Na pytlácké stezce

• Československo

Na pytliackom chodníčku

Rodinný / Dobrodružný

Československo, 1979, 73 min

Druhé prázdniny na Šumave sú detektívkou. Dedovi robí vrásky zločinec čo poľuje na srnky a podozrivých pribúda. Pri akcii nesmie chýbať verný pes Brok a samozrejme malý Vašek, ktorý uprednostnil domáce hory pred Bulharskom. A dobre spravil, nuda tu určite nehrozí, minimálne aj preto, že zdrhol mamke poza chrbát. Vec druhá je nevyspytateľná príroda. Minulú misiu skomplikovala snehová nádielka, tu budú vo finále metať blesky a strhne sa búrka čo vyvráti nejeden storočný porast. Všetko ale detskými očami, takže zlo zostane potrestané a nik sa nevydrží dlho na nikoho hnevať. Teda až na otca a deda, ktorí spolu už dlhé roky neprehovorili skrz takú malichernosť akou je nepotatenie sa.(29.12.2017)

• lennyd

Malý Vašek (Tomáš Holý) by měl jen na prázdniny se svými rodiči do Bulharska. Ale díky vzpomínkám na minulé prázdniny strávené u svého dědy, hajného Straky, se rozhodne utéct a další prázdniny strávit opět na krásné Šumavě. Ale idylka z minulých prázdnin je pryč, les obchází strach - v podobě neznámého pytláka. Podezřelí jsou téměř všichni, a nakonec odhalení musí počkat do strašlivé bouře, kdy je nakonec Vašek tím, kdo pytláka odhalí... Pokračování filmu Pod jezevčí skálou se od minulého dílu naprosto ničím neliší. Je pravda, že příběh je o poznání napínavější, i tak nejde o nic závratně zábavného, a film opět potěší svoji délkou (krátkou). Tomáš Holý je (byl) Tomáš Holý a ostatní jsou zcela nepodstatní...(26.12.2008)

- "Kampak? No tak, ze jste to Vy, tak rovnou za nosem. Kam vas ten nos zavede? Na ten prosluly kemp na Kvilde. Prosluly .... na Kvilde ..... Rybarsky listek mate? Co? Ne, my a listek, kdepak. Nac Vam je ten prut? Je, sakra ... No, to je ... to je prut na ryby. Listek nemate, prut mate - je v tom Logika? Jiste. My na listek nic nechytime, kdezto na prut, na prut se jiz chyti. Jenomze my nic nechytame, v tom je ta logika". Druha cast normalizacnej trilogie zo Sumavy sa vola Na Pytlacke Stezce. Pribeh tu dost absentuje, ale to nevadi, lebo Sumava hra samostatnu rolu vo filme. Zaujme najma Tomas Obleceny a Gustav Valach, ktori su na stope pytliaka. Ceskoslovenska normalizacna kvalita v plnej krase, slo to aj v kinach, lebo film normalizacnym sudruhom nijako nevadil, lebo nic podstatne neukazal. Pre mna este lepsie nez jednicka : 78 %(7.3.2015)

Tomáš Holý. Neznám celou jeho filmografii, ale on prostě a jednoduše kde hrál, tam to rozzářil. Jeho filmy mají už jen díky němu své kouzlo. Zajímavé dialogy, jako by je skutečně psalo dítě, ovšem nesmírně nápadité, příjemná hudba a to krásné prostředí, ve kterém se natáčelo. K tomu všemu přitom stačí jen několik málo zajímavých postav a máme zajímavý film. Snímek jsem viděl už mnohokrát a nikdy jsem se nenudil. Ač vím, jak to dopadne s hledáním pytláka. A neméně zajímavé výkony podali třeba i Václav Sloup a skvělý pan Kemr. A pak P. Zedníček a K. Heřmánek. Jejich haťapaťa je také legendární. Na lva by to dnes nedosáhlo, ale je to takové milé pohlazení po duši. Takových filmů bych leckdy bral víc než nudných a nezajímavých aspirantů na Českého Lva.(20.9.2015)

Mám rád Šumavu, Tomáše Holého i Gustáva Valacha a tenhle film byl z celé trilogie podle mne nejlepší, takže tentokrát za čtyři. V téhle sérii mi mimo jiné asi nejvíc vadily hojně užívané sborové halekačky v hudebním doprovodu, na ty jsem si vypěstoval úplnou alergii. Pro zajímavost: kdyby někdo hledal hájenku, kde byly tyhle filmy natáčeny, jedná se o tzv. Klostermanovu chatu, která se nachází po pravé straně silnice ze Srní k rekreačnímu středisku ZČE Vydra.(1.7.2007)

• - Ve scéně, kdy Vašek (Tomáš Holý) s Brokem odcházejí za dědou (Gustáv Valach) do lesa, následuje záběr na prázdnou lavici. Když se však děda vrací domů, je na lavici modrý kastrol. (TheDave)

• - Když přichází děda (Gustáv Valach) k hájovně, ze dveří vybíhá Brok. V dalším záběru Brok teprve seskakuje z postele, kde spí Vašek (Tomáš Holý). (Mr.Hudson)

• - Asi nejtěžší scéna filmu prý byla jedna ze závěrečných, která se musela točit v noci v dešti, přičemž byly použity letecké motory, které navodily dokonalou atmosféru bouře a vichřice. (rockwoman)