poster

Vojnarka (TV film)

Drama / Historický

Československo, 1968, 71 min

Scénář:

Alois Jirásek (divadelní hra), Danuše Špirková
(další profese)
 • Pitryx
  odpad!

  Většina dialogů naprosto stejných jako v druhé verzi z roku 1936. Celé je to osekané, a taky dost nudné. Herci sice hráli dobře, ale na hodně špatný scénář prostě nestačili. Výhodou je kratší stopáž. Jenže to osekávání také zapříčinilo několik dějových nesmyslů. No, ono jich bylo více i bez toho osekávání. Celá inscenace vyznívá naprosto ploše, a uboze. Ano, je to možná tím, že hodnotím dvě hodiny po filmové verzi, a tam jsem se asi moc namlsal.(15.8.2017)

 • majo25
  ***

  Klasické dielo spracované ako televízna inscenácia/divadelná hra brnenskou televíziu. Okrem veľmi dobrých hereckých výkonov by som však už nemal veľmi čo pochváliť. Dej sa vlečie a zvraty sú tu spracované ako v nejakej juhoamerickej telenovele. Hodnotenie: 55%(23.4.2014)

 • Rodriguez
  ***

  Dramatické dílo, kdy mladá vdova ač proti svému přesvědčení bere na statek pacholka. Bývalá láska Antonín opět zahoří po Vojnarce, ale proti se postaví švagr. Vojnarka nechce všem uvěřit co říkají, že pije jako duha a chce si ji vzít jen kvůli penězům. Vše nakonec vyústí v nečekanou tragédii. 50%(20.1.2013)

 • radektejkal
  ****

  Vesnická dramata, zvláště ta, která se udála co nejblíže mému bydlišti ("Rok na vsi" bratří Mrštíků hrají nejspíš prim - Cyril Rybář rovněž odchází ze světa sebevraždou po nezvládnutí vyhraněné životní situace). Podobně se to má s čeledínem Antonínem ve Vojnarce, čili v příběhu selky Benešové z Trstěnice u Poličky (všechna tahle dramata/tragedie jsou podle skutečných událostí, to se nedá vymyslet). Antonínovou tragédií není láska, ale válka. Odchází do ní jako citlivý zamilovaný mladík, kterému bylo ukřivděno, a vrací se z ní jako mrzák na těle i na duchu, posedlý karbanem, chlastem a penězi. Vojnarka, jako řádná femme fatale, považuje Antonínovo druhé zjevení jen jako pokračování prvního. Promíjením jeho vad a placením jeho dluhů a nakonec odehnáním se stejnou nekompromisností jako poprvé, ho žene podruhé do situace, kterou už zvládnout nedokáže (všechny únikové cesty jsou již zataraseny).(9.4.2019)

 • zdeny99
  **

  "Cožpak by mohl mít někdo rád cizí dítě?"... Bože, tohle se nedá poslouchat. Vojnarka má před domem desítky nápadníků a všechny odmítá a pak ještě mele takový sračky. Vojnarku, která se jeví jako taková femme fatale doby Aloise Jiráska, by chtěl každej chlap, obzvláště když ji hraje Vlasta Fialová. Však jí na to ten voják taky dost jasně odpověděl: "Třeba kvůli tobě. Že je tvůj."... Jinak se jedná o starý, nudně pojatý konverzační film. [41. hodnocení, 6. komentář, 59%](23.10.2020)