Podivná barva slz tvého těla

(festivalový název)
  • Belgie L'Étrange couleur des larmes de ton corps (více)

Kdyby spolu David Lynch a Dario Argento měli dítě, nejlépe zplozené za bezměsíčné noci v tajné chodbě starobylého domu s temnou minulostí, pravděpodobně by v dospělosti mohlo natočit film, jako je Podivná barva slz tvého těla. Autory snímku, bruselské filmaře Hélène Cattetovou a Bruna Forzaniho, ostatně lze v jistém smyslu považovat za Lynchovy a Argentovy potomky. Podivnou barvu stvořili jako filmový labyrint, ve kterém se lze ztrácet stejně snadno a opojně jako v Lynchových snímcích. Samotná podoba jejich kinematografického bludiště je přitom inspirovaná spíše Argentem a žánrem italských krvavých krimifilmů giallo. Zápletka o muži, který pátrá po své pohřešované manželce, se brzy rozprskne do matoucího sledu filmařsky intenzivních výjevů, které často odkazují na ikonické prvky giallo filmů jako jsou tajuplní vrahové oblékaní v černé kůži či estetika chladných zbraní přejíždějících po holé pokožce. Většina snímku se natáčela v secesní vile, z níž režisérská dvojice udělala prostor, který si co do tajuplnosti a hrozivosti nijak nezadá s domy Tří matek z Argentových klasik Suspiria a Inferno. Z italských hororů a žánrových filmů ostatně pochází i hudba, která je ve filmu použitá. Snad ještě více než pro uznávaný celovečerní debut Cattetové a Forzaniho Amer platí pro Podivnou barvu tvrzení, že jde o filmovou přehlídku obsesí a fetišů i nepředvídatelnou a dravou audiovizuální zkušenost, kterou se rozhodně vyplatí sledovat na velkém plátně. (Festival otrlého diváka)

bidja

avšakže doporučuji shlédnout z hlediska hry světla, barev, střihů, architektury, filtrů, erotiky, zvuků, záběrů, zaostření nejlépe na hodně velkém zařízení v samotě.. ()

helraiser

A pak, že giallo je mrtvé. Tohle je prostě audiovizuální nádhera. Nečekal bych, že v dnešní době někdo něco podobného natočí, ale stalo se a je to mrtě jízda i když ne pro každého. Neskutečný zážitek. ()

Tormentor665

Tihle neo-gialloumělci jsou prostě profesionálové. Kdyby nic jiného, tak úchvatná, rušivá a pohlcující vizuální stránka. Obsahově bych to nazval hipsterským surrealismem. Ale nic ve zlém:-) ()

Miagy

Na môj vkus príliš " nasilu natlačené efekty"... ani neviem, či sa mi všetky tie farby, efekty, zvuky, scény, opakovanie deja atď páčili alebo mi liezli na nervy... ()

G04T odpad!

Kde začít.. Nedávno jsem viděl film Amer od stejný režisérský dvojice a absolutně se mi to nelíbilo. Tady? Tohle už nestojí vůbec za nic. Největší problém tohodle snímku je takovej, že si hraje na něco co není. Má ambice, ale nevede se mu po celou dobu. Nic mě na tomhle filmu neoslovilo. Vše je zde zobrazováno rádoby umělecky, ale já to dvojici opět nežeru už jako u filmu Amer. Jsem zmatenej. Temno. Ptám se. Nedostávám odpovědi. Rozhodně má tenhle film své publikum, není to mainstream, což oceňuji.. protože kdyby mě sralo že to není mainstreamový šel bych sám proti sobě. Nemám rád tenhle film, ani nemám rád film Amer. ()

The_Peach odpad!

Chujovina ako mraky. Odpad je ešte podľa mňa slabé slovo. Zaujímalo by ma, že čo to musí byť za chorá hlava, čo sa pustí do natáčania takejto kraviny. Ak sa nájde nejaký dobrovoľník, ktorý bol celý blažený a nadšený z tohto filmu, nech sa mi ozve a ozrejmí mi, čo som prehliadol a prečo sa mu zdal byť tento HNOJ preparádny :-D ()

Kortexo

Film, který nezaujme dějem, ale silnou vyzuální stránkou.Napoprve rozhodně funguje, po každém dalším podívání se kouzlo vytrácí... ()

elanista1

LOL, veď to sa nedá pozerať. Najčudnejších 30 minút v mojom živote. Náhodné, nesúvisiace a na seba nenadväzujúce scény...keď sa toto považuje za umenie, ja teda milovníkom umenia asi nebudem. ()

muti

po dlhej dobe film, ktoremu nedokazem dat hodnotenie, pretoze soms a v nom stratil a na druhy den netusim o com vlastne bol. pamatam si flashovite uryvky a opakujuce sa motivy, akoby z roznyh perspektiv, kde sa postavy dostavaju znovu a znovu do tej istej situacie, ale zmenia len postavu az si napokon prejdu vsetkymi moznymi obsadeniami. najviac mi ale sadlo to, ze mi cely tento system nevadil a nechal som sa v nom umyselne stracat a znovu nachadzat uz objavene cesty znovu a znovu. ked sa nad tym tak zamyslim, asi si pamatam zaverecnu pointu :) ale urcite si dam rewatch, ale nabuduce uz s cistou hlavou. ked tak citam Flipnicov koment tak som film asi vlastne napokon pochopil :) 18.3. rewatch: nie som o nic velmi mudrejsi, hlavna dejova linia je jasna, avsak rozuzlenie mi uplne unika. neviem kto koho zabil, kto koho sledoval, kto bol kto a ako suvisi minulost s pritomnoustou. chcelo by to asi nejaku detailnejsiu recenziu. ()

Elessar.

O čo tam poriadne šlo? Zatiaľ nemám ani páru. Istotne to má niečo povedať, i keď, pomaly ako nejaké vizuálne haluze Refna dávajú už viac zmysel ako toto tu. Nejako som sa stratila v tom ako to vyzerá, než čo to prestavuje. ()

rigby

Uhrančivý, místy nechutně brutální, místy až odporně nedívatelný film. Přesto mu musím dát čtyři hvězdičky, protože jsem po celou dobu jako zmámen sledoval obraz a nechával se dobrovolně unášet na jeho vlnách. Spojení obrazu a zvuku totiž útočí přímo na ty nejnižší lidské pudy a v divákovi dovede vyvolat spoustu pocitů. Ač to bylo opravdu depresivní, budu ještě nějaký čas vzpomínat na tyto pocity. Nevím, jak po shlédnutí tohoto filmu budu moci klidně usnout... ()

contreras

Těžko se na film soustřeďuje, když vám hučí v klacku z toho fetiše :D nedostatek krve v mozku Vám znemožní soustředění a proto je potřeba to vidět znovu a znovu a znovu a znovu a klidně kurva milionkrát. A stejně si pokaždé nejdete detail, který při předchozích promítáních Vašim smyslům uniknul. Je to dokonalé dílo. Božské, nadpozemské, orgasmické, podmanivé, dráždivé a já nevím co ještě všechno.. mistrovské dílo! Klobouk dolu. :) ()

prostemartin

Bylo to barevné, hýbalo se to a hrála u toho moc pěkná hudba. Fetišismu, sadismu a jiných ismu tu bylo také požehnaně. Secese zde vykvetla do nejfantastičtějších forem. A co hlavně... utvrdilo mě to v tom, že vlastně nejsem vůbec žádný úchylák. Inspirace tvůrců nečerpala pouze z Lynche nebo z giallo období. Inspirace tvůrců zajisté čerpala i z luhů a hájů chemických rájů (můj osobní typ je diethylamid kyseliny lysergové a jiné sofistikované psychedelika). Hledáte li racionalitu nebo dokonce příběh, tak tlačítko 'play' radši vynechte. Za mě plné 4 perverzní hvězdy. ()

EdieSedgwick

Milý divák, prosím ťa, vyser sa na dejovú líniu a len si užívaj tento audiovizuálny orgazmus. Nechaj láskať a drtiť všetky svoje emócie dokonalou obrazovou montážou, plnou surrealizmu a bizarnosti. Ďakujem. ()

Elizabethx

Dost podobné dojmy jako u Amer. Vizuální a zvuková síla, příběh ne tak výrazný a hlavně těžce uchopitelný - přes to o hodně jasnější než v předešlém filmu. ()

Pokri

Vizuálne a hudobne výborné, ale ten film ako celok je podivný. Zápletka je síce na začiatku banálna, no cesta k záverečnému rozuzleniu je spleťou halucinácií (asi). Neviem ani presne odhadnúť, čo sa odohrávalo v realite a záver je už len vyústením tejto giallo lynchoviny, v ktorej som sa zrejme úplne nezorientoval. Teda za predpokladu, že to vôbec malo nejaký komplikovaný a chytrý dej a nebola to len experimentálna šialenosť. ()

Startuje 21. ročník Dnů evropského filmu

Startuje 21. ročník Dnů evropského filmu

04.04.2014

Letošní Dny evropského filmu opět přináší více než 50 snímků z celé Evropy, tematicky rozdělených do sekcí, některých tradičních, některých zcela nových, speciálně sestavených pro aktuální ročník s… (více)