Nový život

New Life of a Family Album

Dokumentární

Česko / Slovensko, 2012, 77 min

Adam Oľha

Pro mě nejlepší festivalový dokument. Na místo laciné provokace a výsměchu ve stylu reality show, které provozují některé hvězdy českého dokumentu (např. Hníková), pracuje Adama Ol´ha s intimitou a smutkem. Velice intimní hledání příčiny rozpadu vlastní rodiny. Proč je snímek výborný? Režisérovi pomohla divácky hodně vděčná rodina a otcův archiv. Inteligentní postřehy matky i šesti sester ( Moc si přeju, aby mladá zpívající sestřička pokračovala v kariéře zpěvačky. Je to smutné, ale její upřímné texty překonávají veškeré snahy dospělých textařů píšících na tělo mladým hvězdičkám z talent show.) dodaly upřímnost a intimitu. Otcův archiv potom přidal zajímavý obrazový materiál. Ani na vteřinu jsem se nenudil.(29.10.2012)

Neny to vyslovene spatne, ale nijako to nevybocuje z priemeru, a to tym, ze reziser Adam Olha nie je schopny poskytnut hlbsiu dejovu liniu nez riesenie medziludskych vztahov. A to je na dejovu liniu je vztah otec - syn sakra malo. No nic, zas dalsi priemer, ktore tu mozeme lopatami prehadzovat. 50 %(23.3.2013)

• Radko

Na Slovenskej televízii beží seriál Família. O trápeniach, pocitoch a súžití jednej rodiny. Nový život mi pripadal ako pilotný film k sérii. Samozrejme, že najosobnejší a tak. Zároveň však, rovnako ako v prípade zmienenej série, ide tak trochu o voyeuristiskú sondu do intimity jednej početnej rodiny. No privátna úprimnosť pokiaľ ide o skutočný príbeh je dnes v kurze.(7.3.2013)

Velice iritující. Nesourodost materiálu, nečitelnost kostry, nepřehlednost v postavách, absolutně nelze vnímat která sestra je která, některé si člověk zapamatuje, ale nemá v nich pořádek, furt přemýšlí, která z nich to byla v nějaké jiné situaci, ta o které se mluví zrovna teď, a některé, že nejsou ukázané vůbec, do toho postupně víc a víc nesnesitelný komentář v podobě improvizovaného melodického básnění nejmladší sestry. Ale jako největší iritace, je totální odsudek paralyzovaného otce. Nesnesitelný záběr, kdy otec leží nemocný na pohovce v paneláku, konfrontován s tisícem vzpomínek na doby rodinného štěstí v minulosti, ve výpovědích, na nádherných fotkách, které otec sám vyráběl, na záběrech ze starých kamer. Proti tomu nehybný, oteklý, obtloustlý otec, který se odmítá k čemukoliv vyjádřit. Zajímalo mě, jaká divadla tedy dělal, určitě bych tam chtěl hledat spojitost, o matce jsem toho věděl neporovnatelně víc, byla ukázaná sympatická, pracovitá, pochopitelná, její komentář o nervozitě mužů před obědem mě odboural. Ale všichni říkají takové osobní domněnky a otec se nevyjadřuje, film toho sám říká postojem kamery mnoho, ale otázku otce nechává nedotknutou, jako by se bál, je to Adamův vztek na otce, Adam je ostře na straně matky a všech sester. Když film sleduje problematiku šesti žen a možnosti najít si nápadníka, je to znovu zábavné, ale zase mi v tom nějak chybí pořádek, utřídit to, jako když na začátku každou sestru označí titulkem, kdy se narodila, tak to bych potřeboval i v průběhu, abych si dokázal dělat obrázek i v průběhu.(4.1.2013)

Osobná, hlboko retrospektívna a hlavne úprimná výpoveď syna o svojej rodine a jej kostlivcovi v skrini. Pekne, miestami nápadito spracované (hudba a strih), vtipné, ale predsalen trochu dlhé na to, že tie najdôležitejšie otázky nezodpovie (nedostatočný dialóg s otcom, ktorý rodinu opustil, čo ale môže byť ani nie tak chyba režiséra, ako otcovej neschopnosti a neochote komunikovať a kriticky sebareflektovať).(28.10.2012)

• - Zábery pri vode pochádzajú z vodnej nádrže Dubník neďaleko mesta Stará Turá. (Depor)

• - Vo filme boli použité rodinné fotografie a filmy, ktoré vytvoril v rokoch 1976 - 2005 Matúš Oľha. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)

• - Počas scény odohrávajúcej sa v študentskej izbe znejú v pozadí repliky postáv zo slovenského animovaného seriálu Lokal TV (2011). (ancientone)