poster

Zahrada Finzi-Continiů

 • Itálie

  Il giardino dei Finzi Contini

 • Velká Británie

  The Garden of the Finzi-Continis

Drama / Historický / Válečný

Itálie / Západní Německo, 1970, 94 min

 • HVM
  ***

  Stejně jako zahrada Finzi-Continiů, i film sám byl pro mě lemován vysokou zdí. Netečnost, odtažitost postav, jejich nezájem o okolní svět a v důsledku ani o vlastní budoucnost, všechny tyto stavy a pocity se v průběhu sledování přenesly i na mne, já se tak stal utlumeným pozorovatelem a ani jedna rovina příběhu ve mně nevyvolala hlubší zájem či odezvu. Bohužel. // Shodou okolností jsem včera viděl Bertolucciho Konformistu, film stejného tématu, roku vzniku, dokonce v obou hraje Dominique Sanda. A ač se Zahrada zabývá obětmi a Konformista pachateli, z obou mám stejné dojmy, asi duch doby nebo co. (Konformista má ovšem až neslušně lepší kameru.)(4.7.2011)

 • honajz
  *

  Čekal jsem naturalistické drama o problémech židů v nastupující diktatuře italského fašismu, ale v podstatě jsem se dočkal nezáživné a nudné a zbytečně dlouhé historky na téma - jak říkali už Šimek s Grossmanem - "ona ho má ráda, on ji nemá rád - on ji má rád, ona ho nemá ráda - v nejlepším případě se oba mají rádi". A to vše v honosné vile s ještě honosnější zahradou ve stylu nějakého zámku, kde mládež pořádá tenisový turnaj a jezdí na kole. Na začátku navíc do vily vjede na kole tolik mládeže, že netuším, kdo je kdo, dlouho nikdo není ani hlavním hrdinou příběhu (to jsem si hned vzpomněl na Vonnegutova pravidla), takže jsem si k nikomu nedokázal vytvořit ani nějaký vztah a fandit mu. S tím souvisí i povrchnost charakteristik postav - ne, fakt mi nestačí pro vcítění se do postavy vědět, jakou studuje školu a jestli je gay, nebo ne. A mimochodem, dost dlouho mi ani nepřišlo, že některé z postav jsou židé - chovaly se tak nějak... nežidovsky.(17.10.2020)

 • kaylin
  ***

  Trochu jsem se obával, co zase tohle bude zač, bál jsem se toho, že to bude příliš evropské, ale nakonec jsem byl příjemně překvapen, jak je možné natočit film o židovské rodině před válkou v Itálii. Je to historické, je to uvěřitelné a není to zbytečné citové vydírání. I tak si ale myslím, že na film rychle zapomenu.(31.7.2015)

 • Bubble74
  ****

  Pasivita lidí vůči okolnímu dění může mít fatální následky a to se nezmění dokud bude existovat naše nepoučitelná rasa. Usadit se v pevnosti za vysokou zdí a dělat nevidim neslyšim, když za humny zuří válka, není pro vlastní ochranu zrovna nejideálnější, protože bohatství ani vlivné postavení neposkytnou dostatečnou záruku bezpečí a svobody. A i když se nestravujeme výlučně košer ani se v sousedním státě nedere k moci podivný týpek se směšným knírem, měli bychom mít na paměti, že pštrosí jednání v nepravý čas může vést k záhubě. Vittorio de Sica toto poselství proložil romantickým příběhem v nenásilném a rozjímavém pojetí, viditelné zlo se odehraje jen v mysli diváků, kteří narozdíl od hlavních postav vědí už od idylického začátku kam osudy filmových hrdinů směřují. Nenápadný, ale důležitý snímek s razantním dopadem, platný v každé době.(29.5.2012)

 • Dale
  ****

  O prenasledovaní Židov počas WWII bolo nakrútených množstvo filmov a väčšina bola z emocionálneho hľadiska silnejšia a diali sa v nich oveľa väčšie zverstvá, než tie, ktoré sa dejú v tomto filme. No sila Záhrady Finzi-Contini spočíva v tom, že sledujeme zmenu v spoločnosti, v ktorej sa postupne odoberajú práva židovským občanom, až nakoniec prídu o všetky. Spočiatku to sú len také drobnosti, ako zákaz vstupu do knižnice, potom zákaz študovať a postupne sa to stupňuje. Preto je dôležité nezatvárať oči pred akýmkoľvek upieraním základných ľudských práv, lebo môže to začínať nevinne, no končí to vždy obrovskou tragédiou a utrpením množstva ľudí...(7.1.2019)

 • - Natáčanie filmu prebiehalo v meste Ferrara. (dyfur)