Na pytlácké stezce

• Československo

Na pytliackom chodníčku

Rodinný / Dobrodružný

Československo, 1979, 73 min

Pytlácká dvojka je napínavější a dějovější než "seznamovací" jednička, ale nechybí jí ani humorné odlehčení, třeba v podobě čundráckého dua Zedníček-Heřmánek. Při některých reprízách se mi líbí víc než jednička, při některých méně. Záleží na momentálním rozpoložení. Každopádně je to stále hodně dobrý rodinný film, kde Holý s Valachem vytvořili natolik povedenou a výraznou dvojicí, že ji pak ostravská televize úspěšně "vytěžila" v seriálu Přátelé Zeleného údolí.(23.2.2012)

"Na ty prázdniny nezapomeneš," prorokuje Vaškovi maminka. A Vašek místo plánovaného Bulharska ujíždí na zapřenou za dědou na Šumavu. Začátek zase trochu časově krkolomný: poslední školní den a Vašek si má vzít sáčko, protože venku je zima... Děda na něj čeká, poslouchá vysílání rozhlasu, kde připomínají začátek prázdnin, a rozlepuje dopis, ze kterého se dovídá, že Vašek nepřijede. Pravda, na konci 70. let nejen že nebyly mobily, ale telefon v domácnosti, to byla vymoženost. Ale proč Vénovi rodiče nezavolali hajnému na pilu, jako to v průběhu filmu činí opakovaně? Ale po pomalejším rozjezdu následuje parádní dobrodružství, v němž se míhají trampové (Heřmánek - Zedníček), padouch Ungeler (Augusta) a Perníkář (Kemr). Lesního dělníka (Vinklář) z prvního dílu vystřídal Čahoun (Sloup).(9.7.2008)

- "Kampak? No tak, ze jste to Vy, tak rovnou za nosem. Kam vas ten nos zavede? Na ten prosluly kemp na Kvilde. Prosluly .... na Kvilde ..... Rybarsky listek mate? Co? Ne, my a listek, kdepak. Nac Vam je ten prut? Je, sakra ... No, to je ... to je prut na ryby. Listek nemate, prut mate - je v tom Logika? Jiste. My na listek nic nechytime, kdezto na prut, na prut se jiz chyti. Jenomze my nic nechytame, v tom je ta logika". Druha cast normalizacnej trilogie zo Sumavy sa vola Na Pytlacke Stezce. Pribeh tu dost absentuje, ale to nevadi, lebo Sumava hra samostatnu rolu vo filme. Zaujme najma Tomas Obleceny a Gustav Valach, ktori su na stope pytliaka. Ceskoslovenska normalizacna kvalita v plnej krase, slo to aj v kinach, lebo film normalizacnym sudruhom nijako nevadil, lebo nic podstatne neukazal. Pre mna este lepsie nez jednicka : 78 %(7.3.2015)

• ladko

Film mi celkom spríjemnil cestu autobusom z Michaloviec do Prahy, ako nenáročná oddychovka celkom funguje. Ale rok výroby je predsa len poznať. Dramatická hudba v "napínavých" momentoch ma vždy rozosmiala. A napriek krátkej stopáži ma film viacmenej nudil a ani zábery na srnku, jeleňa, zmiju, líšku a ostatné zvieratá - bez ktorých by film mal snáď 45 minút - ma nejako extra nebavili.(1.5.2008)

• lennyd

Malý Vašek (Tomáš Holý) by měl jen na prázdniny se svými rodiči do Bulharska. Ale díky vzpomínkám na minulé prázdniny strávené u svého dědy, hajného Straky, se rozhodne utéct a další prázdniny strávit opět na krásné Šumavě. Ale idylka z minulých prázdnin je pryč, les obchází strach - v podobě neznámého pytláka. Podezřelí jsou téměř všichni, a nakonec odhalení musí počkat do strašlivé bouře, kdy je nakonec Vašek tím, kdo pytláka odhalí... Pokračování filmu Pod jezevčí skálou se od minulého dílu naprosto ničím neliší. Je pravda, že příběh je o poznání napínavější, i tak nejde o nic závratně zábavného, a film opět potěší svoji délkou (krátkou). Tomáš Holý je (byl) Tomáš Holý a ostatní jsou zcela nepodstatní...(26.12.2008)

• - Pri páde stromu počas búrky pri údere blesku je možné si všimnúť nadpílený kmeň. (zoot3r)

• - Asi nejtěžší scéna filmu prý byla jedna ze závěrečných, která se musela točit v noci v dešti, přičemž byly použity letecké motory, které navodily dokonalou atmosféru bouře a vichřice. (rockwoman)

• - Režisér netrval na tom, aby se Tomáš Holý učil nazpamět text, jen musel vědět co by tam mělo být a nechal to na něm, aby to řekl po svém. (cariada)