Prokletí žlutozeleného škorpióna

• USA The Curse of the Jade Scorpion (více)

Film najslávnejšieho filmového neurotika Woodyho Allena sa podobne ako viacero snímok jeho posledného obdobia vyznačuje fantastickým námetom spracovaným formou bláznivej komédie. Autorova psychoanalytická spoveď ustupuje do úzadia v prospech príbehu. V tejto snímke si Allen zahral poistného detektíva, ktorému kontruje Helen Hunt ako ambiciózna členka nového vedenia poisťovne. Obaja sa stanú obeťou kúzelníka Zoltána, ktorý ich počas svojho predstavenia zhypnotizuje a i po jeho skončení naďalej využíva na krádež šperkov. Komické situácie vznikajú nielen v dialógoch Allena a Hunt, ktorí sú v hypnóze do seba zamilovaní, ale aj z faktu, že Allen vyšetruje prípad, ktorého je sám páchateľom. (oficiální text distributora)

Ony

První Woodyho film nového století je výborná, trošku šílenější komedie založená na nesmyslné síle dvou slov: "Konstantinopol" a "Madagaskar". Takže špetka fantazie a už tu máme příběh a prostor pro mistra Allena, jako vždy obletovaného ženami o desítky let mladšími. Není to tentokrát žádná analýza mezilidských vztahů, hledání smyslu života nebo tajemství smrti. Nechybí ale výborná hudba a standardně kvalitní hlášky jedna za druhou. A aby to nevypadalo, že tu nenajdeme vůbec nic hlubokého: "Rozhodujete se špatně. Hlavou, ne srdcem. Tady jsou šedé buňky, tohle je krev. Krev obíhá, vyzná se. Buňky jen dřepí a myslí." A to není všechno! ()

Stanislaus

Ohňostroj smysluplných a neskutečně vtipných hlášek, který je smíchaný se skvělou hudbou a sympatickým hereckým obsazením, utvořil velice chutný a lahodný koktejl v nefritovém odstínu, který svou důmyslností a intelektem zcela opojí lidské smysly v mnoha směrech. Allenův smysl pro humor jsem zaregistroval poprvé v Sólokaprovi a zde jsem pomalu ani nestíhal registrovat všechny položky tak skvěle vystavěného scénáře. Zkrátka jsem se opravdu bavil, čemuž dopomohly zejména dialogy, Allen&Hunt, chytlavá melodie a samotný nápad. ()

Šandík

Woodyho komedie jsou příjemné, jiskřivé, některé o něco lepší, některé o něco horší, ale vždycky je jasné, že to bude kvalitní zábava s nečekaným koncem. Přitom tenhle humor vůbec není tak samozřejmý, jak se divákům zdá. Měl bych však ještě jeden postřeh. Woodyho starší komedie jsem sledoval v době, kdy mi bylo čtrnáct, patnáct, šestnáct a... připadaly mi veliké. Jaksi se dotýkající "zásadních problémů lidstva". Dnes je mi o patnáct let víc a připadají mi (ty nové) malé a zábavné. Tak nevím, jestli se tolik změnil Woody nebo já. Každopádně bych se zase jenou měl podívat na "Manhattan", "Sex noci svatojánské" nebo "Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu..."... Měl, a hodně se na to těším ;o) Zajímavé komentáře: Matty, kleopatra, Tosim ()

dzej dzej

Řečeno raperskou terminologií Woody k stáru už tolik nedává. Přesto je umanuté opakování motivů, protředí a hrdinů paradoxně spíš pozitivním jevem - činí to jeho filmy nepokrytě "allenovskými" a i průměrný Allen je pořád lepší než většina ostatního. Škorpión je jako celek aluzí na Allenovy oblíbené filmy noir a obsahuje další reference: na výtvarné umění ("Našel jsem toho Picassa, ale byla to fuška, dvě hodiny jsem hledal nos."), na Woodyho vlastní dílo (Charlize Theron hraje ženu kterou (jak Woody napsal v jedné ze svých povídek) "by člověk z postele nevyhodil" - což se nakonec paradoxně stane). Jsou to prostě spíš detaily než celek, co člověka potěší (například hrátky s narativem - Woody na oslavě říká, že nejlepší by bylo kdyby jako detektiv honil sám sebe a myslí to jako vtip - nakonec se ale přesně tohle stane...). Krom výrazných detailů a zmíněné "allenovštiny" drží film také herecký "allenovský" výkon Woody Allena. Obecně platí, že Allenovy filmy ve kterých Woody nehraje potřebují k úspěchu daleko větší kvalitu než ty ve kterých se objevuje... ()

SOLOM.

Velice úsměvný a zajímavý filmeček. Woody Allen předvedl kromě svého režisérského umu i slušnou dávku herectví a zdatně mu „sekundovala“ výborná Helen Hunt. Lehce ujetá kriminální zápletka, to už byla jen taková třešnička na dortu. Na rozdíl od jiných „kriminálních dramat“ zde se vsázelo především na vtipnost a to bylo dobře. Především pak postava samotného Allena vždy vykouzlila nějakou tu peprnou hlášku ve správný okamžik. A v neposlední řadě nesmím opomenout ani okouzlující Charlize Theron. Ta byla přímo k sežrání. Takže samozřejmě nemohu jinak, než dát nadprůměrné hodnocení. ()

• Během svého úvodního promítacího víkendu se film promítal na zhruba devíti stech plátnech, což bylo nejpočetnější uvádění nějakého Allenova filmu. Nicméně výdělky z toho víkendu činily pouhých 2,5 milionu amerických dolarů. (Morien)
  • Natáčení probíhalo v  Los Angeles a New Yorku. (Terva)