Nový život

New Life of a Family Album

Dokumentární

Česko / Slovensko, 2012, 77 min

• Othello

Obludárium nesnesitelně fádních osob ještě zatížených klasickou ospalou kavárenskou famáckou dikcí "já nevim... těžko říct... myslim, že jsem se konečně našel... to je těžký na vysvětlení". Ocenil bych alespoň jednu vybuchující helikoptéru, cokoli než tuhle nestvůrnou ódu na všednost, která tři a třičtvrtě hodiny řeší stejný problém, jako někdy řešilo 70% populace. Neskutečně mi to upomínalo dlouhé cesty vlakem, kdy si do kupéčka přisedne nešťastný osamělý člověk a celou dobu do vás hustí to jak dřív bylo všechno lepší a dneska je to tak nějak v prdeli... tyjo teď koukám, že to mělo 77 minut. Neuvěřitelné.(25.12.2013)

Velice iritující. Nesourodost materiálu, nečitelnost kostry, nepřehlednost v postavách, absolutně nelze vnímat která sestra je která, některé si člověk zapamatuje, ale nemá v nich pořádek, furt přemýšlí, která z nich to byla v nějaké jiné situaci, ta o které se mluví zrovna teď, a některé, že nejsou ukázané vůbec, do toho postupně víc a víc nesnesitelný komentář v podobě improvizovaného melodického básnění nejmladší sestry. Ale jako největší iritace, je totální odsudek paralyzovaného otce. Nesnesitelný záběr, kdy otec leží nemocný na pohovce v paneláku, konfrontován s tisícem vzpomínek na doby rodinného štěstí v minulosti, ve výpovědích, na nádherných fotkách, které otec sám vyráběl, na záběrech ze starých kamer. Proti tomu nehybný, oteklý, obtloustlý otec, který se odmítá k čemukoliv vyjádřit. Zajímalo mě, jaká divadla tedy dělal, určitě bych tam chtěl hledat spojitost, o matce jsem toho věděl neporovnatelně víc, byla ukázaná sympatická, pracovitá, pochopitelná, její komentář o nervozitě mužů před obědem mě odboural. Ale všichni říkají takové osobní domněnky a otec se nevyjadřuje, film toho sám říká postojem kamery mnoho, ale otázku otce nechává nedotknutou, jako by se bál, je to Adamův vztek na otce, Adam je ostře na straně matky a všech sester. Když film sleduje problematiku šesti žen a možnosti najít si nápadníka, je to znovu zábavné, ale zase mi v tom nějak chybí pořádek, utřídit to, jako když na začátku každou sestru označí titulkem, kdy se narodila, tak to bych potřeboval i v průběhu, abych si dokázal dělat obrázek i v průběhu.(4.1.2013)

Neny to vyslovene spatne, ale nijako to nevybocuje z priemeru, a to tym, ze reziser Adam Olha nie je schopny poskytnut hlbsiu dejovu liniu nez riesenie medziludskych vztahov. A to je na dejovu liniu je vztah otec - syn sakra malo. No nic, zas dalsi priemer, ktore tu mozeme lopatami prehadzovat. 50 %(23.3.2013)

• Marigold

Nudný, neinspirovaný a unylý kluk točí dokument o banálních, nudných a unylých lidech, kteří jsou zajímaví, jen když dostanou vši, jinak trepú sprostosti, ze kterých mi bylo stydno. Impotence skrytá za lyrismus z rodinného alba, přehlídka zbytečností, jejichž intimní rozměr / výpovědní hodnota mi uniká. Nejsem nejspíš o nic lepší a zajímavější než aktéři, ale nikdy by mě nenapadlo vzít do ruky kameru a cpát to ostatním jako výpověď bez výpovědi... asi proto, že nejsem z dost umělecké rodiny, abych byl přesvědčený o vlastní výjimečnosti. Sorry, tahle rodinná etuda, to je študácká marha, která by neměla obstát ani jako ročníková práce.(17.9.2013)

Režisér Adam Oľha ponúkol rodinný dokument Nový život(2012), kde sa snaží rôznými domáci video úryvkami priblížiť fungovanie a určité problémy svojej rodiny. Snímka ponúkne prierez niekoľko desaťročí života tejto rodiny ale na škodu snímky ide len o povrchne vykreslený problému medzi otcom ktorý sa vzdal početnejšej rodiny aby si mohol na blížiacu starobu začať pokľudnejšiu etapu života u novo založenej rodiny. Režisér a jeho snaha o umelecké prvky sú ale pre dokument ako celok nie moc fungujúce, rodinné zábery nemajú moc čím upútať, príde to dosť chladné. Na celej snímke je najlepšie to repovanie tej najmladšej dievky. Plus na vrch a bez urážky tam je asi najnesympatickejšia herečka čo som videl za poslednú dobu. /videl v kine: 20%/ (videl na festivale Cinematik 2013)(8.9.2013)

• - Vo filme boli použité rodinné fotografie a filmy, ktoré vytvoril v rokoch 1976 - 2005 Matúš Oľha. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)

• - Počas scény odohrávajúcej sa v študentskej izbe znejú v pozadí repliky postáv zo slovenského animovaného seriálu Lokal TV (2011). (ancientone)

• - Film získal roku 2012 cenu diváků na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. (JoranProvenzano)