Vzestup a pád Versailles: Ludvík XIV.

• Česko

Vzestup a pád Versailles: Králův sen

• Francie

Légende de Versailles - Le rêve d'un roi, Louis XIV, La

Rise and Fall of Versailles: Louis XIV

Dokumentární / Životopisný / Historický

Francie, 2008, 52 min

Vizuálně slušné, informačně nijak objevné. Přinášené skutečnosti o mravech Ludvíka XIV zde uvedené napoví leccos. Nevyjímaje malý kaleidoskop v odlehčeném tónu (s kým spal a co dělal), aneb možná jedna pani povídala… Pak tu máme to hlavní zámek ve Versailles. Politické intriky a ekonomické boje o výstavbu zámku. Okolnost, že se tvůrci filmu ani slovem nezmínili o mladším bratrovi Filipu I. Orleánském, který pro Ludvíka hodně znamenal, je u dokumentu velmi neobvyklá.(24.8.2016)

Velmi dobrý dokument, který je jednou z povedených výjimek mnou jinak neoblíbených hraných dokumentů. Tento přibližuje stavbu paláce ve Versailles (včetně obrazových rekonstrukcí výstavby, která mě zaujala ze všeho nejvíce) a život a osobnost francouzského panovníka a jeho dvora. Určitě ale v dokumentu mohlo být mnohem více informací o samotném paláci a o něco méně detailů ze života panovníka.(5.3.2015)

Za každý pokus o dokument o této zajímavé a nevšední historické osobnosti jsem ráda. Nedozvíme se zde tolik o architektuře ve Versailles, politice, umění, atd. jak by bylo žádoucí. Je to trochu odtažité a nezaujaté, ale jako mírné nastínění o tom jak se stavěl snad nejokázalejší, nejluxusnější palác v Evropě s nádhernými zahradami, zapsaný v UNESCU, to stačí. + Dozvíme se pár povrchních pikantností z Ludvíkova života, o kterých hlubší informace stejně zjistit nejdou, jednotlivé informace se navíc v různých pramenech rozcházejí. Dokument se těmito drby dávno známými z kdejaké knihy o královských milenkách apod., snaží patrně film oživit a zpřístupnit ho širší veřejnosti. Já bych dala větší důraz na fakta, to jest v jakém arch.stylu se tvořilo atd. Dávám zhruba 70% a dále čekám na skutečnou pecku, která by mě nadzvedla ze židle a i z historického hlediska diváka více obohatila.(13.12.2018)

Dokument jsem si našla sama, jelikož jen žasnu nad tím, jak hlavně ve Francii žili na "vysoké noze" a rozhazovali v tomto směru peníze, kde se dalo. A Versailles je toho dobrým příkladem. Dozvěděla jsem se sice plno nových informací, ale očekávala jsem více historie ohledně této stavby a méně sexuálních detailů ze života panovníka :) Ale je to dobře natočené a zbytečně nepřeplácané :)(28.7.2015)

• BGH

Moc nechápu vysoké hodnocení tohoto "dokumentu", jehož název je naprosto zavádějící. Ano, krásná výprava, jak to Francouzi umějí, ale jinak nic... Skutečně nosných informací je tam minimum. Zato vím, že měl král dvě hlavní milenky, dvě manželky a píštěle v prdeli... Pro někoho kdo tu problematiku nezná, je to zmatené, pro toho, kdo ji zná, dost zkratkovité...(2.1.2016)