Vzestup a pád Versailles: Ludvík XIV.

• Česko

Vzestup a pád Versailles: Králův sen

• Francie

Légende de Versailles - Le rêve d'un roi, Louis XIV, La

Rise and Fall of Versailles: Louis XIV

Dokumentární / Životopisný / Historický

Francie, 2008, 52 min

Velmi dobrý dokument, který je jednou z povedených výjimek mnou jinak neoblíbených hraných dokumentů. Tento přibližuje stavbu paláce ve Versailles (včetně obrazových rekonstrukcí výstavby, která mě zaujala ze všeho nejvíce) a život a osobnost francouzského panovníka a jeho dvora. Určitě ale v dokumentu mohlo být mnohem více informací o samotném paláci a o něco méně detailů ze života panovníka.(5.3.2015)

Dokudrámy alebo dokumenty s čiastočnou dramatizáciou ma veľmi často dráždia až tak, že ich nemôžem pozerať. Konkrétne i všeobecné príčiny tohto javu by boli nadlho, tak ich vynechám. Vzostup a pád Versailles je však výnimka. Dokonca až taká, že pri pozeraní dokumentu som začala preklínať nudné vstupy s historikmi a životopiscami, ktorí len sedeli a rozprávali, pričom dramatizovaná časť bola plná živých obrazov ako z historickej kostýmovky... na pozadí doplnených o komentár bohatý na najrôznejšie detaily. Tak toto veru môžem :-)(18.12.2014)

Prostý lovecký zámeček na místě mlýna u říčky Galie u Paříže si postavil Louis XIII. pro lov a pro milostná dobrodružství se svými ''mignons''.Po tom ve 23 letech se za korupci financí zbavil jeho syn Louis XIV. svého ministra financí Nicholase Fouqueta,který ho ještě před obviněním a doživotním vězení pyšně pozval na svůj krásný zámek Vaux Le Vicomte.Po té Louis zkonfiskoval vše ze zámku od vybavení, nábytku,nádobí ,gobelínů až po stromy-pomerančovníky,vše bylo stěhováno do Versailles.Také ale získal skvělé osoby pracující u Fouqueta: skladatele Moliera,legendárního kuchaře Vatela(viz.film VATEL a jeho slavnost u Grande Condeho pro krále),botanika La Quinteniea a samozřejmě slavnou trojku architektů zámku Vaux Le Vicomte-architekt Louis Le Vau(vynálezce'' francouzského okna)+zahradní architekt André Le Notre+malíř Charles Le Brun,které Louis pověřil 1661 přestavbou Versailles ve které po Le Vauovi pokračovali slavní Jules Hardouin Mansart a Robert de Cotte.Do smrti milované matky 1666 ,která měla ráda Louvre král do Versailles moc nejezdil.Např.v roce 1685 na přestavbě pracovalo 35 000 lidí a 6000 koní.Dvůr se přemístil do Versailles roku 1682,stavba Francii obrovsky finančně vyčerpala,jen slavnosti tam pořádané stály 37 .000.000 Livrů !Ne všichni krále následovali např.mocný ''princ krve'' Grand Bourbon-Conde zůstal na svém Chantily a když sám král pak prchal za Madam Montespan a Maintenon,někteří ze dvora se vrátily do Paříže.(30.11.2013)

Dokument jsem si našla sama, jelikož jen žasnu nad tím, jak hlavně ve Francii žili na "vysoké noze" a rozhazovali v tomto směru peníze, kde se dalo. A Versailles je toho dobrým příkladem. Dozvěděla jsem se sice plno nových informací, ale očekávala jsem více historie ohledně této stavby a méně sexuálních detailů ze života panovníka :) Ale je to dobře natočené a zbytečně nepřeplácané :)(28.7.2015)

Vizuálně slušné, informačně nijak objevné. Přinášené skutečnosti o mravech Ludvíka XIV zde uvedené napoví leccos. Nevyjímaje malý kaleidoskop v odlehčeném tónu (s kým spal a co dělal), aneb možná jedna pani povídala… Pak tu máme to hlavní zámek ve Versailles. Politické intriky a ekonomické boje o výstavbu zámku. Okolnost, že se tvůrci filmu ani slovem nezmínili o mladším bratrovi Filipu I. Orleánském, který pro Ludvíka hodně znamenal, je u dokumentu velmi neobvyklá.(24.8.2016)