že netušíte co bude za pár minut. Tvůrci projevili neuvěřitelnou míru kreativity. Obzvlášť po přechodu do sklepního mikrosvěta. Souboj s kočkou byl děsivý, ale boj s pavoukem je nezapomenutelný. Celkový dojem pak podrthává způsob, jakým je dění snímáno. Fascinuje mě, s jakou lehkostí i takovéto veledílo přichází s premisou, proč se hlavní hrdina zmenšuje. Prostě potkal náhodný radioaktivní mrak na lodi a pak ho později projízdějící auto postříká sajrajtem na hubení hmyzu. Normálka. Jen se to snažte nekombinovat. Každopádně jde o jeden z nejlepších filmů, jaké v 50. letech znikly, a neměl by ujít vaší pozornosti. Promítáno jako double feature s obrovskou Tarantulí (1955) a spoustou dobových reklam a dalších podivností mezi filmy. Plus s dobovým fast food občerstvením k zakoupení během projekcí. Předfilm: A is for Atom (1953) ()

Bachy

Do pásma filmů starších roku 59 jsem nominoval Šmršťujícího se pána a sám jsem si nebyl jist, jestli jsem nevybral jen nějakou kravinu s vtipně vyhlížejícími obrázky a ještě vtipnějším popisem děje. "na něj naneštěstí zaútočí jeho vlastní kočka a následkem toho spadne do sklepa". Jaká to tragédie. Ale ne. Vybral jsem správně. Příběh odsýpá jedna báseň. Vlastně hned v první scéně vlítneme do mlhy a už je tu to. A napětí během útočící tarantule funguje na jedničku. Představa chlupatého pavoučího obětí je dostatečně slizká. Tudíž spokojenost a palec nahoru. ()

pornogrind

Říká se co je malý to je milý ale taky lehce zranitelný. V kůži Scotta Careyho by se nechtěl ocitnout asi nikdo z nás. Scott Carey se totiž začíná zmenšovat. Postupně to dojde až tak daleko, že začne bydlet  domečku pro panenky kde ho jednou napadne jejich domácí mazlíček(kočka) což zapříčiní, že spadne do sklepa. Jeho blízcí ho nikde nemůžou najít a tak si myslí, že je mrtvej jelikož ho kočka zbaštila. Ve sklepě na Scotta čeká nové prostředí plné nástrah a další nepřítel v podobě pavouka proti kterýmu bude muset bojovat. Nakonec se z filmu vyklubal hodně solidní survival kterej především překvapí(na svou dobu určitě) perfektními triky a koncem kterej stojí za zamyšlení. Silný 4hvězdy. ()

• Když Lousie mluví po telefonu s operátorem ohledně nového čísla, zní v rádiu úvodní znělka filmu Psané ve větru (1956), který byl natočen studiem Universal rok před Incredible Shrinking Man a hlavní roli v něm také hraje Grant Williams. (HellFire)
  • Scény s útočící kočkou a pavoukem musely být dokonale synchronizované s reakcemi zmenšujícího se muže Scotta Careyho (Grant Williams). Scény se skutečnými zvířaty byly natočeny první, režisér Jack Arnold je sám sestříhal, někdy i za pomoci metronomu, a každý jednotlivý pohyb zvířete očísloval. Poté při natáčení Scottových scén režisér na herce volal jednotlivá čísla a ten už věděl, jak na očíslované pohyby zvířat před kamerou reagovat. (CamilleS)
  • Efektu obřích kapek se docílilo tak, že se naplnil kondom a poté se upustil na zem. (HellFire)

Jean Dujardin se začne neodvratně zmenšovat

Jean Dujardin se začne neodvratně zmenšovat

05.11.2023

Připravte si lupu. Držitel Ceny Akademie Jean Dujardin (The Artist, Novembre) by si měl zahrát hlavní roli v připravovaném francouzském sci-fi snímku The Incredible Shrinking Man od produkční… (více)

Eddie Murphy je neuvěřitelně mrňavý

Eddie Murphy je neuvěřitelně mrňavý

23.04.2008

Kdo si chce na něj šlápnout? Moment, ne všichni najednou! ;-) Studio Universal už nějakou dobu plánuje komediálně laděný remake klasiky z roku 1957 The Incredible Shrinking Man. Původní verze s… (více)