Ať žije svoboda

Long Live Freedom

Nech žije sloboda!

Drama / Komedie

Itálie, 2013, 93 min

Takový trošku Dave po italsku. Jen s tím rozdílem, že se neprohodí prezidenti, ale předsedové největší opoziční strany v podání velmi podobných bratrů. Zajímavý námět, který těží ale hlavně z výborného hereckého výkonu Toni Servilla, na kterém tenhlee film stojí a také padá. Bez něho by to byl jen veskrze průměrný snímek, tak maximálně na trojku, ale s jeho výkonem musím jít pochopitelně o jednu poctivou hvězdu výše.(27.9.2015)

Vynikající Toni Servillo, v dvojroli šité mu na tělo a výborný scénář, který mě královsky bavil. Letošní nejpříjemnější karlovarský film. Možná v tom trochu hrál roli i Klaus, který seděl o tři řady přede mnou a při závěrečném mohutném aplausu něco datloval do mobilu. Já však film vřele doporučuji!(8.7.2013)

Taliansky herec č.1 Toni Servillo je v pozícii ako Peter Sellers v Kubrickovej satire Dr.Strangelove... Téma je to politická,Peter stvárňuje takisto viacero postáv,čo Toni hrá dvojčatá Enrica a Giovanniho. Sú identickí,vymenia si úlohy,čo Giovanni predvádza ľudskú tvár lídra strany,potom čo skutočný Enrico,ktorý sa vytratí do Francúzska,si potrebuje oddýchnuť.Enricov asistent Andrea natrafí práve na jeho dvojča Giovanniho,ktorý má schizofrenické črty,a tým pádom sype zo seba pravdu a zachráni stranu. Politika je svinstvo,z ktorého mi je na grcanie,ale vďaka Tonimu sa človeku na chvíľu zmení názor.Len na okamih...(25.3.2014)

Nie je to môj štýl pozerať na nejakú drámu so suchým humorom, ktorá sa točí okolo vážnych vecí, no pritom tiež nie je nejako objavná vo veciach a použité motívy sú tiež párkrát omleté. Tie rôzne dialógy a scénky ma dosť unavovali, vlastne ako film o vyhoretom politikovi by sa to dalo zobrať, keby však tam nebol ďalší, ktorý vyhoretý nebol. Krásne to ukázalo nielen opotrebenie sa, ale aj to, že politikom nemusí byť všestranný odborník, stačí že má nejaké vlastnosti a ľahko môže byť aj ovládateľnou bábkou, či psychopatom alebo sociopatom, ktorý však vie ťahať figúrkami. Film bol pre mňa nezáživná nuda s múdrosťami, ktoré by som zvýraznil inak, či niečo k nim pridal, takto nemám z filmu zážitok, neberiem si z neho nejaké poučenie, no oddýchol som si svojsky pri tom hľadaní sa politika a človeka, aj keď neviem, či zrovna našiel správnu odpoveď.(17.12.2013)

Vďaka tohtoročnému KVIFF 2013 som si obľúbila, priam zamilovala, herca Toni Servillo. To je jednoducho človek, ktorý bol predurčený hrať a keď ho vidíte na plátne máte chuť sa ho dotknúť a celú jeho tvár prehmatať a nebudtee veriť vlastným očiam, že tak výrazná tvár sa mohla stvoriť. To ako dokáže meniť mimiku tváre je v tomto filme veľmi význačná. Pretože vďaka tomu najmä spočíva čaro a vtip tohto filmu. Celkom zaujímavý nápad natočiť film o dvoch rozhádaných bratoch, dvojčatách, z ktorého jeden sa rozhodol pre politiku a druhý pre sofistikované bláznovstvo. Kdežto ich vzťah na prvý pohľad veľmi chladný, má omnoho silnejšie zákutia, ako sa môže zdať. Ja som sa naozaj pobavila a Toniho som si vo filme naozaj vychutnala! Veľké plus za Verdiho Sinfoniu z La Forza del Destino!(5.7.2013)