Nový život

New Life of a Family Album

Dokumentární

Česko / Slovensko, 2012, 77 min

Adam Oľha

Velice iritující. Nesourodost materiálu, nečitelnost kostry, nepřehlednost v postavách, absolutně nelze vnímat která sestra je která, některé si člověk zapamatuje, ale nemá v nich pořádek, furt přemýšlí, která z nich to byla v nějaké jiné situaci, ta o které se mluví zrovna teď, a některé, že nejsou ukázané vůbec, do toho postupně víc a víc nesnesitelný komentář v podobě improvizovaného melodického básnění nejmladší sestry. Ale jako největší iritace, je totální odsudek paralyzovaného otce. Nesnesitelný záběr, kdy otec leží nemocný na pohovce v paneláku, konfrontován s tisícem vzpomínek na doby rodinného štěstí v minulosti, ve výpovědích, na nádherných fotkách, které otec sám vyráběl, na záběrech ze starých kamer. Proti tomu nehybný, oteklý, obtloustlý otec, který se odmítá k čemukoliv vyjádřit. Zajímalo mě, jaká divadla tedy dělal, určitě bych tam chtěl hledat spojitost, o matce jsem toho věděl neporovnatelně víc, byla ukázaná sympatická, pracovitá, pochopitelná, její komentář o nervozitě mužů před obědem mě odboural. Ale všichni říkají takové osobní domněnky a otec se nevyjadřuje, film toho sám říká postojem kamery mnoho, ale otázku otce nechává nedotknutou, jako by se bál, je to Adamův vztek na otce, Adam je ostře na straně matky a všech sester. Když film sleduje problematiku šesti žen a možnosti najít si nápadníka, je to znovu zábavné, ale zase mi v tom nějak chybí pořádek, utřídit to, jako když na začátku každou sestru označí titulkem, kdy se narodila, tak to bych potřeboval i v průběhu, abych si dokázal dělat obrázek i v průběhu.(4.1.2013)

• Radko

Na Slovenskej televízii beží seriál Família. O trápeniach, pocitoch a súžití jednej rodiny. Nový život mi pripadal ako pilotný film k sérii. Samozrejme, že najosobnejší a tak. Zároveň však, rovnako ako v prípade zmienenej série, ide tak trochu o voyeuristiskú sondu do intimity jednej početnej rodiny. No privátna úprimnosť pokiaľ ide o skutočný príbeh je dnes v kurze.(7.3.2013)

Neny to vyslovene spatne, ale nijako to nevybocuje z priemeru, a to tym, ze reziser Adam Olha nie je schopny poskytnut hlbsiu dejovu liniu nez riesenie medziludskych vztahov. A to je na dejovu liniu je vztah otec - syn sakra malo. No nic, zas dalsi priemer, ktore tu mozeme lopatami prehadzovat. 50 %(23.3.2013)

Životopis jednej rodiny od jej vzniku až po amputáciu jedného člena: Dokument o sebavedomom feminizme, ktorý z nutnosti triumfuje nad sublimujúcim maskulinizmom. Vynikajúca téma, ktorá osloví mnohých, výborný strih, jednoduché účelné spracovanie. Chybou je fakt, že režisér siahol do vlastnej rodiny, a tak chtiac - nechtiac nemôže mať 100% objektívny odstup a prikloní sa k jednej zo strán. Druhým nedostatkom je neochota rodičov, hlavne otca, analyzovať problém pred kamerou do hĺbky (je logické, že si každý chráni svoje navjnútornejšie súkromie). Sme tak svedkami niekoľkých serióznych aj vtipných pokusov o pochopenie otcovho (v širšom kontexte mužského) sveta, zásadného pochopenia sa nám ale nedostane.(1.3.2013)

• Marigold

Nudný, neinspirovaný a unylý kluk točí dokument o banálních, nudných a unylých lidech, kteří jsou zajímaví, jen když dostanou vši, jinak trepú sprostosti, ze kterých mi bylo stydno. Impotence skrytá za lyrismus z rodinného alba, přehlídka zbytečností, jejichž intimní rozměr / výpovědní hodnota mi uniká. Nejsem nejspíš o nic lepší a zajímavější než aktéři, ale nikdy by mě nenapadlo vzít do ruky kameru a cpát to ostatním jako výpověď bez výpovědi... asi proto, že nejsem z dost umělecké rodiny, abych byl přesvědčený o vlastní výjimečnosti. Sorry, tahle rodinná etuda, to je študácká marha, která by neměla obstát ani jako ročníková práce.(17.9.2013)

• - Zábery pri vode pochádzajú z vodnej nádrže Dubník neďaleko mesta Stará Turá. (Depor)

• - Počas scény odohrávajúcej sa v študentskej izbe znejú v pozadí repliky postáv zo slovenského animovaného seriálu Lokal TV (2011). (ancientone)

• - Vo filme boli použité rodinné fotografie a filmy, ktoré vytvoril v rokoch 1976 - 2005 Matúš Oľha. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)