poster

Pérák (studentský film)

Krátkometrážní / Psychologický / Thriller

Česko, 2013, 13 min

Režie:

Pavel Soukup

Hudba:

Daniel Patras

Producenti:

Jakub Košťál
(další profese)
 • Arbiter
  ***

  Je podivný, že se studentský snímky tak často snaží (nejen) esteticky blížit nudnýmu standardu, kterýho prostě po technický stránce stejně nedosáhnou. Člověk by ocenil spíš důraz na originální "divočinu," než hru na velkou produkci. Času na zapadnutí do stereotypu ještě v budoucnu bude, tak proč podléhat už během studií? Pérák dobrej. Celkově neurazí. Hudba dobrá, jen docela často samotinká budovala hutnou atmosféru tam, kde dalšími filmovými prostředky jednoduše budována nebyla.(18.4.2013)

 • Dadel
  ***

  Zdaleka nejlepší je na filmu hudba Daniela Patrase, o jejíchž kvalitách svědčí to, že jsem ani nepoznal, že část hudby složili Beethoven a Fibich.(20.4.2013)

 • Dudek
  *

  Od projekce uplynulo jen několik málo hodin, ale ze snímku v mé mysli zůstalo velmi málo. A to málo není zrovna pozitivní. To hlavní shrnul velmi pěkně ve svém komentáři Arbiter, od studentského snímku bych čekal mnohem spíše invenci, než snahu zařadit se do nutného okolního stereotypu. Zvlášť, když nedostatek filmařských zkušeností /nebo snad umu?/ tvůrcům podráží nohy a v podobné šedé nudě to jen vyniká. Z technického hlediska mám velký problém se zmatečným střihem, kamerou, která neví co chce v divákovi vyvolat a v neposlední řadě i s vedením herců. Jejich výkony nejsou úplně zlé, ale dialogy znějí podobně, jako jsou ve škole předčítány příběhy z čítanky a těžko se jim věří. Vrcholem je pak scéna, kdy hlavní postava, Němec, křičí v závěru snímku s otřesným přízvukem německé fráze, kterým možná ani sama nerozumí. Není to tak legrační jako slavné volání „Ami go home!“ v Českém míru, ale pamatovat si to budu stejně.(28.4.2013)

 • Tom_Lachtan
  ****

  Velice fajn záležitost, u které celkem rád přehlédnu pár nedostatků hlavně v podobě lehké odhadnutelnosti, nebo třebas občasných podivností v dialogu (nemnoho velkých tvůrců dokáže dobře natočit film podle vlastního scénáře, tohle je někde na půli cesty). V průběhu filmu jsem si liboval nad faktem, že Pérák sám je v podstatě neexistující a příběh je čistě z pohledu onoho stařešiny. No... Poté co jsem viděl jeho úchvatný zpracování, tak bych ho určitě snesl mnohem, mnohem víc (o=´ . Co se technický stránky týče, tak je v mých očích na stejné kvalitativní vlně jako tv tvorba čt a hudební podkres se nedá zahanbit už vůbec a je pro mě v české tvorbě hudby k filmům výrazným nadprůměrem._ Prostě a jednoduše skvěle vytvořenej film o jedné z nejznámějších českých městských legend, který oplývá v českých podmínkách nadpozemsky působící akcí (byť velmi krátkou, přesto však efektivní. )_(16.4.2013)

 • anais
  ***

  Nejdřív jsem si myslel, že se příběh odvine trochu jiným směrem - sledovat starého Péráka, který musí opět natáhnout kostým a srovnat pouliční gang, který mu pod oknem sprejuje neslušnosti, bylo fajn. Ale to se nestalo a děj se stočil jinam. Z Péráka tu člověk nakonec moc nevidí. Nejsem si pak zcela jistý, jestli divák, který o Pérákovi nikdy neslyšel, pochopí, o čem film vlastně je. Protože nebýt názvu, asi bych s tím měl sám problém, a to jsem o Pérákovi už ledasco načetl. Na druhou stranu je tu fajn vykreslená atmosféra a některé momenty mají až hororový nádech, což se nepovede ani u leckterého celovečerního počinu.(17.4.2013)

 • - Na Pérákových botách se dalo pohybovat pouze v „roztaženém“ stavu. Daniel Fajmon, představitel Péráka, na nich dokázal vyvinout rychlost až 40 km/h a dosahovat výšky skoku 1,5 m. V momentě zatažených listových pér se v osmikilové obuvi nedalo téměř chodit, natož běhat. Jediný Daniel v tom dokázal dokonce i hbitě bojovat. (Savel)

 • - Jelikož si z finančních důvodů mohli autoři dovolit pouze tři natáčecí dny, natáčení odstartovalo ve čtvrtek 11. října v 8 hodin a úspěšně skončilo v ranních hodinách 14. října po takřka 24 hodinové směně, aby se dostálo scénáři. (Savel)

 • - Daniel Fajmon se objevuje v roli Péráka již podruhé. Péráka skáče i na divadelních prknech ve stejnojmenné hře Jiřího Havelky. V době vzniku filmu se tedy jednalo o výhradního představitele této postavy. (Savel)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace