Bažanti jdou do boje

• Francie

Les bidasses s'en vont en guerre

• Itálie

• Československo

Bažanti idú do boja

Dobrodružný / Komedie / Válečný

Francie / Itálie / Západní Německo, 1974, 85 min

Další bláznivá komedie s Bažanty Jena-Guyem (Jean-Guy Fechner), Philem (Gérard Filipelli), Gérardem (Gérard Rinaldi) a Jeanem (Jean Sarrus). Jejich gagy sice občas zachází do přilišného extrému, ale i tak to celkově působí příjemně zábavně a parodicky ve svém pohledu na stav armády. Bažanti svou nešikovností a stálým vzdorem k poslušnosti přivádí své nadřízené k šílenství a jsou proto většinou ve vězení. Touha po svobodě pak znamená uhájení jednoho statku před násilným záborem armádou a jedné velké svatbě plukovníka (Paolo Stoppa), který konečně našel svou velitelku v podobě statkářky Pauletty Brugnon (Marisa Merlini). Další zajímavé postavy: horlivý seržant Bellec (Jeacques Seiler), který snad nejvíce ze všech trpí počínáním Bažantů, a vojenská psycholožka (Heidy Bohlen). Pomocná práce jim moc nešla, sabotáž a útěk byla jejich silnou stránkou.(23.2.2011)

Docela sranda. Množství vtípků už dneska klidně nemusí budit tolik pousmání jako kdysi, ale Zidi komedie točit uměl. Když se mu francouzští hudebníci Les Charlots svěřili do jeho režisérských rukou, vždy z toho vzešla poměrně vtipná komedie, mnohem vyšších kvalit než s jinými režiséry. Doba, kdy se mně parta Les Charlots líbila, je ale zřejmě nenávratně pryč. Děj mně přišel dětsky naivní až lehce přitroublý. Už to tolik neobstojí jako v čase své největší slávy, kdy tady v podstatě v kinech nic jiného nebylo. Kdo však není obeznámený s partou sympatických zmatkářů, by si měl doplnit filmové znalosti zhlédnutím téhle komedie a porovnat to s dnešní tvorbou, jak se za tu dobu výrazně posunula, možná i k horšímu. Celou část odehrávající se na statku vystřihnout, protože jen děj zpomalovala a přišel rapidní úbytek gagů. 60%(3.1.2012)

Pokračování"Bažantů",tentokrát v zajetí zelených mozků a nuceného ostříhání(v době povinné vojenské služby u nás povinná podívaná).Jo,holt vojna je vojna.Les Charlots tady opět pod režijní taktovkou Claude Zidiho chrlí jeden gag za druhým(je vidě,že si sedli) a divák se opět směje jako pominutý.Opět jasný Charlotí zlatý fond a vůbec zlatý fond komedíí obecně.Ano,je to jednoduché,bláznivé a vlastně žádný extra nápad a příběh,že?Jak je ale vidět,to komedie mít nemusí,neb má hlavně bavit a bavit.Tady se to daří jedna báseň,takže dávám bojových 80% a ještě,že jsem na vojně nikdy nebyl.(1.9.2011)

Jakási obdoba Četníků (alespoň v tomto filmu - a o to víc, že velitel těch pošahaných týpků i fyzicky připomíná Funése). Zábavné to (se skřípajícími zuby) je, i když zapamatováníhodná je pouze scéna s výměnami ešusů. Ústřední čtveřice mi nebyla moc sympatická, takže i proto se na další Bažanty pravděpodobně už nepodívám.(22.5.2014)

Ať už jdou Bažanti do boje na stadion nebo na Drákulu, je to stále stejné… asi jako náš Kameňák - jeden gag střídá druhý, mnohdy bez ladu a skladu. Jsou to většinou kraviny, které nemají za úkol, dle mého soudu, nic jiného, než nás za minimum peněz maximálně pobavit a to se někdy méně, někdy více daří popravdě (a pokud budete upřímní, nezbude Vám, než se mnou souhlasit) znám spoustu mnohem, mnohem dražších filmů, které jsou (řekněme to slušně) mnohem, mnohem horší.(7.5.2012)

• - Ve filmu si zahrál tehdy pětiletý syn Jeana Sarruse, Dorian - chlapce z vesnice. (hankabar)

• - Ve francouzských kinech viděly film více než čtyři milióny diváků a jednalo se o 6. nejúspěšnější titul za rok 1974. Režisér Claude Zidi ve stejném roce zaznamenal podobný úspěch ještě s komedií Hořčice mi stoupá do nosu (1974) s Pierrem Richardem. (argenson)

• - Ve scéně, kdy bažanti dostanou za úkol hrabat listí, hraje jako hudební podklad skladba Bedřicha Smetany "Vltava". (Innuendo1987)