In Fear

• Slovensko Labyrint strachu (festivalový název)

Tom a Lucy sa spoločne vydajú autom na cesty. Po niekoľkých hodinách sa však stratia niekde na vidieckej ceste v lese. Prichádza noc a s ňou aj niečo temné, čo ich začne terorizovať. Ich jedinou obranou je ich auto, v ktorom sa schovávajú spolu so strachom z tmy, obavami z temnoty a postupne aj podozrením voči sebe navzájom. (kubqo)

misterz

Úvod bol pomerne slušný. Máme tu upršané počasie, les, postupné zmrákanie, nemohúcnosť nájsť cieľ svojej cesty a s tým spojené blúdenie, málo benzínu, strach a gradovanie nezhôd medzi dvomi "hrdličkami". To všetko prispievalo k dobrej hororovo-thrillerovej atmosfére. Pokiaľ človek nevedel čo je vo veci a čakal niečo tajomné a nadprirodzené tak dusnota fungovala, keď však zhruba od polky začalo byť jasné, v čom je asi problém, snímok sa preklopil viac do thrillerovej roviny. Hororová atmosféra bola preto razom fuč a logika tiež. Jedným slovom, prišlo sklamanie. Film sa premenil na obyčajné prenasledovanie a útek pred "obyčajným" psychopatom. Žiaľ, celkový dojem mohol snímok vylepšiť hlavne práve na podklade mysterióznej atmosféry a s ňou spojenou psychodusnotou, pretože námet toho po príbehovej a pointovej stránke veľa neponúka. Koniec a samotné ukončenie filmu mi preto prišlo už veľmi fádne a slabé. Čistý priemer. 60/100 ()

EvilPhoEniX

Pro mě hodně neuspokojivý horor, který pracuje pouze s jedním hororovým elementem a to je atmosféra, všechny ostatní elementy mi zde chybí. Žádné gore, lekačka, málo napětí, ocenil bych alespoň nějaký výrazný zvrat. Tenhle film je jako uvařený vývar s nudlema, ale bez zeleniny, ještě k tomu film vesele vykrádá mého oblíbeného stopaře, prostě ne... nelíbilo se mi to a nudil jsem se. Na podobné téma mnohem lepší Hush či Stopař. 45% ()

maddy

Po tých recenzentských hláškach z traileru („Watch It .. Just do not watch it alone!“) by som teda čakal viac. In Fear je ultra-lacný, minimalistický britský hororový prírastok odohrávajúci sa doslovne v jednom aute na jednej lesnej cestičke s 2 postavami, ale to mu nijako nebráni v budovaní stiesnenej atmosféry. Práve naopak, z minima vyťažuje maximum. Napriek minimalistického podaniu nepôsobí amatérsky, a prvá polovica je vyslovene príjemne tajomná, s neistou atmosférou, efektnými ľakačkami a skutočne fungujúcim strachom. Zároveň je to jeden z tých „malých“ hororov, ktoré výborne fungujú v noci, v tme, úplne osamote. Pri akejkoľvek inej situácii sa efekt vytráca. Požičiava si síce z mnohých iných snímkoch, ale vôbec to nie je na škodu – atmosférou lesa pripomenie kultový Blair Watch, tajomný dej a udalosti zasadené v okolí auta zase nedajú nespomenúť na Dead End. Svojmu názvu - In Fear - tak hanbu vôbec nerobí. Bohužiaľ, po slušnej prvej polovici sa na povrch dostáva pomerne nešikovne napísaný a samoúčelný scenár, ktorý z pútavo rozohranej mysterióznej zápletky robí len obyčajnú variáciu na kultového Stopára (skutočne som mal pred sebou tisíc iných point ako tú ktorú ponúkol film). Záverečnému dianiu tak chýba akékoľvek zdôvodnenie, vykreslenie motivácie a čo je najhoršie z postáv, resp. z ich predošlého konania, robí blbcov (POZOR MEGASPOILER: alebo to mám vážne veriť, že keď im jeden stopár poprehadzoval značky na ceste, tak si dve dospelé postavy, navyše ešte aj s GPSkom v aute nevedia zapamätať jednu cestu a namiesto toho dlhé hodiny v noci blúdia v lesíku?! Veď to nie je križovatka v centru New Yorku! KONIEC SPOILERU). S príchodom „stopára“ tak film v druhej polovici rapídne stráca na intenzite, strachu, začne sa aj napriek veľmi skromnej - 70 minút čistého času - stopáži vliecť a končí len ako taký nemastný-neslaný produkt, ktorý nedokázal využiť skvelo vybudované napätie/atmosféru/tajomno z prvej polovice a vyšumí úplne do prázdna. To čo prvotne vyzeralo na mysterióznu zápletku sa tak stáva len úderom pod pás. Škoda, tieto záverečné negatívne dojmy mi dosť pokazili zážitok z inak príjemne atmosférickej prvej polovice. V režisérovi bdejú určité kvality, takže na jeho ďalší pokus som rozhodne zvedavý, tu ich však zabil v jednoduchom scenári, ktorý sa úplne zbytočne hral na niečo čím nie je. Prisľúbil mysteriózny horor, ale končí len ako rutinný ničím zaujímavý thriller. CELKOVO: chcel som tri, ale nie! Snaha sa síce cení, no ten odbitý záver mi pokazil aj slušný zážtok z inak príjemne strávenej prvej polovice, takže nakoniec len 2* ()

Madsbender

Trochu zneužijem názov filmu. Predstavte si koncept filmu ako pomyselnú psychologickú rovnicu: cesta je labyrint myšlienok, jej okolie je spojenie vedomia a podvedomia, a auto je naša najintímnejšia partia, zóna, do ktorej sa uzamkneme pred tým najhorším. Predstavte si, že zlo obchádza naokolo a vtiera sa do vašich myšlienok; že kľučkuje labyrintom, v ktorom sa strácate, pretože pomaly stiera hranicu medzi vedomím a podvedomím, realitou a výplodmi fantázie. Predstavte si, že sa pred týmto zlom stiahnete do auta, ochrannej kopuly, intímnej zóny, o ktorej si myslíte, že je bezpečná a ochráni vás - ale tentoraz nie, pretože sa zlu podarilo prešmyknúť sa dnu. A zrazu je všetko naruby, pretože vás prenasleduje a vy sa ho už nedokážete zbaviť. Zlo je tu, a je nenásytné. Zlo sa chce hrať. A vy neviete, kto, alebo čo to zlo je. Len po nejakej dobe začnete mať podozrenie. A to podozrenie je hrozivejšie, než zlo samotné. Nebudem však spoilerovať. Z tohoto pohľadu mi skratové chovanie postáv pod tlakom príde logické a zodpovedá našim znalostiam o psychológii človeka, pude sebazáchovy a ďalších intímnych oblastí a trinástych komnát našej mozgovne. Dusný, minimalistický nezávislý atmosférický mrazivý psychothriller s dobrými hercami, ktorý ma prirazil k stene a neukázal východisko. Túto pozvánku z krajiny večne hnusného počasia beriem. Príde mi však, že ústredný nápad a jeho prevedenie by si mohli uzurpovať ešte o trochu menšiu časovú dĺžku. Finále na filme nič nekazí, naopak, som s ním celkom spokojný. Chuťovečka ako stvorená len a len pre mňa. 85% ()

Morholt

Film stojí na atmosféře a hercích, protože mluvit o nějakém nápaditém scénáři, gore, lekačkách a dalších hororových atributech se rozhodně nedá. na druhou stranu právě temné a sychravé prostředí absenci předchozích prvků celkem solidně vyrovnává a trojice herců je nejen docela sympatická, ale podává i uvěřitelné výkony. Celkem slušná jednohubka, 65% ()